Najlepšie antiparazitiká pre psov na leto 2024: Recenzie a testovanie

Publikácia: 29.06.2024

Pokiaľ ste už tento rok so psíkom vyrazili na prechádzku do prírody, potom dobre viete, že je sezóna kliešťov v plnom prúde. A dôkladne prezerať maznáčikovi srsť po každom venčení môže byť únavné nielen pre vás, ale aj pre neho. Oveľa jednoduchším riešením je prisatiu kliešťov predchádzať. Ale ktoré antiparazitikum pre psov je to pravé? To vám prezradíme v tomto článku!

Najlepšie prípravky proti kliešťom pre psov

Vyberáte antiparazitiká pre psov a neviete, odkiaľ začať? Tak začnite od nášho rebríčka! Vybrali sme do neho tie najúčinnejšie prípravky, ktoré vášho maznáčika ochránia nielen pred kliešťami, ale aj blchami a ďalšími parazitmi. Navyše sú veľmi jednoduché na použitie a ich účinnosť len tak nevyprchá. Toto sú podľa nás najlepšie produkty proti kliešťom pre psov.

Recenzia Foresto obojok pre psov a mačky

Obojok s repelentom Foresto zaručí ochranu vášmu štvornohému maznáčikovi v podstate po celú dobu hlavnej kliešťovej sezóny. Výrobca sľubuje účinnosť po dobu 8 mesiacov. Mimo kliešťov odpudzuje samozrejme aj blchy a všenky. Ani v prípade, že je váš maznáčik vodný živel alebo trávi pomerne dosť času vonku, kde samozrejme môže zmoknúť, sa nemusíte báť, že by bola ohrozená účinnosť obojku. Obojok je totiž vodeodolný. A pretože je tiež bezzápachový, nemusíte mať obavy ani o narušení čuchu vášho maznáčika.

Obojok je vyrobený tak, aby postupne uvoľňoval malé dávky repelentného prípravku. Vy sa vďaka tomu nemusíte starať o pravidelnú aplikáciu ako napríklad pri repelentných sprejoch. Túto variantu obojku môžete využiť aj pre šteňatá od 7. týždňa veku a vzhľadom na rozmery je využiteľný aj pre mačky. K dostaniu je aj vo variante pre väčšie psy.

Víťaz porovnania: Obojok s dlhým účinkom

Obojok proti kliešťom Foresto pre psov a mačky

Zistiť cenu

Klady

 • riešenie na celú hlavnú sezónu
 • vodeodolnosť
 • bezzápachovosť
 • jednoduchá aplikácia

Zápory

 • vyššia cena

Recenzia Frontpro žuvacie tablety pre psov

Proti blchám a kliešťom môžete svojim maznáčikom pomôcť aj chutnými žuvacími tabletami. Ich aplikácia je veľmi jednoduchá. Majú totiž príchuť hovädzieho mäsa, a tak psom ani trochu nevadí. Podávať ich môžete aj s ďalším kŕmením. Výhodou tabliet je najmä to, že pôsobí zvnútra, a tak nemusíte mať obavy, že by fungovanie prípravku narušilo prípadné kúpanie psa. Tiež môžete byť viac v pokoji, že vám pri hladení maznáčika nebude prípravok priľovať na rukách.

Účinok tabliet bežne nastupuje okolo dvoch až štyroch hodín od aplikácie. Neznamená to však, že by sa parazity na zviera neprisávali. Prípravok totiž dosahuje účinok až potom, čo kliešte alebo blchy nasajú krv zvieraťa. Kliešť by mal byť usmrtený do 48 hodín po nasatí krvi a blchy dokonca do 8 hodín. Títo drobní nepriatelia by tak nemali mať šancu na vášho chlpáča naklásť vajíčka a rozmnožiť sa. Antiparazitické tablety Frontpro sú k dispozícii v rôznych variantách podľa hmotnosti psa. Jedno balenie vám vystačí na 3 mesiace.

Víťaz porovnania: Najlepšia ochrana proti kliešťom zvnútra

FRONTPRO® antiparazitárne žuvacie tablety pre psov (25-50 kg)

Zistiť cenu
skladom
48,89 €
Do obchodu
skladom
58,90 €
Do obchodu
skladom
60,57 €
Do obchodu

Klady

 • pôsobí zvnútra
 • rýchly nástup účinku
 • jednoduchá aplikácia
 • vhodné aj pre gravidné sučky

Zápory

 • vyššia cena

Recenzia Bolfo obojok pre psov a mačky

Ako prevencia proti blchám, všetkým, všenkám a kliešťom je vhodný obojok Bolfo. Jeho účinnosť proti kliešťom činí zhruba 10 týždňov a proti blchám dokonca až 5 mesiacov. Vďaka tejto účinnosti nebudete musieť často kontrolovať a dopĺňať repelent. Zásadnou nevýhodou tohto obojku je však jeho pachová stránka. Pocitovo sa jedná o kúsok, ktorý môžete vnímať ako zapáchajúci. Pozor by ste si mali dať tiež, pokiaľ sa pes namočí, voda môže repelentné účinky neutralizovať.

Zanedbávať by ste nemali ani údržbu obojku. Pri bežnom užívaní sa mu totiž zapchávajú póry, a obojok tak stráca na účinnosti. Na druhú stranu sa ale pomerne ľahko aplikuje a vďaka rôznym veľkostným variantom sa tento obojok hodí pre menšie aj väčšie psie plemená. Využívať ho môžete od 3 mesiacov vášho psíka.

Víťaz porovnania: Obojok proti kliešťom pre nenáročných

BOLFO antiparazitný obojok pre mačky a malých psov

Zistiť cenu
skladom
12,19 €
Do obchodu
skladom
12,47 €
Do obchodu
skladom
13,90 €
Do obchodu

Klady

 • rýchly nástup
 • pomerne dlhá doba účinku
 • jednoduché použitie

Zápory

 • zápach
 • nie je vodeodolný

Recenzia Fypryst Combo spot on

Ak hľadáte alternatívu ku klasickým obojkom alebo krátkodobejšie riešenie pre svojho chlpáča, zvážte pipetu Fypryst Combo. Jej aplikácia je pomerne jednoduchá, stačí stanovený obsah vykvapkať psovi medzi lopatky, aby si ho nemohol jednoducho zlízať.

Prípravok slúži nielen ako prevencia proti napadnutiu zvieraťa blchami, kliešťami a všenkami, ale tiež môže byť využitý ako podporná liečba alergickej dermatitídy z blších uhryznutí. Tento repelent v pipete zaručuje ochranu po dobu 8 týždňov v prípade napadnutia blchami a 4 týždne v prípade napadnutia kliešťami. Bezprostredne po aplikácii by ste sa mali vyhýbať hladeniu psa v miestach, kde ste mu nakvapkali pípetu. Počas prvých 14 dní by ste nemali psa kúpať, aby ste nenarušili repelentný účinok prípravku. Prípravok je v predaji v rôznych váhových variantoch vrátane špeciálnej kategórie určenej pre mačky.

Víťaz porovnania: Najlepšia pipeta v pomere cena/výkon

FYPRYST combo spot-on 67 mg/60,3 mg malé psy 2-10 kg

Zistiť cenu
skladom
2,79 €
Do obchodu
skladom
2,95 €
Do obchodu
skladom
7,71 €
Do obchodu

Klady

 • jednoduchá aplikácia
 • priaznivá cena
 • rýchly nástup účinnosti

Zápory

 • nevhodné pre psy pod 2 kilogramy

Recenzia Obojok Beaphar

Vodeodolný obojok Beaphar ochráni vášho psíka proti blchám a kliešťom. Aplikácia tohto obojku je pomerne jednoduchá - trhnutím aktivujete uvoľňovanie účinnej látky a pomocou jednoduchého mechanizmu umiestnite obojok okolo krku zvieraťa. Vzhľadom na svoje zloženie však tento obojok nemusí nutne vyhovovať všetkým zvieratám, a tak sledujte, či sa na koži zvieraťa neobjavila vyrážka.

Tento obojok patrí medzi cenovo dostupné alternatívy, ktoré vášho maznáčika ochránia po dobu 6 mesiacov. Je vyrobený z odolného materiálu, ktorý by mal znemožniť náhodné stiahnutie z krku, a zoženiete ho v rôznych veľkostiach, aby vášmu psíkovi dokonale padol. Z hľadiska účinnosti je však tento model vhodnejší skôr pre krátkosrsté plemená, u plemien s bohatšou srsťou takú mieru účinnosti nemá.

Víťaz porovnania: Obojok pre krátkosrsté plemená

Beaphar DIAZ. Antipar. obojok BEAPHAR

Zistiť cenu
skladom
6,89 €
Do obchodu
skladom
8,90 €
Do obchodu
skladom
9,78 €
Do obchodu

Klady

 • cenovo prívetivý
 • jednoduchá aplikácia
 • tuhší materiál
 • pomerne dlhý účinok

Zápory

 • vhodný predovšetkým pre krátkosrsté plemená

Recenzia Frontline Tri-Act Spot-on

Pipeta Frontline Tri-Act je ochranným antiparazitikom, ktoré vášho psíka bude chrániť pred blchami, kliešťami a všenkami po dobu 4 týždňov. Navyše vďaka svojmu zloženiu tento prípravok dokáže od vášho miláčika držať v úctivej vzdialenosti aj komáre a ďalší bodavý hmyz.

Často na tento prípravok prechádzajú nespokojní majitelia obojkov. Výhodou tejto pipety je totiž fakt, že prostriedok samotný je bez zápachu a navyše je vodeodolný. Avšak minimálne dva dni po aplikácii by ste mali kontaktu s veľkým množstvom vody zabrániť, aby ste dosiahli najvyššiu možnú mieru účinnosti. Prípravok je k dostaniu v rôznych váhových prevedeniach, ale minimálna váha pre aplikáciu tejto pipety je 5 kilogramov. Pokiaľ by ste ho radi dopriali aj svojej mačke, budete v tomto prípade musieť hľadať špeciálnu mačaciu edíciu.

Víťaz porovnania: Najlepšia pipeta proti kliešťom

Frontline TRI-ACT Spot-on pre psy L 20-40 kg

Zistiť cenu
skladom
18,80 €
Do obchodu
skladom
18,89 €
Do obchodu
skladom
18,90 €
Do obchodu

Klady

 • jednoduchá aplikácia
 • odpudzuje aj ďalší nepríjemný hmyz
 • bez zápachu
 • za určitých podmienok odolný voči vode

Zápory

 • nutná častejšia aplikácia
 • vyššia cena

Recenzia Scalibor antiparazitný obojok

Antiparazitný obojok Scalibor je dobrou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú obojok bez zápachu, ktorý spoľahlivo ochráni ich štvornohého maznáčika. Mimo vysokú účinnosť proti kliešťom, ktorá trvá až šesť mesiacov, sa tento obojok pýši účinnosťou proti pakomárom a komárom. Aj v týchto prípadoch garantuje výrobca účinnosť celých šesť mesiacov.

Obojok Scalibor tak má potenciál pokryť vám svojim pôsobením celú kliešťovú sezónu. Medzi jeho ďalšie nesporné výhody patrí aj to, že sa nemusíte báť, že by sa vám obojok namočil, a tak sa pes môže bez obáv v horúcom lete aj vykúpať. Výrobca ďalej garantuje bezpečnosť pre ľudí, najmä deti. Uvoľňovaná látka z obojku by sa nemala dostávať do prostredia, zároveň ale chráni všetky časti tela. Obojok je samozrejme k dostaniu v rôznych váhových kategóriách. Chrániť ním môžete aj šteňatá od siedmich týždňov veku, bez obáv ho môžete dať na krk aj gravidnej suke.

Víťaz porovnania: Bezpečný obojok proti kliešťom

SCALIBOR Antiparazitný obojok pre malé a stredné psy

Zistiť cenu
skladom
25,90 €
Do obchodu
skladom
26,95 €
Do obchodu
skladom
31,12 €
Do obchodu

Klady

 • dlhodobá ochrana
 • ochrana proti kliešťom a ďalšiemu bodavému hmyzu
 • jednoduchá aplikácia
 • bez zápachu
 • vodeodolný
 • dobrý pomer cena/výkon

Zápory

 • nie je garantovaná ochrana proti blchám

Recenzia Arpalit Neo šampón s TTO

Na odradenie kliešťov a čistú, jemnú srsť zároveň sa vám bude hodiť antiparazitný šampón Arpalit Neo. O antiparazitický účinok sa stará účinná látka permetrin, ktorá má vynikajúcu schopnosť odpudzovať parazity, ako sú blchy, kliešte a roztoče. Okrem toho v zložení šampónu nájdete aj bambusový extrakt, ktorý srsti zaistí dostatok antioxidantov, olivový olej na hydratáciu a výživu, elastín na podporu pružnosti pokožky a celú várku vitamínov.

Okrem toho, že šampón psíka na nejakú dobu zbaví kliešťov, tiež zanechá jeho pokožku a srsť hydratovanú a čistú. Výhodou je tiež nadväznosť na celý rad prípravkov od tej istej značky, ktoré jeho účinky podporia, vrátane kondicionéra, peny alebo spreja. Hodí sa pritom pre všetky veľkosti psov a všetky typy srsti. Jediný problém by ale mohol nastať u mačiek – pre tie je kvôli obsahu permetrínu toxický.

Víťaz porovnania: Šampón proti parazitom s vyživujúcim účinkom

Arpalit Neo šampón s TTO

Zistiť cenu
skladom
8,49 €
Do obchodu
skladom
9,90 €
Do obchodu
skladom
11,49 €
Do obchodu

Klady

 • pokožku a srsť zároveň hydratuje a vyživuje
 • účinný proti kliešťom aj blchám
 • vhodný pre všetky plemená
 • jeho účinnosť môžete podporiť ďalšími prípravkami od výrobcu

Zápory

 • vyššia cena
 • niektorí užívatelia hlásia nespoľahlivý účinok

Recenzia Frontline sprej

Antiparazitický sprej Frontline je veľmi účinným prípravkom, ktorý slúži na prevenciu aj liečbu napadnutia blchami a kliešťami. Je postavený na účinkoch širokospektrálneho insekticídu zvaného fipronilum, ktorý sa v podobných prípravkoch používa veľmi často. Blchy a kliešte dokáže zahubiť prakticky okamžite (blchy do 24 hodín, kliešte do 48), ale tým pri ochrane vášho psíka nekončí.

Fipronilum obsiahnuté v spreji má totiž tiež reziduálny účinok, takže na srsti pretrváva ešte niekoľko týždňov po aplikácii a pokračuje v plnení svojej úlohy. Proti blchám vydržia až 3 mesiace, pri kliešťoch je to len 5 týždňov. Je účinný aj proti mnohým ďalším vonkajším parazitom, vrátane vší a roztočov. Výhodou je aj to, že sa hodí nielen pre psy, ale aj pre mačky. Čo môže predstavovať problém, je to, že by sa pes po aplikácii prípravku nemal nejaký čas olizovať – a to môže byť ťažké zaistiť.

Víťaz porovnania: Najúčinnejší sprej proti kliešťom

Frontline Spray kožný sprej roztok 2,5mg / ml

Zistiť cenu
skladom
30,49 €
Do obchodu
skladom
30,90 €
Do obchodu
skladom
37,13 €
Do obchodu

Klady

 • veľmi účinný proti kliešťom, blchám a ďalším parazitom
 • účinkuje po dobu niekoľkých týždňov (až mesiacov)
 • jednoduchá aplikácia

Zápory

 • pes sa po aplikácii nesmie olizovať, čo môže byť náročné strážiť
 • vyššia cena

Recenzia Menforsan antiparazitný obojok pre psov

Aj antiparazitný obojok pre psov Menforsan stojí za pozoronosť. Poskytuje účinnú ochranu proti väčšine parazitov, s ktorými váš psík môže prísť do styku - hlavne blchám, kliešťom, komárom a všetkým. Po nasadení jeho účinky vydržia až tri mesiace. To znamená, že na celú sezónu by vám mali vystačiť dva obojky. Je navyše vodeodolný, takže sa o jeho efektivitu nemusíte báť ani u aktívnych psov, ktorí sa nezastavia pred ničím.

Nespornou výhodou je však jeho prírodné zloženie, ktoré je pre psov aj pre ľudí netoxické. Skladá sa z kaučuku a extraktu z margózy, ktorá je známa ako účinná, netoxická alternatíva bežných insekticídov. Oceníte aj univerzálnu veľkosť, ktorú si sami prispôsobíte veľkosti vášho psíka pomocou bezpečnostnej pracky.

Víťaz porovnania: Prírodný antiparazitný obojok v univerzálnej veľkosti

Menforsan antiparazitný obojok pre psov

Zistiť cenu
skladom
7,62 €
Do obchodu
skladom
9,82 €
Do obchodu
skladom
9,82 €
Do obchodu

Klady

 • účinný proti blchám, kliešťom aj komárom
 • jednoduchá aplikácia
 • účinné prírodné zloženie
 • univerzálna, nastaviteľná veľkosť

Zápory

 • kratšia doba účinku

Recenzia Antiparazitné pipety Menforsan

Antiparazitná „spot on“ pipeta od značky Menforsan ponúka kombináciu účinného zloženia a veľmi jednoduchej aplikácie priamo na koži psa. Tekutina v pipete sa skladá z výťažkov z konope, citrónu a pelargónií. Zloženie je tak nielen účinné proti roztočom, blchám, kliešťom a lietajúcemu hmyzu, hlavne je tiež prírodné. Je tak ideálny pre psíkov, ktorí sú citliví na niektorú z látok obsiahnutých v bežných antiparazitných prípravkoch.

V balení nájdete celkom dve pipetky s objemom 1,5 ml, pričom každá z nich predstavuje jednu dávku. Snáď jedinou nevýhodou pipiet (vrátane tejto) je, že nemávajú extra dlhú účinnosť. Bežne vydrží zhruba 4–8 týždňov, kým budete musieť aplikovať novú dávku. Počas tejto doby je ale rozhodne efektívna a môžete sa na ňu plne spoľahnúť.

Víťaz porovnania: Najlepšia pipeta s prírodným zložením

Menforsan antiparazitné pipety pre psa

Zistiť cenu
skladom
8,89 €
Do obchodu
skladom
9,03 €
Do obchodu
skladom
9,90 €
Do obchodu

Klady

 • jednoduchá aplikácia
 • dve pipety v balení
 • efektívne proti roztočom, blchám, kliešťom a lietajúcemu hmyzu
 • prírodné zloženie

Zápory

 • kratšia doba účinnosti

Recenzia Ultrazvukový odpudzovač kliešťov a bĺch Tickless Pet

Zaujímavým riešením môže byť aj ultrazvukový odpudzovač Tickless Pet. Jedná sa o drobný prívesok, ktorý môžete jednoducho pripevniť psíkovi na obojok. Odpudzovač pri aktivácii začne vydávať množstvo ultrazvukových impulzov, ktoré sú pre vás a vášho psa neškodné, ale blchy a kliešte ich neznesú a budú sa od psíkov držať v úctivej vzdialenosti. A tento účinok mu vydrží po dobu 6 až 12 mesiacov, čo je skutočne úctyhodné.

Produkt navyše neobsahuje žiadne chemikálie, ktoré by vášmu psíkovi mohli uškodiť, a je veľmi ekologickým riešením. Nevýhodu však môže predstavovať to, že nie je stopercentne vodeodolný. Poradí si s bežnou vlhkosťou, ale v silnom daždi alebo dokonca pri plávaní sa zničí. Je tak dobré mať v zálohe aj náhradnú ochranu proti kliešťom pre tieto situácie.

Víťaz porovnania: Ultrazvukový odpudzovač s dlhou výdržou

TICKLESS PET ULTRAZVUKOVY REPELENT PROTI KLIESTOM

Zistiť cenu
skladom
19,23 €
Do obchodu
skladom
28,89 €
Do obchodu
skladom
28,90 €
Do obchodu

Klady

 • veľmi efektívna proti kliešťom a blchám
 • neškodný pre vás aj vášho psa
 • vydrží po dlhú dobu
 • jednoduché použitie

Zápory

 • nie je vodeodolný
 • malým plemenám psov môže prívesok na obojku vadiť

Recenzia Elektronický odpudzovač kliešťov Arpalit Dog

Elektrorepelent Arpalit Dog je ďalším zaujímavým riešením problémov s kliešťami a blchami, ktoré je pre vášho psa úplne neškodné. Na pripevnenie na obojok a aktiváciu batérie začne pracovať mikročip, ktorý vydáva ultrazvukové impulzy s frekvenciou 40 kHz nepočuteľné pre človeka a zviera. Tieto impulzy však dokážu odradiť blchy a kliešte až vo vzdialenosti 3 metrov od psíka. Tento účinok navyše vydrží až 10 mesiacov, čo je skutočne dlhá doba.

Produkt ale samozrejme nie je vodedolný. Za bežných pdomienok vás to nijako trápiť nemusí, ale pri kúpaní a plávaní odpudzovač neobstojí. Snažte sa teda myslieť na to, že je nutné ho zložiť, a majte v zálohe ďalšie riešenie pre tieto situácie - sprej, pipetu...

Víťaz porovnania: Elektronický odpudzovač pre menšie psy

ARPALIT NEO Dog Elektrický odpudzovač kliešťov pre psy a mačky

Zistiť cenu
skladom
18,99 €
Do obchodu
skladom
35,11 €
Do obchodu
skladom
41,23 €
Do obchodu

Klady

 • veľmi účinný proti kliešťom a blchám
 • chráni psa až v okruhu 3 metrov
 • úplne bezpečný pre psa aj vás
 • vydrží dlhú dobu
 • jednoduché použitie

Zápory

 • nie je vodeodolný

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista