Ako oddeliť záhradu od susedov? Máme pre vás 10 tipov

Publikácia: 07.06.2022

Dosiahnuť pocit súkromia na záhrade môže byť niekedy oriešok. Obzvlášť, keď váš pozemok zo všetkých strán obklopujú záhrady vašich susedov. Existuje však nespočet možností, ako záhradu oddeliť, aby ste si nepripadali ako vo výkladnej skrini. Máme pre vás 10 praktických tipov, ako na to.

1. Živý plot

Živý plot vyzerá na prvý pohľad lepšie ako vysoký betónový múr. Okrem toho, že vás ochráni pred zvedavými zrakmi susedov, skvele tlmí aj hluk z ulice. Údržba živého plotu nie je príliš náročná. Raz za čas ho treba zastrihnúť, prípadne vytvarovať.

Najobľúbenejšie dreviny na živé ploty sú tuje. Vybrať si môžete od miniatúrnych až po niekoľkometrové. Tuje sa hodia najmä na ploty s výškou od 1 do 3 metrov. Rovnako dobre poslúži aj cyprus.

Pokiaľ dávate prednosť skôr listnatým variantom živého plotu, zvoľte hrab. Plot z tohto opadavého kríka je ako jeden z mála nepriehľadný aj v zime. S jeseňou sa hrab sfarbuje do zlatistej farby a jeho listy opadajú až s novými rastúcimi listami. Ďalšia drevina vhodná na živý plot je tavoľník. Zdobia ho biele, ružové alebo červené kvietky a zaujímavo sfarbené listy. Najlepšie sa mu darí na slnku, ale znesie aj mierne zatienené stanovište.

2. Trvalkový záhon

Kvety do záhrady rozhodne patria. Skúste teda záhradu od susedov oddeliť pomocou rabaty. Ide o tematickú výsadbu, kde hrajú prím predovšetkým trvalky. Rastliny sa vysádzajú po jednotlivých kusoch alebo po menších skupinkách, vďaka ich bezúdržbovosti dokážu do istej doby fungovať samostatne.

Rabaty bývajú spravidla dlhšie ako širšie, takže sa hodia na vytvorenie dlhého pásu. Na oddelení záhrady od susedov je treba zvoliť skôr vyššie trvalky, ktoré zasadíte do stredu záhona. Smerom k okrajom vysaďte trvalky nižšie. Aby záhon kvitol po celú sezónu, zvoľte kvety, ktoré na seba budú v čase kvetu nadväzovať.

trvalkový záhon
Pinterest

3. Stromy

Ďalšou možnosťou, ako vytvoriť súkromie na záhrade, sú stromy. Vysadiť môžete solitéry alebo skupinové stromy so širokými korunami. Tie sa navyše počas horúceho leta postarajú o príjemný tieň. Listnaté stromy sú tiež skvelou možnosťou, ako zacloniť výhľad na vašu terasu. Dajte si však pozor na to, aby koruna stromov nezasahovala na pozemok vašich susedov. Tomuto problému môžete predísť aj tak, že za susedami zájdete a výsadbu s nimi najskôr preberiete.

4. Mobilná zeleň

Mobilná zeleň alebo rastliny v nádobách sa dajú ľubovoľne premiestňovať. Je to efektívne riešenie v prípade, že so svojimi susedmi príliš nevychádzate. Mobilná zeleň je totiž legislatívne nepostihnuteľná možnosť, ako rozdeliť záhradu. Platí to aj v prípade, keď sú mobilné nádoby vysadené objemnými rastlinami tak, že je ťažké cez ne vidieť. Nikto vám jednoducho nemôže nič povedať. Porozmýšľajte ale, ako budete s ťažkými nádobami manipulovať. Kríky a stromčeky v ťažkých nádobách je praktické umiestniť na pojazdné podložky.

Mobilný záhon
Pinterest

5. Zástena na plot

Je váš pozemok oddelený od susedov iba drôteným plotom, cez ktorý je všetko vidieť? Použite praktické zásteny na plot, ktoré vám zaistia dokonalé súkromie. Zástena môže mať mnoho podôb. V posledných rokoch sú obľúbené tieniace siete v rôznych farbách. Pôsobia ako filter proti smogu a prachu a čiastočne fungujú aj ako vetrolam. Sú navyše bezúdržbové a ich inštalácia je jednoduchá.

Pokiaľ dávate prednosť prírodným materiálom, zvoľte zásteny vyrobené z tŕstia, prútia alebo štiepaného bambusu. Ich nevýhodou je ale nízka životnosť a pravidelná údržba. Zásteny z prírodných materiálov sa tiež nezaobídu bez pravidelného ošetrenia ochrannými prostriedkami proti hmyzu.

6. Drevené zásteny

Ďalšou možnosťou, ako oddeliť záhradu od susedov, sú drevené zásteny. Okrem toho, že drevo záhradám pristane, sú zásteny tenké, takže nezaberajú ani príliš miesta. Kúpiť ich môžete hotové alebo si ich s trochou šikovnosti môžete vyrobiť svojpomocne.

Myslite ale na to, že drevo, ostatne ako každý prírodný materiál, potrebuje pravidelnú starostlivosť. Aspoň raz ročne treba drevo natrieť prostriedkom proti škodlivému hmyzu, plesniam a hubám, prípadne pretrieť farbou. Drevené zásteny je možné použiť nielen na dosiahnutie súkromia na záhrade, hodia sa aj do pergol alebo ako opora k popínavým rastlinám.

drevená zástena
Pinterest

7. Gabióny

Gabbione znamená taliansky veľký kôš. Gabióny sú teda klietky plné kameňov. Najprv sa gabióny používali na spevnenie brehov a svahov. Teraz sú k dispozícii vo všetkých možných veľkostiach a dajú sa skladať na seba tak, aby vytvorili zástenu alebo plot. Pýšia sa dlhou životnosťou a úplnou bezúdržbovosťou. Navyše zaistia dokonalé súkromie na záhrade.

8. Deliaca pergola

Deliaca pergola sa často používa na vytvorenie súkromia na záhrade alebo aspoň jej časti. Jej účelom je vizuálne oddeľovať jednotlivé časti záhrady – napríklad úžitkovú časť záhrady od okrasnej alebo bazén od ihriska. Pergola môže stáť na terase pri dome, na okraji záhrady, ale poslúži aj ako prístrešok pre auto.

pergola
Pinterest

9. Vonkajšie závesy

Najlacnejším, ale aj dočasným variantom sú textilné závesy, ktoré zavesíte na tyč alebo lanko. Myslite však na to, že slnko látku ľahko vyšisuje alebo sa záves vonku ľahko zašpiní. Treba tiež každý večer záves z tyče zložiť, aby cez noc neuletel, a ráno ho zase zavesiť.

10. Treláž alebo mriež

Treláže sú ploché konštrukcie pripevnené na stenu alebo môžu tiež tvoriť samostatne stojacu zástenu. Mriež je konštrukcia umiestnené v priestore na účel priechodu. Obe tieto kovové konštrukcie sa používajú na popínavé rastliny na záhrade. Na oddelenie záhrady od susedov poslúži lepšie skôr treláž.

Na treláži vyzerajú krásne napríklad pnúce ruže. Tie však kvitnú len v lete a treba pre nich vybrať slnečné miesto. Vhodnejšie na oddelenie záhrady je zimolez Henryov. Je to bujná drevina, ktorá sa môže šplhať až do výšky 6 metrov. Na jar vykvitá drobnými červenkastými kvetmi a vyžaduje polotienisté až tienisté stanovište. Je navyše vždy zelený po celý rok. Klasikou je potom aj brečtan alebo vínna réva.

treláž
Pinterest

Autor článku