Zlikvidovať osie hniezdo je možné aj bez zbytočného rizika. Ako na to?

Publikácia: 26.05.2022

Všimli ste si, že sa na vašej záhrade začali rojiť osy? To je znak toho, že si niekde blízko vášho domu urobili hniezdo. Ak ste alergickí alebo máte malé deti, mali by ste sa čo najrýchlejšie pustiť do hľadania osieho hniezda a zlikvidovať ho. Prečítajte si návod, ako sa svojpomocne zbaviť osieho hniezda pod strechou alebo v zemi, na čo by ste si mali dať pozor a čo všetko budete potrebovať.

Ako nájsť osie hniezdo

Sledujte osy v miestach, kde sa vyskytujú najčastejšie. Po nejakej chvíli zistíte, odkiaľ prilietajú a kam sa vracajú. V prípade, že majú stále rovnakú trasu, zrejme ste našli cieľ.

Nemusí vždy ísť o klasické hniezdo visiace zo stropu. Často sa jedná o otvor na vlet a výlet ôs. Niekedy je vidieť už na prvý pohľad a niekedy je potrebné dôkladné preskúmanie miesta, kde sa osy ukrývajú.

Pokiaľ sa osy často schovávajú a vyliezajú v okolí komína alebo strechy, pravdepodobne budú mať hniezdo na pôde alebo pod strechou. V prípade, že prilietajú a zase odlietajú z kôlne alebo záhradného domčeka, môžu mať hniezdo pod strechou, na stene alebo aj v podlahe.

Ako vyzerá osie hniezdo

Osie hniezdo pripomína kôru stromov. V skutočnosti sa však jedná o hmotu podobnú papieru, ktorú si osy vyrábajú z nahryznutého dreva a vlastných slín. Vďaka tomu je hniezdo ľahké a má skvelé izolačné vlastnosti. Hniezdo sršňov je tomu osiemu podobné. Je však oveľa väčšie, môže merať až 80 cm.

Kedy odstrániť osie hniezdo

K hniezdu sa približujte v podvečer alebo skoro ráno, kedy sú osy „doma”. V tejto dobe sú totiž stuhnutejšie a nebudú také rýchle. Navyše tak znížite riziko, že dostanete bodnutie od vracajúcich sa ôs. Pokiaľ sa rozhodnete pre odstránenie hniezda večer, nikdy nepoužívajte biele svetlo, ktoré osy zobudí a vyprovokuje. Vhodnejšie je žlté alebo červené svetlo.

osie hniezdo
Unsplash

Nezabudnite na vhodné oblečenie

Na likvidáciu osieho hniezda si oblečte vhodný ochranný oblek, ktorý zakryje všetky odhalené miesta na vašom tele. Môžete použiť napríklad lyžiarske nohavice a bundu, vysoké topánky, lyžiarsku kuklu, šál, okuliare a rukavice.

Ak ste alergický na osie bodnutie, nepokúšajte sa hniezdo odstrániť sami. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že vás osa bodne a to za to riziko nestojí. Namiesto toho radšej zavolajte profesionála.

Čo budete potrebovať

Základným vybavením je rebrík, ktorý je aspoň o jeden meter vyšší ako vaša strecha. Nikdy sa do odstraňovania hniezda nepúšťajte sami. Vždy je potrebné, aby rebrík držala druhá osoba. Môžete sa totiž zľaknúť a z rebríka spadnúť.

Na odstránenie ôs ďalej budete potrebovať kvalitný postrek. Na trhu nájdete mnoho účinných sprejov, ktoré vytvárajú pomerne silný prúd peny schopný dosahu až 3 metrov. Fungujú tak, že likvidujú ihneď po streknutí nielen osy, ale aj samotné hniezdo. Osie hniezdo môžete tiež vyplaviť vodou. V tomto prípade si teda pripravte hadicu so silným prúdom.

Ako sa zbaviť osieho hniezda

Je mnoho spôsobov, ako sa zbaviť osieho hniezda pod strechou aj v zemi. Môžete použiť chemické látky, ale určite sa nájde aj spôsob, ako sa zbaviť hniezda pomocou vecí, ktoré už máte doma. Ktoré sú to?

1. Chemické látky

Najvyužívanejším prostriedkom na odstránenie osieho hniezda sú pesticídne spreje. Sú vhodné pre menšie hniezda. Ich aplikácia je jednoduchá. Zo vzdialenosti 2–3 metrov nastriekajte sprej po dobu 15 sekúnd. Po nastriekaní od hniezda rýchlo odíďte, aby ste sa vyhli vylietavajúcim osám. Postrek nechajte pôsobiť cez noc. Ráno choďte osie hniezdo skontrolovať a pokiaľ sú osy mŕtve, zhoďte ho na zem, znovu postriekajte a vyhoďte.

Účinným prostriedkom je tiež prášok alebo pena proti osám. Prášok naneste na vstup do osieho hniezda. Osy potom samé po hniezde prášok rozptýlia. Pri tomto spôsobe trvá vyhynutie 1–2 dni. Pena zase zatarasí hniezdo a zabráni osám v odlete. Po niekoľkých hodinách sa pena začne roztekať a zatarasí celý priestor.

Ďalším účinným prostriedkom na vyhubenie osieho hniezda je insekticídna dymovnica. Tá je vhodná najmä na použitie v uzavretých priestoroch, ako je napríklad pôda. Po niekoľkých hodinách osy umierajú.

2. Domáci pomocníci na odstránenie hniezda

Na odstránenie osieho hniezda ale nemusíte vždy do obchodu. Postačia vám aj veci, ktoré máte doma alebo na záhrade. Ako napríklad dym z ohniska alebo grilu. Ako na to? V blízkosti osieho hniezda založte oheň tak, aby dym stúpal aspoň 2 hodiny priamo do osieho hniezda. Potom hniezdo zhoďte a starostlivo ho postriekajte vodou.

Vyskúšať môžete aj metódu s kýblom vody. Pripravte si kýblik s mydlovou vodou, plátennú tašku a špagát. Tašku navlečte na osie hniezdo a zaviažte ju špagátom. Potom vhoďte tašku s hniezdom do vedra s vodou a zabezpečte ho kusom dosky. Do rána by nemala prežiť jediná osa.

Ako predísť vytvoreniu osieho hniezda

Osy rady zalietavajú do rôznych otvorov, a preto hniezda väčšinou stavajú v špárach v obložení domu, pod strechou, na povale alebo v hromade dreva na záhrade. Tieto miesta je teda vhodné vystriekať sprejom proti hmyzu a otvory zapchať silikónovým tmelom. Tým zabránite návratu ôs a v budúcnosti aj stavbe nového hniezda na vašej streche.

Účinným riešením sú tiež falošné osie hniezda, ktoré sú v záhradníctvach, hobby marketoch alebo domácich potrebách. Osy totiž svoje hniezda nestavajú v cudzom teritóriu.

Autor článku