Ako vyčistiť bazén po zime v 6 jednoduchých krokoch?
Máme tú jar a konečne teplé počasie. Je teda na čase pripraviť bazén na nadchádzajúcu sezónu. Aby voda vydržala čistá čo najdlhšie, je dôležité jarnej príprave venovať dostatočnú starostlivosť. Aj vďaka tomu sa vám podarí znížiť náklady na prevádzku bazéna. Ako na to? Máme pre vás návod, ako jednoducho vyčistiť bazén po zime.
Čo sa v článku dozviete?
Čo je potrebné na čistenie bazéna?
Na to, aby ste bazén vyčistili naozaj dôkladne, budete potrebovať kvalitnú čistiacu techniku. Nečistoty na hladine bazéna ako opadané lístie alebo hmyz odstráni bazénová sieťka. Tieto sieťky ale nezachytia malé častice. Na tie budete potrebovať filtráciu. Pri menších bazénoch postačí kartušová filtrácia, pre väčšie bazény sú vhodnejšie pieskové filtrácie obsahujúce kremičitú pieskovú náplň. Na pieskovú filtráciu je možné tiež napojiť solárny ohrev alebo bazénový vysávač.
Bazénový vysávač si môžete zaobstarať mechanický, poloautomatický a automatický. Pri používaní mechanického vysávača počítajte s tým, že budete musieť vynaložiť silu. Poloautomatický vysávač zbiera nečistoty do nádoby, ktoré potom vpúšťa do pieskovej filtrácie. Tú je potom treba vyčistiť, aby nepustila nečistoty späť do čistej vody. Najvhodnejšie sú automatické vysávače. Nie sú napojené na filtráciu a všetky nečistoty tak zostanú vo vnútri vysávača.
Nemenej dôležité sú čistiace prostriedky. Odporúčame použiť tekuté alebo gélové prostriedky, ktoré sa nanesú na povrch bazéna, nechajú pôsobiť a následne ich môžete opláchnuť vodou. Tieto čistiace prostriedky sú vhodné na odstránenie mastnoty, rias alebo peľu.
Kedy napustiť bazén?
Bazén odporúčame napustiť vtedy, keď sa už teploty nedržia trvalo pod bodom mrazu. Zamrznutá voda by mohla bazén poškodiť. Teplota vody v bazéne by mala dosahovať 10 až 15 °C.
Postup čistenia
1. Odstráňte nečistoty
Po zime najskôr odkryte plachtu a bazénovou sieťkou odstráňte veľké nečistoty ako lístie, ihličie alebo hmyz. Usadeniny na dne bazéna vysajte pomocou bazénového vysávača. Pokiaľ je bazén stále znečistený, vodu v bazéne úplne vypustite.
2. Vyčistite dno a steny bazéna
Pred doplnením vody do bazéna treba riadne vyčistiť dno a steny bazéna. Naneste špeciálny prípravok, nechajte 15 minút pôsobiť a potom dôkladne opláchnite vodou. V prípade, že je bazén stále znečistený, postup zopakujte.
3. Zapojte filtráciu a solárny ohrev
Teraz prichádza na rad zapojenie filtrácie. Ak používate pieskovú filtráciu, vymeňte filtračný piesok. Ten je potrebné meniť aspoň raz za dva roky. Následne pripojte príslušenstvo, ako sú dávkovače bazénovej chémie alebo ohrev vody. Starostlivo skontrolujte všetky tesnenia.
4. Do bazéna napustite vodu
Vodu dopustite až do úrovne stredu odtokovej príruby a začnite s filtráciou. Najmenej 24 hodín nepretržite filtrujte. Pokiaľ napúšťate bazén vodou zo studne, použite regulátor tvrdosti. Tento prípravok zníži tvrdosť vody a odstráni z vody minerály, kvôli ktorým sa voda často zafarbuje a zakaľuje.
5. Upravte pH vody
Po napustení vody do bazéna je treba skontrolovať jej pH. Na to použite pH testery, vďaka ktorým zistíte, či je pH vody v požadovanom rozmedzí 6,8 až 7,2. Pokiaľ je pH vody nízke, alebo naopak príliš vysoké, použite prípravok slúžiaci na zvýšenie či zníženie hodnoty.
6. Bazén vydezinfikujte
Po 24 hodinách od napustenia bazéna zmerajte koncentráciu chlóru vo vode. Obsah by nemal byť nižší ako 0,3 mg/l. Potom aplikujte prípravok, z ktorého sa uvoľňuje chlór, ktorý dezinfikuje vodu a ničí mikroorganizmy, ako sú riasy a baktérie. Po pár dňoch opäť skontrolujte pH a obsah chlóru vo vode.
Najčastejšie otázky
Ako vyčistiť bazén bez chémie?
Na vyčistenie vody v bazéne bez použitia chémie použite vitamín C. Rýchlo a účinne premení zakalenú vodu na priezračne čistú. Vitamín C zakúpite v lekárňach, drogérii aj na internete. Skvele pôsobí aj kyselina L-askorbová.
Ako vyčistiť bazén od rias?
Riasy v bazéne odstránite chlórom. Než prípravok pridáte do vody, upravte pH na hodnoty v rozmedzí 6,8 až 7,2.
Ako vyčistiť bazén od vodného kameňa?
Keď v napustenom bazéne objavíte vodný kameň, úplne ho vypustite. Následne jeho steny a dno vyčistite kefou a špeciálnym prípravkom na odstránenie vodného kameňa. Nájdete ho najčastejšie v podobe gélu.
Aby sa vodný kameň znova nevytvoril, je dôležité udržiavať vhodnú hodnotu pH. Keď zistíte, že je voda príliš tvrdá, znížte tvrdosť stabilizátorom.