Najlepšie zimné pneumatiky 2023: Recenzie & Všetko, čo potrebujete vedieť

06.10.2023

Na nadchádzajúcu zimu sa každý pripravuje trochu inak. Chatári zazimovávajú svoje chalupy, milovníci zimných športov voskujú lyže a vodiči prezúvajú z letných pneumatík na zimné. Pokiaľ čaká výmena pneumatík aj vás, ale nie ste si istí, ako na to, potom ste tu správne. Pozrieme sa na to, čo hovorí o zimných pneumatikách zákon, ako ich vymeniť svojpomocne a ako vybrať tie najlepšie zimné pneumatiky. 

Najlepšie zimné pneumatiky: testovanie a recenzie

Aby sme vám výber zimných pneumatík zjednodušili, vybrali sme z ponuky naprieč značkami tie najlepšie. Rozhodujúca pre nás bola ich priľnavosť na mokrej vozovke, na snehu a ľade, ovládateľnosť a celková odolnosť pneumatiky. Zaujímala nás ale aj ich životnosť a valivý odpor, ktorý má vplyv na spotrebu paliva. Pri výbere sme sa inšpirovali vlastnými skúsenosťami, hodnotením ostatných vodičov a taktiež aktuálnymi výsledkami testovania nezávislých subjektov, ako je napríklad ADAC. 

Continental WinterContact TS870

Prémiové zimné pneumatiky Continental WinterContact TS870 sú ideálne pre vozidlá strednej triedy a patria k tomu najlepšiemu, čo môžete svojmu autu cez zimu dopriať. Majú nový, vylepšený profil dezénu so špeciálnymi 3D záberovými lamelami, ktoré zaisťujú hlbší zárez do snehu. Pneumatiky sa tak lepšie ovládajú na snehu aj v "brečke" a majú kratšiu brzdnú dráhu.

Na mokrej vozovke zase oceníte zmes CoolChili™ s vysokým podielom živice. Pneumatiky majú navyše špeciálnu stredovú drážku, ktorá rýchlejšie odvádza vodu a chráni proti tzv. aquaplaningu. Continental WinterContact TS870 patrí do úspornej triedy C. Majú teda pomerne nízky valivý odpor, a tým aj nižšiu spotrebu paliva.

Pneumatiky Continental WinterContact TS870 sa vyrábajú vo veľkostiach od 14 do 17 palcov.

Víťaz porovnania: Najlepšia ovládateľnosť na mokrom povrchu

Continental WinterContact TS870

Zistiť cenu
skladom
102,00 €
Do obchodu
skladom
104,80 €
Do obchodu
skladom
171,86 €
Do obchodu

Klady

 • vylepšený dezén s 3D lamelami pre hlbší zárez
 • zmes CoolChili™ pre lepšiu ovládateľnosť za mokra
 • stredová drážka chráni proti aquaplaningu
 • dlhá životnosť
 • nízky valivý odpor

Zápory

 • vyššia cena

Goodyear Ultragrip Performance+

Pneumatiky Goodyear Ultragrip Performance+ ponúkajú vynikajúcu priľnavosť triedy B na snehu, ľade aj námraze vďaka vylepšenej gumovej zmesi siliky. Dezén je opatrený ostrými lamelami, ktoré ľahko rozhrnú sneh aj brečku a bránia prekĺznutiu, a vďaka hlbokým drážkam vás tiež na mokrej ceste spoľahlivo ochránia proti aquaplaningu.

Pneumatiky tvoria zmes s technológiou Winter Grip, vďaka ktorej sa dezénové bloky nedeformujú pri brzdení, čo oceníte predovšetkým v prudkých zákrutách. Plášť je tiež vďaka zosilneným ramenným blokom odolný proti oderu a prerazeniu a pneumatiky majú vysoký kilometrový nájazd, môžete tak počítať s tým, že vám pár sezón určite vydrží. Pneumatiky Goodyear Ultragrip Performance+ má zmysel kupovať, ak máte výkonnejšie auto a užívate si v zimných mesiacoch svižnejšiu jazdu, pri ktorej dokážete ich vlastnosti skutočne oceniť.

Pneumatiky Goodyear Ultragrip Performance+ zaobstaráte vo veľkosti od 15 do 22 palcov.

Goodyear ULTRAGRIP PERFORMANCE +

Zistiť cenu
skladom
121,52 €
Do obchodu
skladom
154,39 €
Do obchodu
skladom
238,63 €
Do obchodu

Klady

 • ostré lamely účinne bránia prešmyknutiu
 • technológia Winter Grip pre vynikajúcu stabilitu pri prudkom brzdení
 • odolnosť proti oderu a prerazeniu
 • výborný odvod vody a ochranu proti aquaplaningu

Zápory

 • vodiči s menej výkonným vozidlom väčšinu vlastností pneumatík neocenia
 • vyššia cena

Goodyear Ultragrip 9+

Goodyear Ultragrip 9+ vynikajú kratšou brzdnou dráhou a mimoriadne silným záberom, ktorý sa postará o nadpriemernú stabilitu a ovládateľnosť na snehu. Dezén s technológiou Traction Protext Technology je vyrobený z novej zmesi živice, vďaka ktorej má na snehu aj v špiku skvelú priľnavosť (spadá do triedy B). Behúň je vďaka tejto zmesi pružnejší, čo bráni vzniku prasklín aj v náročnejších jazdných podmienkach a predlžuje celkovú životnosť pneumatiky.

Hydrodynamicky tvarované drážky skvele priľnú k vozovke a dobre odvádzajú vodu. Podobne ako iné modely od značky Goodyear je aj tento vybavený technológiou Winter Grip, ktorá pomáha pneumatike zvládať výkyvy teplôt a zaisťovať vysokú stabilitu aj pri prudkom brzdení. Pneumatiky sú tiež vybavené praktickým ukazovateľom opotrebovania dezénu.

Pneumatiky Goodyear Ultragrip 9+ zaobstaráte vo veľkostiach od 14 do 16 palcov.

Víťaz porovnania: Najlepšia ovládateľnosť na snehu

Goodyear UltraGrip 9+

Zistiť cenu
skladom
96,98 €
Do obchodu
skladom
106,40 €
Do obchodu
skladom
174,91 €
Do obchodu

Klady

 • silný záber pre vynikajúcu stabilitu na snehu
 • technológia Winter Grip pre vynikajúcu stabilitu pri prudkom brzdení
 • ukazovateľ opotrebenia dezénu
 • vynikajúca priľnavosť v mokre

Zápory

 • horší výkon na ľadovce

Bridgestone Blizzak Lm005

Najväčšia prednosť zimných pneumatík Bridgestone Blizzak Lm005 je ich bezkonkurenčná priľnavosť na mokrej vozovke; pýši sa priľnavosťou triedy A. Oceníte tiež veľmi krátku brzdnú dráhu, ktorú zaisťuje smerová vzorka vybavená 3D lamelami. Tento model bol za svoju brzdnú dráhu dokonca ocenený nemeckým automobilovým časopisom Auto Bild. Dezén má vysoký obsah siliky a hlboké, široké kanáliky, ktoré chránia proti aquaplaningu. Je tiež osadený veľkým počtom priečnych drážok v ramenných oblastiach, ktoré zlepšujú záber na snehu.

Pneumatiky sú vyrobené za použitia špeciálnej zmesi Nano Pro-tech, ktorá sa dobre prispôsobuje zmenám teplôt a zaisťuje pohotové reakcie a spoľahlivosť pri prudkom brzdení v zákrutách. Celkovo model Bridgestone Blizzak Lm005 vyniká predovšetkým bezpečnosťou a komfortom jazdy.

Pneumatiky Bridgestone Blizzak Lm005 sa vyrábajú vo veľkostiach od 14 do 22 palcov.

Víťaz porovnania: Najkratšia brzdná dráha

Bridgestone Blizzak LM005

Zistiť cenu
skladom
123,60 €
Do obchodu
skladom
129,00 €
Do obchodu
skladom
248,50 €
Do obchodu

Klady

 • vynikajúca priľnavosť na mokrej vozovke triedy A
 • krátka brzdná dráha
 • spoľahlivá ochrana proti aquaplaningu

Zápory

 • vyššia hlučnosť

Pirelli Cinturato Winter Wtc2

Zimné pneumatiky Cinturato Winter Wtc2 vám ponúknu to, v čom talianska značka Pirelli vyniká – vynikajúcu ochranu proti aquaplaningu, skvelú priľnavosť na snehu a tichú jazdu. Drážky sú prispôsobené tak, aby zaisťovali maximálny záber po čo najdlhšiu dobu. Adaptívne 3D lamely sú u novej pneumatiky lineárne, ale po opotrebovaní pneumatiky postupne kľukatia, aby si stále udržali čo najvyššiu priľnavosť. Prehĺbené ramenné lamely navyše skvele odvádzajú vodu.

Pneumatiku tvorí vylepšená gumová zmes prispôsobená nízkym teplotám, vďaka ktorej majú pneumatiky vyššiu kilometrovú životnosť, a ochranný lem sa stará o to, aby nedošlo k oderu disku. Pirelli Cinturato Winter Wtc2 sú navyše vybavené technológiou Seal Inside™, vďaka ktorej sa plášť dokáže sám zaceliť v prevažnej väčšine prípadov prerazenia pneumatiky.

Pneumatiky Pirelli Cinturato Winter Wtc2 zoženiete vo veľkostiach od 16 do 20 palcov.  

Víťaz porovnania: Najtichšia jazda

PIRELLI CINTURATO WINTER WTC2

Zistiť cenu
skladom
113,59 €
Do obchodu
skladom
118,00 €
Do obchodu
skladom
122,90 €
Do obchodu

Klady

 • adaptívne 3D lamely sa prispôsobujú opotrebovaniu pneumatiky
 • technológia Seal Inside™ umožňuje rýchle samozacelenie prerazenia
 • skvelá ochrana proti aquaplaningu
 • vysoká odolnosť pneumatík a ochrana ráfika

Zápory

 • pomerne rýchlo sa opotrebujú

Nokian WR Snowproof 2

Zimné pneumatiky od fínskej značky Nokian WR Snowproof 2 sú navrhnuté v prvom rade pre bezpečnosť a jazdný komfort. Koncept Alpine Sense Grip zaisťuje skvelú priľnavosť predovšetkým na snehu a zároveň vyváženú spätnú väzbu pri jazde. Behúň je rozdelený na dve zóny. Grip zone je osadená agresívnymi 3D lamelami, ktoré sa starajú o záber na snehu a spoľahlivosť pri brzdení, zatiaľ čo Handling zone zaručuje dobrú ovládateľnosť na suchu, a to aj pri rýchlejšej jazde.

Plášť je tvorený špeciálnou zmesou Alpine Grip, ktorá sa dobre vyrovnáva s nízkymi teplotami a zmenami teplôt pri prudkom brzdení. Obsah siliky v gume pomáha zvýšiť priľnavosť na mokrej vozovke. Pneumatiky tiež vynikajú nízkym valivým odporom, ktorý znamená nižšiu spotrebu paliva.

Pneumatiky Nokian WR Snowproof 2 kúpite vo veľkostiach 15, 16, 17 a 19 palcov.

Víťaz porovnania: Najuniverzálnejšie zimné pneu

Nokian WR Snowproof

Zistiť cenu
skladom
93,89 €
Do obchodu
skladom
94,20 €
Do obchodu
skladom
202,96 €
Do obchodu

Klady

 • skvelá priľnavosť na mokrej vozovke
 • vyvážená kombinácia ovládateľnosť a jazdného komfortu
 • špičková priľnavosť na snehu

Zápory

 • nenašli sme

Nokian Tyres WR D4

Pneumatiky Nokian Tyres WR D4 vynikajú svojou vysokou priľnavosťou, ktorá obstojí na mokrej vozovke, na snehu aj na ľade. Dezén je opatrený netypickou kombináciou lamiel a blokov, ktoré sa spoločne starajú o maximálnu priľnavosť a ovládateľnosť. Základ tvorí pevné stredové rebro, ktoré zaisťuje vynikajúcu odozvu. Z neho vychádzajú drážkované bloky, ktorých úlohou je dodať perfektný výkon na snehu, a ramená tvoria tuhé bloky pre lepšiu adhéziu a presnejšie reakcie pneumatík.

Za svoje špičkové vlastnosti vďačí pneumatika aj unikátnej zmesi Nokian Tyres Twic Trac Silica, vďaka ktorej majú pneumatiky nielen skvelú priľnavosť bez preklzávania, ale aj odolnosť a nízky valivý odpor. Výrobca navyše tento model doplnil o technológiu Slush Blower, ktorá odvádza vrstvu roztápajúceho sa snehu.

Pneumatiky Nokian Tyres WR D4 sa ponúkajú vo veľkostiach od 13 do 18 palcov. 

Víťaz porovnania: Najlepšia ochrana proti slushplaningu

NOKIAN TYRES WR D4

Zistiť cenu
skladom
134,00 €
Do obchodu
skladom
145,00 €
Do obchodu
skladom
160,40 €
Do obchodu

Klady

 • vynikajúca priľnavosť na mokrej vozovke, snehu aj ľade
 • tichá jazda
 • skvelý výkon aj v roztopenom snehu
 • nízka spotreba
 • vynikajúca ovládateľnosť

Zápory

 • rýchlejšie sa opotrebujú

Semperit Speed-Grip 5

Semperit Speed-Grip 5 patrí svojou cenou do strednej triedy, ale vlastnosťami ju v mnohom prevyšujú. K ich najväčším prednostiam patrí skvelá priľnavosť a ovládateľnosť na suchom aj mokrom povrchu, vrátane snehu a ľadu. Pneumatika má vďaka ostrým hranám a spätným háčikom v lamelách skvelý záber, ktorý sa prejaví najmä v hlbokom snehu a brečke. Drážky sú usporiadané do tvaru písmena V, vďaka čomu dobre odvádzajú vodu a bránia preklzávaniu. Pneumatiky vďaka tomu tiež vynikajú krátkou brzdnou dráhou. Príjemným bonusom sú vystužené bočnice, ktoré poskytujú vynikajúcu stabilitu v zákrutách. 

Čo sa týka energetickej úspornosti, patria pneumatiky Speed-Grip 5 do triedy C, takže sa môžu pochváliť pomerne nízkym valivým odporom a úspornou jazdou.

Pneumatiky Semperit Speed-Grip 5 zaobstaráte vo veľkostiach od 14 do 20 palcov.

Víťaz porovnania: Najúspornejšia jazda

Semperit SPEED GRIP 5

Zistiť cenu
skladom
86,55 €
Do obchodu
skladom
88,00 €
Do obchodu
skladom
148,45 €
Do obchodu

Klady

 • skvelá ovládateľnosť na mokrom aj suchom povrchu
 • vynikajúca priľnavosť na snehu a ľade
 • dobrý odvod vody aj roztápajúceho sa snehu
 • okamžitá odpoveď v zákrutách

Zápory

 • hlučnejšie

Falken Eurowinter Hs01

Pneumatiky Falken Eurowinter Hs01 sú navrhnuté pre bezpečnú jazdu v zimných podmienkach, a to nielen na snehu a ľade, ale aj v roztopenom snehu, ktorý je často najnáročnejší. Disponujú vylepšenou trakciou, ktorú výrobca dosiahol pomocou smerového dezénu, kombinovania drážok s rozdielnymi tvarmi a lamiel s malými zárezmi po celom povrchu dezénu. Vďaka tomuto systému zaručujú pneumatiky rozjazd a akceleráciu bez preklzávania, stabilnú jazdu v zákrutách a kratšiu brzdnú dráhu.

Lamely okamžite odvádzajú vodu z behúňa a pneumatiky sú tak dobre ovládateľné bez rizika aquaplaningu. Pneumatika je navyše navrhnutá ako dojazdová. To znamená, že s ňou aj v prípade defektu zvládnete dôjsť do najbližšieho servisu. Nevýhodu pneumatík Eurowinter Hs01 však predstavuje nepriaznivé zaradenie do triedy F, čo sa týka valivého odporu.

Pneumatiky Falken Eurowinter Hs01 nájdete vo veľkostiach od 15 do 21 palcov.

Víťaz porovnania: Najbezpečnejšie pneu

Falken EUROWINTER HS01 205/50 R16 91H

Zistiť cenu
skladom
101,33 €
Do obchodu
skladom
104,00 €
Do obchodu
skladom
171,22 €
Do obchodu

Klady

 • vynikajúca trakcia v rôznych podmienkach
 • rýchly odvod vody a ochrana proti aquaplaningu
 • dojazdová pneumatika

Zápory

 • vysoký valivý odpor
 • hlučnejšie

Riken Snow

Riken Snow sú cenovo dostupné pneumatiky ekonomickej triedy. Zvládnu jazdu na mokrej i suchej vozovke a prekvapivo dobre si poradia aj na snehu a ľade. Optimalizovaný behúň pneumatiky je vybavený vysokým počtom blokov, drážok a lamiel a dezénom v tvare písmena V. Veľmi spoľahlivo tak odvádza vodu a umožňuje vám udržiavať nad vozidlom kontrolu aj na mokrej vozovke alebo na snehu, a to aj keď je roztopený.

Pneumatika je vyrobená za použitia zmesi na báze oxidu kremičitého, ktorá znižuje valivý odpor pneumatiky a zmenšuje spotrebu paliva. Riken Snow sa tak svojou spotrebou radí k triede D.

Pneumatiky Riken Snow kúpite vo veľkostiach od 15 do 18 palcov.

Víťaz porovnania: Najlepšie pneu pre nenáročných užívateľov

RIKEN SNOW

Zistiť cenu

Klady

 • optimalizovaný behúň pre lepšiu priľnavosť
 • chráni proti aquaplaningu
 • dobre reaguje na snehu

Zápory

 • hlučnejšie

Od kedy do kedy sú povinné zimné pneumatiky

Používanie zimných pneumatík je v Slovenskej republike povinné od 15. novembra do 31. marca - ale nie nutne po celú dobu. Zimné pneu totiž musíte v tomto období obuť za špecifických podmienok:

 • ak sa na ceste nachádza sneh, ľad alebo námraza
 • pokiaľ sa dá na základe poveternostných podmienok očakávať, že sa na ceste vytvorí súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy
 • ak je cesta označená dopravnou značkou „zimná výbava“ – na týchto cestách platí povinnosť zimných pneumatík od 1. novembra do 31. marca bez ohľadu na stav vozovky

To znamená, že sa nedopustíte priestupku, keď neprezujete auto hneď s 15. novembrom, pokiaľ bude teplé počasie, a rovnako tak môžete zimné pneu prezuž skôr, keď sa výrazne oteplí už v marci. Najjednoduchším riešením je však prezuť pneumatiky na konci októbra a ponechať ich na kolesách až do konca marca. Máte tak istotu, že vás ani pri nečakanej zmene počasia nečaká pokuta za použitie nesprávnych pneumatík.

Pozor! Vo všetkých prípadoch je nutné mať zimné pneumatiky na všetkých štyroch kolesách, nemožno prezuť iba jednu nápravu a na druhej ponechať letné pneumatiky.

Zimná výbava

Prečo si kúpiť kvalitné zimné pneumatiky

Veľa vodičov používa zimné pneumatiky jednoducho preto, že im to ukladá zákon. Mnohí tak kupujú lacnejšie, menej kvalitné pneu alebo kupujú staršie pneumatiky, ktoré ešte ako tak spĺňajú požiadavky na hĺbku dezénu. Kvalitné zimné pneumatiky sú pritom úplný základ, na ktorom sa neoplatí šetriť, či už jazdíte vo vysokohorských oblastiach, alebo skôr v meste.

 • Bezpečnosť – Hlavným dôvodom pre zaobstaranie kvalitných zimných pneumatík je predovšetkým bezpečnosť. K šmyku môže dôjsť úplne rovnako v horách ako uprostred mesta a kvalitné pneumatiky sú jedným zo spôsobov, ako tomu predchádzať.
 • Lepšia ovládateľnosť – S kvalitnými zimnými pneumatikami s hlbokým dezénom je ovládanie auta oveľa jednoduchšie, a to aj na snehu a poľadovici.
 • Brzdná dráha - S poriadnymi zimnými pneumatikami máte tiež väčšiu šancu včas zabrzdiť aj v nečakaných situáciách - napríklad ak auto pred vami dostane šmyk. Na snehu a poľadovici je však aj s tými najkvalitnejšími pneumatikami treba počítať s oveľa dlhšou brzdnou dráhou ako na suchej ceste!

Ako spoznať zimnú pneumatiku

Pri výbere pneumatík sa stretnete s troma typmi – zimnými, letnými a celoročnými. Líšia sa jazdnými vlastnosťami, určením aj vzhľadom. Ako ich od seba rozoznať?

Celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky sú ako funkčne, tak vizuálne kombináciou letných a zimných. Dezén je obvykle smerom k stredu prerezaný do tvaru písmena V, zatiaľ čo po stranách je pneumatika vybavená drážkami na odvod vody. Hĺbka dezénu je väčšia ako u letných pneu, ale menšia ako u tých zimných.

Letné pneumatiky

Letné pneumatiky sú vyrobené tak, aby odolávali aj vyšším teplotám a nemäkli pri nich. Sú veľmi tvrdé a odolné a dezén je plytší ako pri zimných pneumatikách. Letná pneumatika má tak lepšiu styčnú plochu a skvele priľne k suchému povrchu. Minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík je 1,6 mm, ale odporúča sa ideálna hodnota okolo 3 mm. 

Zimné pneumatiky

Zimná pneumatika je prispôsobená teplotám nižším ako 7 °C. Je mäkšia, aby mala lepšiu priľnavosť na snehu a ľade. Dezén je hlbší a je opatrený väčším množstvom drážok, ktoré odvádzajú vodu a snehovú brečku. Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky je 4 mm, ale pre bezpečnú jazdu na snehu a poľadovici by ste sa k tejto hodnote ideálne nemali priblížiť.

Zimné pneumatiky spoznáte aj podľa označenia na bočnici. Môžete na nich nájsť buď označenie M+S (mudd + snow), alebo alpský symbol 3PMSF.

 • M+S je označenie skôr pre celoročné pneumatiky. Podľa súčasných predpisov síce vyhovuje požiadavkám na zimné pneumatiky, ale treba si naň dávať pozor. Toto označenie totiž nesú aj niektoré pneumatiky vyrobené v Ázii, ktoré však nespĺňajú európske normy, a v mnohých krajinách už tak preto M+S pneumatiky nie sú v zime považované za dostačujúce.
 • Alpský symbol 3PMSF nájdete na bočnici pneumatiky ako obrázok hory s vločkou. Toto označenie spĺňa prísne európske certifikácie pre zimnú prevádzku a v niektorých krajinách je jediným uznávaným označením pre zimné pneumatiky. Od októbra 2024 to tak bude aj u nás. Ak preto tento rok kupujete zimné pneumatiky, hľadajte rovno tie s vločkou, inak vám už budúcu zimu nebudú nič platné. 
Zimné pneumatiky

 

Je lepšie zvoliť zimné, alebo celoročné pneumatiky

Pri výbere pneumatík máte na výber z dvoch možností. Môžete si zaobstarať set zimných a set letných pneumatík a na jeseň a na jar ich pravidelne meniť, alebo môžete nasadiť celoročné pneumatiky, pri ktorých sa výmenou nemusíte zaoberať.

Obe tieto riešenia majú samozrejme svoje výhody a nevýhody. Záleží na tom, kde žijete (v meste / na vidieku / na horách), ako často v zime auto používate, v akých podmienkach jazdíte alebo aké máte možnosti skladovania.

Zimné pneumatiky

Aké výhody a nevýhody má použitie dvoch sád pneumatík – zimné a letné?

Klady

 • zimné pneumatiky majú lepšiu trakciu a adhéziu pri snehu a poľadovici
 • kratšia brzdná dráha na snehu a poľadovici
 • pneumatiky sa menej opotrebovávajú

Zápory

 • dvakrát ročne musíte prezúvať
 • sadu pneumatík, ktorú nepoužívate, je nutné uskladniť

Celoročné pneumatiky

Aké sú výhody a nevýhody celoročných pneumatík?

Klady

 • nemusíte sa trápiť prezúvaním
 • v suchu alebo daždi majú minimálne rovnako dobré vlastnosti ako zimné pneu
 • lacnejšie riešenie

Zápory

 • v náročnejších zimných podmienkach nie sú tak spoľahlivé
 • v žiadnych podmienkach úplne nevynikajú
 • rýchlejšie sa opotrebovávajú

Je lepšie zvoliť nové, alebo použité zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky nie sú práve najlacnejšou záležitosťou, a tak sa prirodzene ponúka možnosť zaobstarať si ojazdené zimné pneumatiky za nižšiu cenu. Použité zimné pneumatiky nemusia byť nutne zlé a nekvalitné - len je potrebné byť pri nákupe opatrní. Na čo by ste si mali dať pozor pri nákupe použitých pneumatík?

 • Hĺbka vzorky – Hĺbka dezénu pri nových pneumatikách je približne 7–8 milimetrov a podľa zákona je možné zimné pneumatiky používať, pokiaľ hĺbka ich vzorky neklesne pod 4 mm. Dezén by tak mal byť to prvé, čo pri kúpe ojazdených pneumatík sledovať. Čím menší je, tým kratšiu životnosť budú pneumatiky mať.
 • Vek pneumatiky – O kvalite pneumatík rozhoduje aj ich vek, ktorý môžete ľahko zistiť podľa DOT kódu vyrazenom priamo na plášti (posledné štyri číslice označujú týždeň a rok, v ktorom bola pneumatika vyrobená). Za úplnú hranicu životnosti sa považuje 6 rokov, už po 3 až 4 rokoch je ale na ich jazdných vlastnostiach poznať určité opotrebenie.
 • Poškodenie – Použité pneumatiky môžu byť taktiež poškodené, napríklad autonehodou či nevhodným skladovaním. Prípadné defekty však nemusia byť na prvý pohľad viditeľné. Preto vždy odporúčame zaobstarávať použité pneumatiky od dôveryhodných predajcov.

Ako vybrať zimné pneumatiky

Výber pneumatík – či už zimných, letných alebo celoročných – nie je pre väčšinu z nás jednoduchou záležitosťou. Pokiaľ ale porozumiete základným parametrom pneumatík a budete vedieť, na čo sa pri nákupe zamerať, bude to o niečo jednoduchšie. Preto sme pripravili podrobného sprievodcu výberom zimných pneumatík.

Zimné pneumatiky
zdroj: Depositphotos

Najdôležitejšie parametre zimných pneumatík

Pri výbere pneumatík pre vaše vozidlo sa budete orientovať predovšetkým na základe niekoľkých hlavných parametrov. Tie síce nutne nevypovedajú toľko o kvalite pneumatiky, ale spoznáte podľa nich, či je pneumatika vhodná práve pre vaše auto.

Ide o krátke kódované označenie, ktoré laikovi na prvý pohľad nič nepovie, ale v skutočnosti je nabité informáciami, ktoré potrebujete pri výbere pneumatiky poznať. Značenie pneumatiky môže vyzerať napríklad takto:

195/65 R 15 91 H

Každé číslo a písmeno pritom nesie dôležitú informáciu o vlastnostiach pneumatiky. Poďme ich rozlúštiť.

Šírka pneumatiky

 • 195/65 R 15 91 H

Tento údaj hovorí, aký široký je priečny rez pneumatiky. Udáva sa v milimetroch.

Výška bočného profilu pneumatiky

 • 195/65 R 15 91 H

Profil pneumatiky vyjadruje, aký je pomer výšky pneumatiky k šírke. Udáva sa v percentách.

Typ konštrukcie pneumatiky

 • 195/65 R 15 91 H

Prvé písmeno v kóde označuje typ konštrukcie pneumatiky. Existujú radiálne konštrukcie (R), diagonálne (D) a kombinované (B). Dnes už ale narazíte takmer výhradne na radiálne.

Priemer ráfika

 • 195/65 R 15 91 H

Toto číslo vyjadruje, pre aký veľký ráfik je pneumatika určená. Udáva sa v palcoch.

Hmotnostný index

 • 195/65 R 15 91 H

Hmotnostný index alebo tiež index nosnosti udáva, akú maximálnu záťaž pneumatika zvládne. Udáva sa pre jednu pneumatiku, celková nosnosť sa teda odvíja od celkového počtu pneumatík. Číselná hodnota tohto parametra je iba index, nie samotná nosnosť. Tú zistíte z tabuľky:

kód kg kód kg kód kg kód kg kód kg
0 45  46,2  47,5  3 48,7   4  50
5 51,5 53  54,5  56  58 
10 60 11  61,5  12  63  13  65  14  67 
15 69 16  71  17  73  18  75  19  77,5 
20 80 21  82,5  22  85  23  87,5  24  90 
25 92,5  26 95  27  97,5  28  100  29  103 
30 106 31  109  32  112  33  115  34  118 
35 121 36  125  37  128  38  132  39  136 
40 140 41  145  42  150  43  155  44  160 
45 165 46  170  47  175  48  180  49  185 
50 190 51  195  52  200  53  206  54  212 
55 218  56  224  57  230  58  236  59  243 
60 250  61 257  62  265  63  272  64   280
65 290 66 300 67 307 68 315 69 325
70 355 71 345  72  355  73  365  74  375 
75 387  76 400 77 412  78  425  79  437 
80 455  81  462  82  475  83  487  84  500 
85 515 86  530  87  545  88  560  89  580 
90 590  91  615  92  620  93  650  94  670 
95 690 96  710  97  730  98  750  99  775 
100 800 101  825 102 850 103 875 104 900
105 925 106 950 107 975 108 1000 109 1030
110 1060 111 1090 112 1120 113 1150 114 1180
115 1215 116 1250 117 1285 118 1320 119 1360
120 1400 121 1450 122 1500 123 1550 124 1600
125 1650 126 1700 127 1750 128 1800 129 1850
130 1900 131 1950            

Rýchlostný index

 • 195/65 R 15 91 H

Rýchlostný index určuje, akú maximálnu rýchlosť pneumatika vydrží. Konkrétnu hodnotu zistíte opäť podľa tabuľky:

kód km/h
A1 5
A2 10
A3 15
A4 20
A5 25
A6 30
A7 35
A8 40
B 50
C 60
D 65
E 70
F 80
G 90
J 100
K 110
L 120
M 130
N 140
P 150
Q 160
R 170
S 180
T 190
U 200
H 210
VR cez 210
V 240
W 270
Y 300
ZR cez 300

Je možné použiť iné rozmery pneumatík, než tie v technickom preukaze?

V technickom preukaze vozidla nájdete údaj o povolených rozmeroch pneumatík a ráfikov, ktorý vám rozhodne odporúčame dodržať. Pri prípadnej kontrole (alebo dokonca nehode) by ste si použitím neschválenej veľkosti pneumatík len zarobili na poriadny problém.

Pokiaľ však viete, že na vaše vozidlo pasuje aj iná veľkosť než tá, ktorá je uvedená v technickom preukaze, môžete si vyžiadať potvrdenie od výrobcu a na STK si nechať nový rozmer zapísať do TP.

Ďalšie parametre zimných pneumatík

Akonáhle nájdete podľa označenia ten správny rozmer pneumatiky, môžete sa zamerať na ďalšie praktické údaje.

Hĺbka dezénu

Hĺbka dezénu je pri výbere pneumatík rozhodujúca, obzvlášť pri tých zimných. Vždy sa preto pozrite, aká je aktuálna hĺbka dezénu, a to pri nových, ale predovšetkým pri použitých pneumatikách.

 • Zimné pneumatiky musia mať dezén s hĺbkou minimálne 4 mm. Hĺbka dezénu novej zimnej pneumatiky je 7–8 mm, ktorá sa samozrejme postupne schádza. Pokiaľ kupujete použitú pneumatiku so zjazdeným dezénom, zvážte, ako dlho vám vydrží.
 • Letné pneumatiky musia mať hĺbku dezénu minimálne 1,6 mm.

Vek pneumatiky (DOT)

Jazdné vlastnosti pneumatiky sa zhoršujú, ako pneumatika starne. Úplne maximálny limit, cez ktorý by ste nemali ísť, je 6 rokov. Horšie jazdné vlastnosti sa však začínajú prejavovať už po 3 až 4 rokoch. (Platí pre zimné pneumatiky).

Údaj o veku pneumatiky (tzv. DOT kód) ľahko nájdete na jej bočnici. Uvádza sa ako štvorciferné číslo. Prvé dve číslice vyjadrujú, v ktorom týždni daného roka bola pneumatika vyrobená, a druhé dve vyjadrujú rok.

To znamená, že pneumatika s DOT 0421 bola vyrobená v 4. týždni (0421) roku 2021 (0421).

Ochranný lem

Pneumatika môže byť opatrená ochranným lemom. Ide o vrstvu gumy, ktorá sa nanáša na pätku pneumatiky (teda tú časť, ktorá prilieha k disku). Ochranný lem presahuje profil pneumatiky, a chráni tak ráfik pred poškodením, napríklad odrením o obrubník pri pozdĺžnom parkovaní.

Typ dezénu

Pneumatiky môžeme rozlišovať aj podľa typu dezénu, ktorý môže byť symetrický, asymetrický alebo smerový.

 • Symetrický dezén – Pneumatiku so symetrickým dezénom je možné na vozidle umiestniť na ktorúkoľvek pozíciu.
 • Asymetrický dezén – U asymetrické pneumatiky sa vnútorná strana líši od tej vonkajšej (nájdete na nej označenie INDSIDE/OUTSIDE), a podľa toho ju musíme umiestniť buď na pravú, alebo ľavú stranu automobilu.
 • Smerový dezén – V tomto prípade má pneumatika označenie smeru jazdy, na ktoré je potrebné dávať pri umiestňovaní pozor.

Dojazdové pneumatiky

Niektoré pneumatiky nesú označenie tzv. dojazdové. To znamená, že aj v prípade defektu s nimi môžete pokračovať v jazde, a to približne 80 km maximálnou rýchlosťou 80 km/h. Zvládnete tak dôjsť do servisu, kde je potrebné pneumatiku vymeniť. Také pneumatiky je možné montovať iba na vozidlá s kontrolou tlaku v pneumatikách, inak by totiž vodič nemusel poznať, že došlo k defektu. Každý výrobca označuje dojazdové pneumatiky trochu inak:

 • Bridgestone, Pirelli, Hankook - RFT
 • Continental - SSR, CSR
 • Dunlop – DSST
 • Goodyear – ROF
 • Michelin - ZP

Energetický štítok

Pneumatiky sú vybavené energetickým štítkom. Je na ňom uvedené, pre aký typ vozidla je pneumatika určená, aká je hlučná alebo napríklad akú má priľnavosť za mokra. Aké údaje nájdete na energetickom štítku pneumatiky?

Energetický štítok pneumatiky

Výrobca

Štítok obsahuje informáciu o tom, kto je výrobcom pneumatiky.

Rozmery a indexy pneumatiky

Pod menom výrobcu nájdete aj kód s označením šírky pneumatiky, výšky bočného profilu, konštrukcie pneumatiky, priemeru ráfika, hmotnostného indexu a rýchlostného indexu. Viac o týchto údajoch nájdete v predchádzajúcej časti článku.

Trieda vozidla

Vedľa údaje o indexoch a ďalších parametroch nájdete aj označenie triedy vozidla, pre ktoré je pneumatika určená. Trieda môže byť buď C1 (osobné vozidlá), C2 (ľahké dopravné vozidlá), alebo C3 (vozidlá ťažkej váhy).

Efektivita využitia paliva

Hodnota valivého odporu pneumatiky má vplyv na to, akú vzdialenosť na pneumatikách prejdete na určité množstvo paliva. Čím nižší valivý odpor, tým úspornejšia jazda. Na energetickom štítku nájdete vyjadrenie valivého odporu od A (najúčinnejšie) po E (najmenej účinné).

Priľnavosť za mokra

Priľnavosť za mokra označuje schopnosť pneumatiky brzdiť na mokrej vozovke. Stretnete sa s pneumatikami od A (najkratšia brzdná dráha) až po E (najdlhšia brzdná dráha). Rozdiel v jednotlivých kategóriách môže znamenať predĺženie brzdnej dráhy o 3-6 metrov.

Hlučnosť pneumatiky

Hlučnosť pneumatiky vyjadruje, ako hlasný zvuk pneumatika vydáva pri jazde. Okrem konkrétneho množstva decibelov energetický štítok udáva aj označenie od A (najmenší hluk) do B (väčší hluk). Skoršie označenie C už nevyhovuje európskym normám a nepoužíva sa.

Označenie zimnej pneumatiky

Na energetickom štítku môžete nájsť aj symbol, ktorý vyjadruje, že sa jedná o zimnú pneumatiku (alpský symbol, prípadne značku ľadového kvapľu pri pneumatikách vhodných do extrémne chladných podmienok).

Značka

Pri výbere pneumatík odporúčame orientovať sa aj podľa značky. Nie je to síce jediný faktor, na ktorý by ste sa mali zamerať, ale pneumatiky od známych, preverených výrobcov predstavujú určitú záruku kvality. Veľkí výrobcovia majú navyše obvykle širokú ponuku veľkostí a typov pneumatík, a tak máte väčšiu šancu, že medzi ich produktmi nájdete tie správne pneumatiky pre vaše vozidlo.

Zimné pneumatiky Barum

Barum vznikla pôvodne ako česká značka, v súčasnej dobe však spadá pod skupinu Continental. Vyrába zimné, letné aj celoročné pneumatiky pre osobné automobily. Sú predovšetkým cenovo dostupné a môžu mať jazdné vlastnosti skôr nižších tried.

Zimné pneumatiky Bridgestone

Značka Bridgestone je najväčším svetovým výrobcom pneumatík. Môže sa pochváliť pokročilými technológiami, ktoré sa prejavujú predovšetkým skvelou priľnavosťou pneumatík. Pneumatiky Bridgestone spadajú do strednej až vyššej triedy. 

Zimné pneumatiky Continental

Nemecký výrobca pneumatík Continental patrí k tým vôbec najstarším. Pneumatiky Continental sa radia k strednej až vyššej cenovej triede a ponúkajú predovšetkým kvalitu, výkon a bezpečnosť. 

Zimné pneumatiky Dunlop

Dunlop, ktorý dnes spadá pod značku Goodyear, má v motoristike dlhú tradíciu. Značka je známa svojimi športovými pneumatikami zameranými na výkon. Ponúka produkty od strednej až po prémiovú triedu. 

Zimné pneumatiky Goodyear

Goodyear patrí k najväčším výrobcom pneumatík na svete a je známy svojou širokou ponukou, ktorá pokrýva pneumatiky takmer pre všetky druhy vozidiel. Nájdete medzi nimi cenovo dostupné, priemernejšie pneumatiky, ale aj produkty prémiovej kvality. 

Zimné pneumatiky Michelin

Francúzsky výrobca pneumatík Michelin je známy svojím prístupom k inováciám, bezpečnosti a tiež udržateľnosti. Ponúka širokú škálu pneumatík v strednej až vyššej cenovej kategórii, ktoré sú obvykle veľmi úsporné a majú vynikajúcu priľnavosť. 

Zimné pneumatiky Nexen

Juhokórejský výrobca Nexen je známy svojou širokou ponukou pneumatík, ktoré vynikajú priaznivým pomerom ceny a výkonu. Od lacnejších pneumatík Nexen však môžete očakávať skôr horšiu úspornosť. 

Zimné pneumatiky Nokian

Fínska značka Nokian vyrába najmä pneumatiky, ktoré obstoja aj v severských podmienkach (v jej portfóliu ale nájdete aj letné pneumatiky). Spadajú do strednej až vyššej triedy a nájdete medzi nimi aj modely do skutočne extrémnych podmienok. Spoločnosť Nokian je známa svojou snahou o udržateľnosť.

Zimné pneumatiky Pirelli

Pneumatiky talianskeho výrobcu Pirelli sa často používajú na športových a luxusných vozidlách. Patria do strednej až vyššej triedy a vynikajú najmä dôrazom na pokročilé technológie a špičkový výkon. 

Cena

Aj keď sa kvalitné zimné pneumatiky môžu predražiť, na cenu by ste mali hľadieť až v úplne poslednom rade. Kvalitné zimné pneumatiky vám vo výsledku môžu dokonca peniaze ušetriť - či už vyššou triedou úspornosti, alebo tým, že zabránia nehode.

Zimné pneumatiky do 60€

Lacné zimné pneumatiky bežne zoženiete už v kategórii do 60€. Ponúkajú priemernú priľnavosť a dostatočne dobré, ale nie skvelé jazdné vlastnosti na snehu a ľade. Nižšia cena zimných pneumatík sa tiež prejaví na ich úspornosti. Najlacnejšie pneumatiky sa hodia pre vodičov, ktorí jazdia predovšetkým v meste a nevychádzajú cez zimu príliš často.

Zimné pneumatiky od 60 do 120 €

Zimné pneumatiky strednej cenovej kategórie vám ponúknu vyvážený pomer medzi cenou a výkonom. Majú predovšetkým lepšiu priľnavosť na zimných vozovkách a pokročilejšie technológie, ktoré zlepšujú a uľahčujú celkovú jazdu. Cenu ale môžu podobne ako lacné zimné pneumatiky vyvažovať nižšou triedou úspornosti.

Zimné pneumatiky nad 120 €

V tejto kategórii nájdete najlepšie zimné pneumatiky na trhu. Ponúkajú vynikajúce jazdné vlastnosti, skvelú priľnavosť a sú obvykle úspornejšie. Môžete tiež počítať s vyššou odolnosťou a dlhšou životnosťou. V tejto kategórii nájdete pneumatiky s prémiovými technológiami vrátane bezpečnostných prvkov, ako sú dojazdové pneumatiky.

Pneumatiky pre najpredávanejšie autá v SR

Nie ste si istí výberom pneumatík práve pre vaše auto? V nasledujúcej časti nájdete veľkosti pneumatík pre TOP 10 najpredávanejších modelov áut za rok 2022.

Pozor! Rozmery pneumatík pre vaše konkrétne vozidlo sa môžu líšiť od štandardných veľkostí pre daný model. Než kúpite zimné pneumatiky, nahliadnite do technického preukazu, kde nájdete povolené rozmery pneumatík pre vaše vozidlo.

Pneumatiky pre Škoda Octavia

Škoda Octavia 3. generácie (2012 – 2019)

 • 195/65 R15
 • 205/55 R16
 • 205/50 R17
 • 225/50 R17 (len Octavia 3 Scout)
 • 225/45 R17
 • 225/40 R18
 • 225/45 R18 (len Octavia 3 Scout)
 • 225/35 R19 (len Octavia 3 RS)

Škoda Octavia 4. generácie (2019 – doteraz)

 • 205/60 R16
 • 205/55 R17
 • 225/45 R18
 • 225/40 R19

Pneumatiky pre Škoda Fabia

 • 205/45 R16
 • 195/55 R15
 • 185/60 R14
 • 205/40 R17
 • 225/45 R17

Pneumatiky pre Hyundai i30

 • 225/45 R17
 • 205/55 R16
 • 185/65 R15
 • 195/65 R15
 • 225/40 R18

Pneumatiky pre Škoda Karoq

 • 215/60 R16
 • 215/55 R17
 • 225/55 R17
 • 235/40 R19
 • 245/40 R19
 • 245/45 R19

Pneumatiky pre Škoda Kamiq

 • 205/60 R16
 • 205/55 R17
 • 215/45 R18

Pneumatiky pre Škoda Scala

 • 185/65 R15
 • 195/60 R15
 • 205/55 R16
 • 215/45 R17

Pneumatiky pre Škoda Superb

 • 225/45 R17
 • 205/55 R16
 • 225/40 R18
 • 235/45 R18
 • 215/55 R17

Pneumatiky pre Škoda Kodiaq

 • 235/55 R18
 • 225/55 R17
 • 235/50 R19

Pneumatiky pre Hyundai Tucson

 • 245/45 R19
 • 225/60 R17
 • 225/55 R18
 • 215/65 R17
 • 215/65 R16

Pneumatiky pre Kia Ceed

 • 205/55 R16
 • 225/45 R17
 • 195/65 R15
 • 225/55 R16
 • 205/50 R16

Testy pneumatík ADAC

Výber pneumatík je dôležitou a zároveň neľahkou disciplínou. Pre väčšinu vodičov je náročné vyznať sa vo všetkých parametroch a údajoch, ktoré sa u pneumatík uvádzajú, a marketingový popis výrobcu nie je nijako obzvlášť nápomocný. V takom prípade príde vhod nezávislé testovanie pneumatík, z ktorého rýchlo zistíte, ktoré pneumatiky vás v náročných podmienkach skutočne podržia.

Takéto testovanie vykonáva každoročne jedna z najstarších motoristických organizácií ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club). Organizácia ADAC vznikla už v roku 1903 a v súčasnosti má približne 20 miliónov členov. Má vlastnú flotilu asistenčných automobilov („žltých anjelov“) a dokonca vrtuľníkov, aby mohla pomáhať vodičom v ťažkostiach.

ADAC sa významným spôsobom angažuje v problematike bezpečnosti na cestách a v rámci svojich aktivít okrem iného testuje produkty, ako sú autosedačky, stierače, autobatérie alebo práve pneumatiky. Na základe svojho testovania v rôzne náročných situáciách ADAC zostavuje rebríček najlepších pneumatík, ktorý vám pri výbere pneumatík môže pomôcť.

Výsledky testu zimných pneumatík ADAC 2023

Zimné pneumatiky pre vozidlá SUV nižšej strednej triedy (205/60 R16 H)

Model pneumatiky Celkové hodnotenie*
DUNLOP Winter Sport 5 2,2
MICHELIN Alpin 6 2,2
GOODYEAR UltraGrip 9+ 2,3
CONTINENTAL WinterContact TS 870 P 2,4
Hankook Winter i*cept RS3 2,4
BRIDGESTONE BLIZZAK LM 005 2,4
Firestone WINTERHAWK 4 2,5
BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 2,6
FULDA KRISTALL CONTROL HP 2 2,6
Kleber KRISALP HP3 2,8
FALKEN EUROWINTER HS02 3,0
Barum POLARIS 5 3,1
VREDESTEIN Wintrac 3,1
UNIROYAL WinterExpert 3,2
LASSA SNOWAYS 4 5,2

Zimné pneumatiky pre vozidlá kompaktnej triedy (225/45 R17 H)

Model pneumatiky Celkové hodnotenie*
CONTINENTAL WinterContact TS 870 2,0
MICHELIN ALPIN 6 2,2
GOODYEAR UltraGrip Performance + 2,2
DUNLOP WINTER SPORT 5 2,4
VREDESTEIN WINTRAC PRO 2,6
SEMPERIT SPEED GRIP 5 2,6
Hankook Winter i*cept RS3 2,6
Giti GitiWinter W2 2,7
Kumho WINTERCRAFT WP52 2,7
Apollo ASPIRE XP WINTER 2,8
Nokian Tyres WR Snowproof 3,0
PIRELLI CINTURATO WINTER 2 3,0
YOKOHAMA BluEarth-WINTER V906 3,0
Sava eskimo hp2 3,0
BRIDGESTONE BLIZZAK LM005 3,2
Kormoran SNOW 5,4

Výsledky testu zimných pneumatík ADAC 2022

Zimné pneumatiky pre SUV nižšej strednej triedy (215/60 R16 H)

Model pneumatiky Celkové hodnotenie*
Continental WinterContact TS870 2,1
Dunlop Winter Sport 5 2,1
Goodyear UltraGrip Performance + 2,3
Michelin Alpin 6 2,3
Yokohama BlueEarth*Winter V906 2,6
Bridgestone Blizzak LM005 2,7
Kleber Krisalp HP3 2,9
GT Radial Winterpro2 3,0
Sava eskimo hp2 3,0
Vredestein Wintrac 3,0
ESA+TECAR SUPERGRIP PRO 3,1
TOYOTIRES Observe S944 3,1
Nokian Tyres WR Snowproof 3,2
UNIROYAL WinterExpert 3,3
Matador MP93 Nordicca 3,4
Falken Eurowinter 3,5
COOPER_TIRES WM-SA2 + 3,7

Zimné pneumatiky pre vozidlá kompaktnej triedy (185/65 R15 T)

Model pneumatiky Celkové hodnotenie *
Continental WinterContact TS 870 2,2
Goodyear UltraGrip 9+ 2,2
Semperit Speed-Grip 5 2,2
Michelin Alpin 6 2,3
BF Goodrich G-Force Winter 2 2,7
Vredestein Wintrac 2,7
Bridgestone Blizzak LM005 3,0
Maxxis Premitra Snow WP6 3,0
Firestone Winterhawk 4 3,2
Nexen Winguard Snow G3 3,3
AVON WT 7 Snow 3,5
Dunlop Winter Response 2 3,6
Fulda Kristall Montero 3 3,7
Barum Polaris 5 3,9
Imperial Snowdragon HP 5,3
WANLI SW611 5,5

*Hodnotenie: 0,6–1,5 veľmi dobré, 1,6–2,5 dobré, 2,6–3,5 uspokojivé, 3,6–4,5 dostatočné, 4,6–5,5 nedostatočné

Okrem testovania pneumatík ADAC sa môžete oprieť aj o recenzie ostatných užívateľov a testy ďalších subjektov. Vždy si ale overte, že sa jedná o nezávislé testovanie, do ktorého nijako nezasahujú žiadni výrobcovia pneumatík. Pneumatiky pravidelne testuje napríklad Autoklub SR či nemecké magazíny Auto Bild, Firmenauto a Auto Zeitung.

Pozrite sa, ako dopadol napríklad Autobild test pneu pre zimu 2023:

Zimné pneumatiky rozmeru 225/45 R 18

Model pneumatiky Celkové hodnotenie
Michelin Pilot Alpin 5 (95 V) excelentné (1,4)
Goodyear UltraGrip Performance 3 (95 V) excelentné (1,5)
Continental WinterContact TS 870 P (95 V) excelentné (1,6)
BF Goodrich G-Force Winter2 (95 V) dobré (2,0)
Pirelli Cinturato Winter 2 (95 V) dobré (2,1)
Hankook Winter i*cept evo³ (95 V) dobré (2,2)
Dunlop Winter Sport 5 (95 V) dobré (2,3)
Vredestein Wintrac Pro (95 W) dobré (2,7)
Barum Polaris 5 (95 V) uspokojivé (3,0)
Bridgestone Blizzak LM005 (95 V) uspokojivé (3,1)
Kleber Krisalp HP3 (95 V) uspokojivé (3,1)
Uniroyal Winter Expert (95 V) uspokojivé (3,2)
Laufenn i Fit+ (95 V) uspokojivé (3,3)
Paxaro Inverno (95 V) uspokojivé (3,4)
Toyo Observe S944 (95 V) uspokojivé (3,4)
Semperit Speed-Grip 5 (95 V) uspokojivé (3,5)
Falken Eurowinter HS02 Pro (95 V) možno odporučiť (3,7)
Debica Frigo HP2 (95 V) možno odporučiť (3,8)
Viking WinTech (95 V) možno odporučiť (3,9)
Firestone Winterhawk 4 (95 V) neodporúčané (4,0)

Povinnosť zimných pneumatík v Európe

Kedy a za akých podmienok sú povinné zimné pneumatiky u nás, už sme uviedli. Ako je to ale v zahraničí? Ak sa v zime chystáte vyjsť za hranice, pozrite sa, čo sa od vás v jednotlivých európskych krajinách očakáva.

Zimné pneumatiky v Albánsku

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné
 • V období od 1. novembra do 30. apríla je povinné mať so sebou snehové reťaze

Zimné pneumatiky v Andore

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 15. apríla
 • Minimálna hĺbka dezénu 4 mm

Zimné pneumatiky v Arménsku

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné, ale pneumatiky musia byť vhodné pre zimné podmienky

Zimné pneumatiky v Belgicku

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné
 • Snehové reťaze sú povolené

Zimné pneumatiky v Bielorusku

 • Zimné pneumatiky sú povinné od polovice novembra do polovice marca, podľa počasia

Zimné pneumatiky v Bosne a Hercegovine

 • Zimné alebo celoročné pneumatiky sú povinné od 15.10. (sever), 1.11. (juh) do prvej nedele po Veľkej noci
 • Je nutné mať so sebou snehové reťaze a lopatu
 • Min. hĺbka dezénu sú 4 mm

Zimné pneumatiky v Bulharsku

 • Od 15. novembra do 1. marca sú povinné letné alebo zimné pneumatiky s minimálnou hĺbkou dezénu 4 mm.
 • Snehové reťaze je nutné voziť v období od 1. novembra do 31. marca

Zimné pneumatiky v Českej republike

 • Používanie zimných pneumatík je v Českej republike povinné od 1. novembra do 31. marca 

Zimné pneumatiky v Čiernej Hore

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 31. marca

Zimné pneumatiky v Dánsku

 • Odporúčajú sa zimné alebo celoročné pneumatiky
 • Snehové reťaze sú povolené od 1. novembra do 15. apríla

Zimné pneumatiky v Estónsku

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do 1. marca
 • Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm

Zimné pneumatiky vo Fínsku

 • Zimné alebo celoročné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do 1. marca
 • Snehové reťaze sú povolené iba na cestách pokrytých snehom a ľadom
 • Pneumatiky musia byť označené symbolom M&S. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm

Zimné pneumatiky vo Francúzsku

 • Všeobecne platí, že montáž zimných pneumatík nie je povinná. V niektorých horských oblastiach sú však zimné pneumatiky nevyhnutné.
 • Alternatívne môžu byť povolené snehové reťaze.

Zimné pneumatiky v Chorvátsku

 • Zimné pneumatiky povinné od 15. novembra do 15. apríla
 • Musia sa voziť snehové reťaze a lopata

Zimné pneumatiky na Islande

 • Povinné zimné alebo celoročné pneumatiky od 1. novembra do 14. apríla
 • Min. hĺbka dezénu 3 mm
 • Snehové reťaze sú zakázané v podmienkach, kedy môžu spôsobiť poškodenie vozovky.

Zimné pneumatiky v Taliansku

 • Zimné pneumatiky sú odporúčané, ale povinné iba na určitých cestách
 • V aute musí byť umiestnené protišmykové zariadenie (napr. snehové reťaze)

Zimné pneumatiky na Cypre

 • Odporúčajú sa zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky v Litve

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 1. apríla

Zimné pneumatiky v Lotyšsku

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do 1. marca

Zimné pneumatiky v Luxembursku

 • Zimné pneumatiky sú povinné, keď je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza

Zimné pneumatiky v Maďarsku

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné, ale musíte mať so sebou snehové reťaze pre prípad zhoršenia jazdných podmienok.

Zimné pneumatiky v Macedónsku

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. marca
 • Je nutné mať so sebou snehové reťaze.
 • Minimálna hĺbka dezénu je 4 mm

Zimné pneumatiky v Moldavsku

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do 1. marca

Zimné pneumatiky v Nemecku

 • Zimné pneumatiky povinné, keď je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza
 • Min. hĺbka dezénu u zimných pneumatík iba 1,6 mm
 • Mali by sa voziť snehové reťaze

Zimné pneumatiky v Nórsku

 • Zimné pneumatiky alebo snehové reťaze musia byť použité, ak je cesta pokrytá snehom alebo ľadom, inak sú zimné pneumatiky odporúčané, ale nie povinné
 • Snehové reťaze v aute sú povinné

Zimné pneumatiky v Poľsku

 • Zimné pneumatiky sa odporúčajú, ale nie sú povinné

Zimné pneumatiky v Portugalsku

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné, ale snehové reťaze sú povinné tam, kde je to uvedené na značkách

Zimné pneumatiky v Rakúsku

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 15. apríla
 • Je potrebné mať so sebou snehové reťaze
 • Minimálna hĺbka dezénu 4 mm.
 • Pneumatiky musia byť označené symbolom M&S

Zimné pneumatiky v Rumunsku

 • Zimné pneumatiky sú povinné, keď je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza

Zimné pneumatiky v Rusku

 • Zimné pneumatiky a snehové reťaze nie sú povinné, ale sú odporúčané

Zimné pneumatiky v Grécku

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné, ale musia byť vhodné pre zimné podmienky
 • Snehové reťaze sú povolené

Zimné pneumatiky v Slovinsku

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. marca
 • Je nutné mať so sebou snehové reťaze

Zimné pneumatiky v Spojenom kráľovstve

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné
 • Snehové reťaze sú povolené iba na cestách pokrytých snehom a ľadom

Zimné pneumatiky v Srbsku

 • Zimné pneumatiky (M+S) a min. 4 mm hĺbka dezénu povinné od novembra do apríla
 • Je nutné mať so sebou snehové reťaze.

Zimné pneumatiky v Španielsku

 • Používanie zimných pneumatík v Španielsku je regionálnou záležitosťou. Riaďte sa dopravnými značkami.

Zimné pneumatiky vo Švédsku

 • Zimné pneumatiky sú povinné od 1. decembra do 31. marca
 • Snehové reťaze sa odporúčajú
 • Pneumatiky musia byť označené symbolom M&S a mať minimálnu hĺbku dezénu 3 mm

Zimné pneumatiky vo Švajčiarsku

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné v celej krajine, ale pneumatiky musia byť vybavené pre zimné podmienky

Zimné pneumatiky v Turecku

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné
 • V niektorých oblastiach je nutné mať snehové reťaze

Zimné pneumatiky na Ukrajine

 • Zimné pneumatiky nie sú povinné

Ako na výmenu pneumatiky z letných na zimné

Niektorí vodiči nechávajú prezutie pneumatík z letných na zimné a späť na automechanikov. V období, keď sa blíži prezutie povinných zimných pneumatík, už ale môže byť v servisoch plno. Nie každému sa navyše chce za výmenu pneumatík platiť. Pripravili sme preto návod, ako si vymeniť pneumatiky z letných na zimné krok za krokom.

Na výmenu pneumatík budete potrebovať:

 • Zimné pneumatiky (už namontované na ráfikoch)
 • Hever
 • Kľúč na matice a skrutky
 • Príručku k vozidlu

Ako na výmenu pneumatiky:

 1. Zaparkujte auto na rovnej ploche s dostatkom priestoru. Zatiahnite ručnú brzdu a zaraďte jedničku alebo spiatočku (pri automate P).
 2. Povoľte skrutky na diskoch ešte pred zdvihnutím auta. Neodstraňujte ich ale úplne.
 3. Nájdite v návode k autu odporúčané body pre umiestnenie zdviháka a zdvihnite pomocou neho auto zo zeme tak, aby bolo koleso vo vzduchu.
 4. Odskrutkujte skrutky z disku letnej pneumatiky a zložte ju.
 5. Nasaďte disk so zimnou pneumatikou. Pozor pri smerových pneumatikách, pri ktorých je potrebné ustrážiť, že šípka smeruje tam, kam má.
 6. Opäť do kríža utiahnite skrutky na disku. Auto spustite na zem a skrutky na zemi ešte dotiahnite. Hliníkové disky dotiahnite na doraz, pri plechových môžete dotiahnuť menšou silou.
 7. Rovnakým spôsobom vymeňte zvyšné tri kolá.
 8. Skontrolujte tlak v pneumatikách. Počas zimy ho kontrolujte pravidelne, pretože chladné počasie môže spôsobiť pokles tlaku v pneumatikách.
 9. Po prejdení cca 20 až 30 km znova skontrolujte utiahnutie všetkých skrutiek na kolesách.

Koľko stojí výmena pneumatík?

Pokiaľ nemáte potrebné vybavenie, čas alebo sa vám do samostatnej výmeny nechce, môžete využiť služby autoservisu. Ceny tejto služby sa však servis od servisu líšia, a to pomerne výrazne. Za prezutie s vyvážením kolies môžete zaplatiť okolo 30€, ale pokojne aj 80€. Záleží na cenníku servisu aj veľkosti pneumatík.

Mnoho vodičov, ktorí nemajú k dispozícii garáž, si v servise zároveň zložené letné pneumatiky uskladňuje. Takáto služba vás môže vyjsť približne na 10€ za mesiac.

Ako udržiavať a skladovať zimné pneumatiky

Aby zimné pneumatiky zostali v čo najlepšom stave, je nutné sa o ne správne starať, a to aj keď ich práve nepoužívate. Mali by ste ich skladovať správnym spôsobom, na vhodnom mieste a pravidelne ich kontrolovať.

 • Očistite pneumatiky po sezóne – Než zimné pneumatiky uložíte na letný spánok, dôkladne ich očistite vodou a mydlom. Odstránite tak nečistoty vrátane posypovej soli, ktoré by im mohli škodiť.
 • Skontrolujte dezén – Po skončení zimy prekontrolujte, či sú pneumatiky stále vhodné na zimné použitie. Minimálna hĺbka dezénu je 4 mm.
 • Vysušte pneumatiky – Po umytí počkajte, až pneumatiky úplne vyschnú. Inak riskujete koróziu ráfikov.
 • Skladujte pneumatiky na suchom, chladnom mieste – Pneumatiky uložte ideálne na suché miesto bez extrémnych teplotných výkyvov. Pivnica alebo kôlňa preto nemusí byť dostačujúca, pokiaľ sa v nich drží vlhkosť.
 • Prikryte pneumatiky – Pneumatiky prikryte buď krytmi, ktoré sú na to určené, alebo aspoň plachtou či vrecami. Zabránite tak usadzovaniu prachu a poškodeniu slnečným žiarením.
 • Postavte pneumatiky – Pneumatiky by ste nemali vešať (deformujú sa) ani skladať na seba (poškodia sa bočné strany). Ideálne ich postavte a vyskladajte vedľa seba.
 • Nezaťažujte pneumatiky – Aj keď vám pneumatiky zaberú veľa miesta, nesnažte sa využívať ako odkladaciu plochu. Spôsobíte tak ich deformáciu.
 • Pravidelne pneumatiky otáčajte – Aj vo vzpriamenej polohe môže dochádzať k opotrebovaniu niektorých častí pneumatiky viac ako iných. Počas leta ich preto niekoľkokrát pootočte.

Ako zlikvidovať staré pneumatiky

S vyhodenými starými pneumatikami sa môžete stretnúť hocikde – pri kontajneroch, pozdĺž ciest, ale aj v lese. Všetci vieme, že na tieto miesta staré pneumatiky nepatria. Kam ale vlastne patria?

 • Miesta spätného odberu, ktoré majú povinnosť zriadiť výrobcovia – Patria k nim vybrané autoservisy, pneuservisy a ďalšie miesta, kde sa môžete starých pneumatík zadarmo zbaviť. A je úplne jedno, či ste na tomto mieste pneumatiky kúpili alebo nie. Zoznam týchto miest nájdete napríklad na webe Ministerstva životného prostredia.
 • Zberné dvory – Pneumatiky si od vás prevezmú aj niektoré zberné dvory alebo zvozové spoločnosti. Vopred si ale overte, či je táto služba zadarmo, alebo či za ňu budete musieť zaplatiť. 

Ďalšia zimná výbava

Zimné pneumatiky sú jedinou súčasťou výbavy, ktorá je v zime povinná. Okrem nich sa vám ale pri jazdení v zime môžu hodiť aj ďalšie pomôcky a drobnosti. Ktoré sú to?

Snehové reťaze

Na zasnežených horských cestách nemusia zimné pneumatiky stačiť. V takom prípade môže byť potrebné nasadiť snehové reťaze. Preto pokiaľ vyrážate v zime na hory, pre istotu ich pribaľte – a najlepšie si pred odchodom vyskúšajte ich nasadenie nanečisto.

Škrabka na sklo

Bez škrabky sa v zime len ťažko zaobídete. Namrznuté okná síce môžete aspoň trochu rozmraziť aj pomocou kúrenia v aute, ale pokiaľ sa ráno ponáhľate, stále je najrýchlejšie zoškrabanie námrazy. Pre extra pohodlie si vyberte teleskopickú škrabku alebo rovnú škrabku s rukavicou.

Zmetáčik/metla

Ak cez noc nasnežilo, čaká vás ráno okrem škrabania namrznutého okna aj ometanie snehu. Pri menších autách postačí metlička, na vyššie autá choďte radšej s metlou. Len tak zvládnete omiesť sneh aj zo strechy, odkiaľ by sa vám inak pri prvom zabrzdení zviezol na predné sklo.

Štartovacie káble

Štartovacie káble sa vám môžu hodiť nielen v zime, ale v každom ročnom období. Pokiaľ sa náhodou stane, že sa autu vybije baterka, nebudete musieť zložito hľadať vodiča, ktorý káble v aute má - a naopak budete vy môcť pomôcť ostatným.

Baterka

Baterka sa môže hodiť vždy. Či už sa práve snažíte uprostred noci naštartovať batériu, alebo len hľadáte zapadnuté kľúče pod sedačkou.

Voda a desiata

Pri cestovaní nikdy neviete, čo sa môže stať. A to neplatí len v zime. Pokiaľ vyrážate ďalej než len do obchodu, je dobré predvídať a pripraviť sa na všetky možné scenáre. Odporúčame preto mať vždy v aute fľašu s pitnou vodou a malú desiatu pre prípad, že uviaznete.

Zimné pneumatiky
zdroj: Depositphotos

 

Najčastejšie otázky pri výbere zimných pneumatík

Stojíte pred neľahkým výberom zimných pneumatík a máte množstvo otázok? Nie ste sami! Poďte sa s nami pozrieť na tie najčastejšie.

Ako sa líšia letné a zimné pneumatiky?

Letné pneumatiky sa od tých zimných líšia predovšetkým hĺbkou dezénu – pri letných je minimálna požadovaná hĺbka 1,6 mm, zatiaľ čo pri zimných 4 mm. Letné a zimné pneumatiky majú aj ďalšie, drobné rozdiely vo vzorke a usporiadanie drážok, ktoré ich prispôsobujú požiadavkám daného ročného obdobia.

Tretím variantom sú celoročné pneumatiky, ktoré nemusíte prezúvať. Je ale potrebné počítať s tým, že celoročné pneumatiky nepodávajú v zime taký výkon ako zimné a v lete taký ako letné.

Môžem použiť zimné pneumatiky v lete?

Zimné pneumatiky je samozrejme možné použiť v lete a žiadna pokuta za zimné pneumatiky vás v lete nečaká. Treba však počítať s tým, že sú prispôsobené v prvom rade pre zimné podmienky, a v lete preto nemajú také dobré jazdné vlastnosti ako tie letné. Zároveň sa zimné pneumatiky pri celoročnom používaní zbytočne opotrebovávajú a skracuje sa ich životnosť.

Aké kvalitné sú najlacnejšie zimné pneumatiky?

Aj lacné zimné pneumatiky spĺňajú všetky zákonné požiadavky, a je tak možné ich bez obáv používať. Oproti drahším modelom si u nich ale môžete všimnúť horšie jazdné vlastnosti v náročných podmienkach, horšiu ovládateľnosť a pomalšie reakcie v zákrutách. Lacné pneumatiky majú obvyklé aj vyšší valivý odpor, a tým zvyšujú spotrebu paliva.

Ako dlho môžem používať jedny zimné pneumatiky?

Tým hlavným, čo je pri zimných pneumatikách potrebné sledovať, je hĺbka ich dezénu. Teoreticky ich tak môžete používať, pokiaľ je dezén aspoň 4 mm hlboký. V praxi ale zimné pneumatiky starnú a zhruba po štyroch rokoch sa začnú ich jazdné vlastnosti zhoršovať. Úplne maximálnou hranicou životnosti pneumatík je šesť rokov.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.