Najlepšia vôňa do auta 2024: Naše skúsenosti a recenzie značiek

Publikácia: 18.08.2023

Správna vôňa do auta dokáže ovplyvniť náladu vodiča, pasažierov a tiež celkový priebeh cesty, napriek tomu býva jej výber podceňovaný. V dnešnom článku vám predstavíme širokú škálu vôní, od osviežujúcich až po upokojujúce, a naučíme vás, ako správne vôňu aplikovať, aby vydržala naozaj dlho. Rovnako nebudú chýbať tipy na výrobu vlastných vonných prípravkov.

Najlepšia vôňa do auta: testovanie a recenzie

Zostaviť zoznam najlepších vôní do auta bola vzhľadom na rôzne názory a osobné preferencie pomerne náročná úloha. My sme sa napriek tomu vydali na cestu testovania, riadenú prísnymi kritériami, aby sme vám mohli predstaviť komplexný rebríček produktov. Tu sú najlepšie vône do auta, ktoré sme pre vás vybrali.

Vôňa do auta California Scents Coronado Cherry

Značka California Scents sa zameriava na vône do áut v plechovkách, ktoré sú vyrobené z recyklovateľného hliníka. Ako sľubuje výrobca, vôňa prekryje akýkoľvek zápach a prevonia celý interiér až na 60 dní.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Prednosťou výrobku je najmä jeho praktickosť. Silu vône nastavíte sami v hornej časti otočného plastového viečka. Aróma sa skladá z bázy organických olejov, teda nejde o toxické zloženie, ktoré by mohlo podráždiť citlivé nosy.

Čo sa týka výdrže, z vlastných skúseností môžeme povedať, že vydržia dlhšie ako 2 mesiace. Pokiaľ však už pociťujete, že intenzita vône nie je dostatočná, stačí vyskúšať malý trik, kedy vôňu zalejete horúcou vodou a necháte vysušiť. Plechovka potom bude voňať ešte niekoľko týždňov.

A prečo sme vybrali práve višňu? Jedná sa o výraznú sladkú vôňu, ktorá patrí medzi najintenzívnejšie a najpredávanejšie.

Porovnanie s alternatívami

California Scents sú jednoznačne najobľúbenejšie vône v plechovkách. Atraktivita spočíva nielen v jedinečných príchutiach, ako je višňa, vanilka, jazmín, lesné plody, brusnica alebo vôňa mora, ale aj v skvelom pomere medzi cenou a kvalitou.

Víťaz porovnania: Veľa muziky za málo peňazí

California Scents Vôňa do auta Coronado Cherry - višňa

Zistiť cenu

Klady

 • cena/kvalita
 • výrazná vôňa
 • 100% čistý prírodný vonný olej
 • veľký výber vôní
 • dlhoročná tradícia
 • možnosť obnovenia vône

Zápory

 • nenašli sme

Vôňa do auta Little Joe Ocean Splash

Niekto uvíta intenzívnu vôňu, iný zase hľadá príjemnú a nevtieravú vôňu, akou je Little Joe. Panáčik s vôňou vanilky je originálny doplnok do auta, ktorý zapadne do každého interiéru. Vďaka usmievavej postavičke v 3D prevedení získate zaujímavú vôňu na zhruba 45 dní.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Užívatelia vyzdvihujú hneď niekoľko výhod. Jednou z nich je jednoduché prichytenie do ventilácie pomocou zobáčika, s ktorým je možné vôňu pripevniť vertikálne aj horizontálne. Aróma sa po zapnutí ventilátora bude liať rovnomerne celým vozidlom. Zaujímavé je aj zloženie, vďaka ktorému je výrobok vhodný pre alergikov. Vôňu do auta Little Joe je možné využiť v aute, domácnosti, kancelárii alebo napríklad v športovej taške.

Porovnanie s alternatívami

Vôňa do auta Little Joe je cenovo atraktívna a hodí sa do každého vozidla. Na rozdiel od alternatív v rovnakej cenovej kategórii sa však pýši aj svojim hypoalergénnym charakterom, ktorý ocenia najmä citliví jedinci.

Víťaz porovnania: Ideálny pre alergikov

Little Joe Vanilla osviežovač vzduchu do auta

Zistiť cenu
skladom
2,51 €
Do obchodu
skladom
3,99 €
Do obchodu
skladom
4,27 €
Do obchodu

Klady

 • hypoalergénna vôňa
 • rôzne spôsoby využitia
 • zaujímavé 3D prevedenie
 • dá sa zavesiť vertikálne aj horizontálne

Zápory

 • vydrží iba 6 týždňov

Vôňa do auta Compass Cesare Vanilla Mr&Mrs Fragrance

Ďalšou vôňou do auta, ktorá sa jednoducho prichytí do mriežky ventilácie, je produkt značky Mr&Mrs Fragrance. Figúrka s dlhými rukami sa skladá z troch rôzne voňajúcich častí – hlavu tvorí kombinácia citrónu a škorice, srdce červené ovocie, ruža a škorica a základ santalové drevo s vanilkou. Dohromady táto zmes vytvára zaujímavú citrusovú vôňu. Okrem citrusu patrí medzi obľúbené príchute aj vanilka či céder. 

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Vôňa do auta Compass Cesare dokáže prekryť nepríjemné pachy od cigaretového dymu, smogu alebo mokrých maznáčikov, a to až na 3 mesiace. Vďaka pripnutiu do ventilácie dochádza k postupnému prevoňaniu interiéru. Zloženie neobsahuje alkohol a nejedná sa o toxickú vôňu.

Porovnanie s alternatívami

Vôňa do auta Mr&Mrs konkuruje iným výrobkom dlhou výdržou, za ktorú si však budete musieť priplatiť. Vstupná investícia sa rovná dvom až trom zakúpením lacnejších vôní do auta.

Víťaz porovnania: Vôňa s dlhou výdržou

Vôňa do auta Mr&Mrs Fragrance CESARE Citrus

Zistiť cenu
skladom
5,44 €
Do obchodu
skladom
6,71 €
Do obchodu
skladom
6,90 €
Do obchodu

Klady

 • dlhá výdrž
 • kvalitné zloženie
 • vhodné aj pre citlivých užívateľov

Zápory

 • vyššia nákupná cena
 • nižšia intenzita

Vôňa do auta Wunder-Baum® Clip Cherry

Značka Wunder-Baum je stálicou na trhu. Špecializuje sa na vytváranie rôznorodých vôní pre automobily, a nie je divu, že jej kultové závesné stromčeky zdobia mnoho palubných dosiek. Teraz však prichádza s modernou alternatívou v tvare farebnej kvapôčky, ktorej vôňa presýti interiér až na 30 dní.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Prednosťou výrobku je predovšetkým jeho použitie. Na rozdiel od iných typov vôní sa dá totiž použiť mnohými spôsobmi – zaháknete ju za spätné zrkadlo, radiacu páku alebo za opierku hlavy. Okrem auta ju môžete využiť aj v domácnosti alebo kancelárii.

Porovnanie s alternatívami

Vôňa do auta Wunder-Baum patrí do lacnejšej cenovej kategórie, od čoho sa odvíja aj jej výdrž. Za menší obnos peňazí získate vôňu na zhruba jeden mesiac. Využiť ju však môžete na rôznych miestach.

Osviežovač Wunder-Baum Clip Cherry
Víťaz porovnania: Moderné riešenie

Osviežovač Wunder-Baum Clip Cherry

Vypredané

Klady

 • moderné prevedenie
 • intenzívna vôňa
 • nízka obstarávacia cena

Zápory

 • krátka doba pôsobenia

Ambi Pur Flowers and Spring osviežovač vzduchu do auta

Cenovo dostupná, a predsa účinná, to je vôňa do auta Ambi Pur. Na rozdiel od iných produktov tento zápachy neprekrýva, ale bojuje s nimi a eliminuje ich. Potom zanecháva sviežu vôňu jari a kvetov, ktorá dodá harmóniu každému autu. Vôňa v automobile vydrží až 70 dní.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Prednosťou výrobku je technológia OdourClear, ktorá úplne pohltí nepríjemné zápachy cigaretového dymu, odpadkov, zvyškov jedla či domácich maznáčikov. Vôňa sa upevňuje do ventilácie, pričom pomocou kolieska na hornej strane upravíte intenzitu vône. Po spotrebovaní stačí dokúpiť náhradnú náplň.

Porovnanie s alternatívami

Produkt Ambi Pur vyniká najmä v boji so zápachmi. Zaujímavá je aj jeho vytrvalosť, ktorá prekoná iné výrobky v podobnej cenovej relácii. Jediným kazom na kráse je fakt, že nie je vhodný pre citlivých používateľov.

Víťaz porovnania: Pohltí všetky pachy

AMBI PUR Car Flower & Spring

Zistiť cenu

Klady

 • kompletné pohltenie pachov
 • nízka obstarávacia cena
 • dlhá výdrž

Zápory

 • nevhodné pre citlivých užívateľov

Osviežovač Sheron Talizman Ocean

Dizajnovo zaujímavý osviežovač Sheron Talisman vás prekvapí svojimi vlastnosťami. Panáčik je vyrobený z polymérnych hmôt, po otvorení sa rozvonia príjemná aróma vonných olejov, ktorá nie je škodlivá ani pre alergikov. Vďaka jedinečnému tvaru sa stane zábavným doplnkom vášho vozidla.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Panáčika s plastovým klipom je možné pripevniť do mriežky ventilácie vozidla, kvôli zložitému tvaru môže byť však upevnenie trochu komplikovanejšie. Vôňa sa uvoľňuje postupne, preto vydrží zhruba 2 mesiace. Pokiaľ vám nebude vyhovovať vôňa oceánu, zvoliť môžete z ďalších piatich druhov a prevedení.

Porovnanie s alternatívami

Produkt značky Sheron vyniká nielen nízkou cenou, ale aj intenzívnou vôňou s dlhou výdržou. Svojím vtipným dizajnom spríjemní každú jazdu.

Osviežovač Sheron Talisman Ocean
Víťaz porovnania: Dizajnovo podarená vôňa

Osviežovač Sheron Talisman Ocean

Vypredané

Klady

 • zaujímavý dizajn
 • dlhá výdrž
 • vhodné aj pre citlivých užívateľov

Zápory

 • kvôli prevedeniu horšie pripevnenie do ventilácie

Luxusný parfém do auta Areon Black

Pánska vôňa do auta vytvorená francúzskymi parfumeristami sa skladá z citrusových tónov, korenia, pačule a cédrového dreva. Všetky ingrediencie sú prírodné, a preto sa vôňa hodí aj pre alergikov. Aróma zútulní interiér vozidla a spríjemní každú jazdu.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Odborníci aj používatelia kladne hodnotia dlhú výdrž, vďaka ktorej parfém prevonia automobil až na 6 mesiacov. Ďalšou zaujímavosťou sú dva spôsoby použitia – parfém je možné jednak nastriekať do priestoru interiéru automobilu, alebo aplikovať pomocou priloženej visačky. Aby sa neponičil interiér vozidla, vyvarujte sa kontaktu s kožou, plastom alebo lakovanými povrchmi.

Porovnanie s alternatívami

Parfém do auta Areon Black ponúka zaujímavú vôňu a dlhú trvanlivosť. Za tieto výsady si však budete musieť priplatiť viac ako za iné typy vôní do auta.

Víťaz porovnania: Pánska vôňa do auta

Areon Perfume Glass 50ml Black

Zistiť cenu
skladom
8,18 €
Do obchodu
skladom
11,90 €
Do obchodu
skladom
11,99 €
Do obchodu

Klady

 • prírodné zloženie
 • dlhá výdrž
 • ideálny pre alergikov

Zápory

 • vyššia cena
 • možnosť poškodenia interiéru

Luxusná vôňa do auta Areon Leather Collection

Niektorí používatelia majú svojich obľúbených favoritov, ktorých len neradi menia za iných. Pokiaľ je to aj váš prípad, potom sa oplatí zvoliť vôňu do auta Areon Leather Collection, ktorá vydrží voňať 12 až 18 mesiacov. Vôňu navrhli francúzski parfumeristi, v zložení spoznáte svieže tóny citrusov a borovice spoločne s eukalyptom, levanduľou, anízom a ružou.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Vôňu vďaka magnetickým spojkám na závesnej šnúrke ľahko zavesíte za spätné zrkadlo alebo za opierku hlavy. Pokiaľ počas otvárania bude aróma menej intenzívna, obal stačí jemne postláčať. Estetické prevedenie doplní akýkoľvek interiér automobilu.

Pri otváraní balenia je nutné postupovať správne, inak hrozí nadmerné uvoľnenie vône, čo môže negatívne zasiahnuť citlivejších jedincov.

Porovnanie s alternatívami

Vôňa je zaujímavou voľbou pre tých, ktorí chcú za svoju investíciu získať dlhotrvajúcu vôňu. Aby výrobok splnil všetky svoje vlastnosti, musí byť otvorený správne.

Víťaz porovnania: Najlepšia dlhotrvajúca vôňa

AREON LEATHER COLLECTION – Gold Star

Zistiť cenu

Klady

 • dlhotrvajúca vôňa
 • zaujímavé zloženie
 • estetické prevedenie
 • jednoduché zavesenie

Zápory

 • nutné otvoriť správne
 • pre niektoré príliš intenzívne vône
 • vyššia cena

Prečo si zaobstarať vôňu do auta

Väčšina vodičov vyberá vône do auta náhodne na čerpacích staniciach alebo v obchodoch, a to bez dôkladnejšieho uváženia. To je však chyba. Vône do auta majú mnoho skrytých funkcií, ktoré často prehliadame alebo si ich ani nie sme vedomí. O aké funkcie sa jedná? 

Pozitívne ovplyvnenie nálady vodiča aj cestujúcich

Príjemná vôňa do auta dokáže pozitívne ovplyvniť psychiku celej posádky automobilu. Pozitívne naladený vodič uvažuje s väčšou rozvahou, čo sa premieta do bezpečného a plynulého priebehu jazdy.

Eliminuje nežiaduce pachy

Aj keď môže byť interiér automobilu dokonale uprataný, počas jazdy sa často nevyhnete nepríjemným čuchovým vnemom. Spôsobuje ich pot, dymový zápach, pachy z domácich maznáčikov a ďalšie nepriaznivé zápachy, ktoré narúšajú vnímanie čistoty vozidla. Práve tu vstupujú do hry vône do auta, ktoré tieto nepríjemnosti maskujú, alebo úplne eliminujú, čím vytvárajú pocit väčšej čistoty.

Zdravotný účinok

Znečistenie ciest spôsobuje prenikanie vzdušných patogénov do interiéru vozidla. Tieto škodliviny môžu prenikať cez otvorené okná alebo s pasažiermi samotnými. Na zlepšenie kvality vzduchu v automobile sa odporúča využívať vône do auta s dezinfekčnými účinkami, ktoré eliminujú baktérie.

Zaujímavé prevedenie

Zabudnúť nesmieme ani na samotný dizajn výrobku, ktorý dodá vášmu automobilu osobitý vzhľad. Osviežovače sa vyrábajú v mnohých prevedeniach – od základných, ktoré sa zavesujú za spätné zrkadlo, až po varianty upevnené vo ventilácii alebo umiestnené kdekoľvek blízko palubnej dosky.

Ako vybrať kvalitnú vôňu do auta

Vybrať kvalitnú vôňu do auta nie je len tak, a preto si teraz predstavíme základné kritériá vrátane tých, ktorým väčšina používateľov nevenuje pozornosť. Zameriame sa na typ vône podľa použitia, umiestnenia, zloženia či výdrže.

Ako vybrať kvalitnú vôňu do auta
zdroj: Depositphotos

Typ vône

Typy vôní sa líšia podľa svojho prevedenia. Klasické vonné stromčeky sú stále obľúbené, avšak nie sú jediným druhom vône, po ktorom môžete siahnuť. Podľa čoho sa odlišujú rôzne typy?

Vonné stromčeky a závesná aroma vrecká

Vonné stromčeky v tvare stromčeka sú pravdepodobne najznámejším osviežovačom vzduchu, ktorý vodiči volia pre nízke obstarávacie náklady, dostupnosť a variabilitu vôní. Ich modernejšou alternatívou sú závesné aroma vrecká, ktoré sa rovnako tak môžu zavesiť za spätné zrkadlo.

Použitie takejto vône je ľahké. Ako sa uvádza na zadnej strane obalu produktu, obsah balíčka je nutné vysúvať po troškách, aby nedošlo k rýchlemu vyvanutiu vône. Väčšina používateľov tento postup preskakuje a stromček či vrecúško vyberú okamžite. Automobil je síce okamžite prevoňaný, vôňa ale nevydrží dlho.

Vôňa do ventilácie

Vôňa do ventilácie dokáže voňať dlhé dni. V malej nádobe (ktorá je priesvitná, takže vidíte, ako vôňa ubúda) je obsiahnutá tekutá vôňa, ktorá je uzavretá plastovým držiakom. Pomocou zobáčika sa zachytí do ventilačného panelu, vďaka čomu zostane na mieste. Po zapnutí vetráka sa vôňa začne pozvoľna rozvoniavať, pričom pomocou kolieska môžete upraviť jej intenzitu.

Panáčikovia do ventilácie

Nový a zábavný spôsob prevoňania auta sú figúrky v podobe panáčikov, ktoré pomocou zobáčikov pripevníte do ventilácie. Toto malé riešenie vydrží voňať niekoľko týždňov. Nevýhodou je, že nemožno nijako upraviť intenzita vône, čo môže byť problémom pre alergikov alebo užívateľov s citlivejším nosom.

Vôňa v plechovke

Pokiaľ hľadáte dlhodobý vonný efekt, siahnite po vôni v plechovke. Vnútri nádoby je aróma, ktorej intenzitu korigujete mriežkou v kryte. Plechovku uložíte do držiaka na nápoje alebo pod sedačky.

Spreje / parfumy do auta

Spreje do interiérov sú častým riešením, ako likvidovať zápachy v domácnosti. Rovnako tak ich môžete využiť vo svojom automobile. Vôňa vydrží pôsobiť niekoľko dní.

Gélové vône

Gélové osviežovače sú ďalším typom vône, ktorá vydrží pôsobiť dlhšiu dobu. Gél je uchovaný v plastovom disku, ktorý pomocou pútka pripútate k spätnému zrkadlu, úchytom alebo ho vložíte pod sedačky.

Aróma difuzéry do auta

Jedinečným riešením na skrášlenie auta a dodanie vône sú arómy difuzéry. Na difuzér stačí nakvapkať 1–3 kvapky esenciálneho oleja, uzavrieť ochranným vekom, ktorý vyobrazuje zaujímavý vzor, a pripnúť k ventilácii. Výhodou tohto prevedenia je netoxická forma vône, čo uvítajú predovšetkým alergici.

Elektrické vône do auta

Elektrické vône do auta sú cenovo náročnejším osviežovačom, avšak ponúkajú širšie množstvo funkcií ako iné riešenia. Okrem vône sa jedná predovšetkým o čistenie vzduchu, odstránenie výparov, pachov alebo cigaretového dymu a elimináciu nebezpečných baktérií a vírusov. Pre fungovanie prístroja je nutné zapojenie do zásuvky.

Umiestnenie

Vôňa sa líši aj podľa spôsobu umiestnenia. Aké možnosti máte a aké sú ich hlavné výhody a nevýhody?

Závesné vône do auta

Ide o lacné a jednoduché riešenie, ako osviežiť vzduch v aute. Nevýhodou je krátka doba pôsobenia, ktorú ešte mnoho používateľov skráti pri zlom otvorení.

Vôňa do ventilačnej mriežky

Tieto vône vydržia pôsobiť intenzívne niekoľko mesiacov. U niektorých produktov je možné regulovať intenzitu vône či meniť náplne. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Ďalšie vône do auta

Ďalším spôsobom, ako prevoňať auto, sú napríklad produkty v plechovkách, gélové vône, spreje či elektrické vône do auta. Jedná sa o účinné riešenia, ktoré prevoňanie auto na niekoľko mesiacov s vysokou intenzitou. Zatiaľ čo niektoré výrobky sú cenovo dostupné, iné sú drahšie.

Aróma

Možno tomu nebudete veriť, ale použitie špecifickej vône má vplyv na náladu vodiča aj ostatných cestujúcich. Výber vhodnej vône ale nemusí byť veda. Odborníci odporúčajú zvoliť takú, ktorá nebude príliš agresívna či aromatická, nevyvolá alergickú reakciu či podráždenie.

 • Kvetinové vône – Kvetinové vône sú spájané s eleganciou, sviežosťou a romantikou. Dokážu zlepšiť náladu a znížiť stres. Hodí sa ako pre horkokrvných vodičov, tak pre pokojných motoristov. Najčastejšie je možné zvoliť vôňu ruží, levandule či jazmínu.
 • Ovocné vône – Jedná sa o živé a osviežujúce vône zložené z citrusov, jabĺk alebo tropického ovocia, ktoré dodávajú energickú atmosféru. Povzbudzujú myslenie a rozhodovanie.
 • Drevité vône - Prináša nádych luxusu, elegancie a tepla. Automobilu dodajú útulný pocit. Odporúčame ich vodičom z povolania, ktorí za volantom trávia dlhé hodiny. Drevité vône sú inšpirované rôznymi druhmi stromov (céder, dub, mahagón).
 • Korenené vône – Pikantné korenie dodá vozidlu teplo, sofistikovanosť a príjemnú útulnú atmosféru. Najčastejšie sa vôňa tvorí pomocou klinčekov, škorice, muškátového orieška alebo aj spoločne s netradičnými kombináciami, ako sú citrusy alebo drevo. Korenené vône bývajú intenzívnejšie a nemusia sadnúť každému. Všeobecne platí to, že prinášajú energiu a zlepšujú náladu.
 • Osviežujúca vôňa – Jedná sa o veselé a optimistické vône, ktoré pomôžu znížiť únavu a stres, ďalej prináša osvieženie a čistú hlavu. Také vône odporúčame do každého auta. Siahnite po citrusových tónoch, vôni oceánov alebo prírody (čerstvo pokosená tráva, zelený čaj, letný dážď). 

Ročné obdobie

Pri výbere vône sa inšpirujte ročným obdobím. Prečo? Príroda na nás pôsobí každý deň – ovplyvňujú nás slnečné lúče, denné svetlo aj celkové počasie. Túto atmosféru si môžete ešte viac priblížiť pomocou vôní.

Jar

Na jar sa príroda prebúdza, slnečné lúče sú príjemne teplé, začína sa zelenať tráva aj lístie na stromoch. Inšpirujte sa a zvoľte vôňu, ktorá napodobňuje jarné prostredie. Najlepšie vyniknú ľahké, osviežujúce vône pripomínajúce kvety alebo ovocie.

Leto

Na letné mesiace sa hodia ľahké vône, ktoré vám v sparných dňoch nepriťažia. Vhodnou voľbou sú citrusové vône (t.j. citrón, grapefruit, pomaranč) či tropické vône s nádychom kokosu alebo ananásu. Tieto vône vám dodajú energiu a pomôžu s relaxáciou.

Jeseň

Počas sychravých jesenných dní sú ideálne vône, ktoré dokážu navodiť hrejivý pocit tepla a útulnosť. Zvoľte drevité tóny alebo sa „odviažte“ a vyberte napríklad netradičnú vôňu škorice či tekvice.

Zima

Rovnako ako počas jesene, aj v období zimy potrebujete pocit tepla, upokojenia a útulna. K tomu pomôže vôňa dreva (borovica, céder, smrek) alebo aróma surovín vhodných na vianočné pečivo, ktoré vám budú evokovať Vianoce (jablká, vanilka, škorica).

Výdrž

Dĺžka trvania vône do auta je ovplyvnená niekoľkými faktormi, vrátane typu arómy, kvality produktu a spôsobu umiestnenia. Zásadným aspektom pritom zostáva samotný typ vône do auta.

 • Závesné osviežovače vzduchu – Vydržia 2 až 6 týždňov. Menej kvalitné výrobky vyvanú pomerne skoro, lepšie zachovajú vôňu dlhšiu dobu. Celková výdrž sa odvíja od spôsobu otvorenia.
 • Vôňa v plechovke - Priemerná výdrž je zhruba 4 až 6 týždňov.
 • Gélové vône – Vôňa sa uvoľňuje postupne po dobu 4 až 8 týždňov.
 • Difúzery – Podľa konkrétneho modelu a arómy vôňa vydržia niekoľko mesiacov.
 • Spreje či parfumy – Vydržia okolo týždňa, potom je nutná ďalšia aplikácia.

Na výdrž vône má vplyv aj teplota či vlhkosť, pričom vysoké teploty a priame slnečné žiarenie môžu spôsobiť rýchlejšie odparovanie arómy. 

Zloženie

Pri výbere vône do auta sa zamerajte na zloženie. Bezpečné zloženie neobsahuje toxické chemikálie, predovšetkým ftaláty. Namiesto toho je kladený väčší dôraz na prírodné ingrediencie – predovšetkým sa jedná o éterické oleje a prírodné extrakty. Pokiaľ trpíte alergiou alebo máte citlivý nos, vyberte vôňu bez alergénov, ktoré sú označené ako bezalergénne alebo hypoalergénne.

Značka

Kvalita výrobku sa odvíja aj od samotnej značky. Preto sme pre vás dali dohromady prehľad najobľúbenejších značiek, ktorých vône do auta už preverili tisíce zákazníkov pred vami.

Vôňa do auta Ambi Pur

Značka Ambi Pur sa zameriava na tekuté vône do auta, ktoré sa zavesia do ventilácie. Vyberiete si z rôznych aróm – od ovocných vôní po drevité tóny. A na svoje si prídu aj alergici či používatelia s citlivým nosom.

Vôňa do auta Areon 

Areon sa zameriava na rôzne typy vôní do auta, ktoré disponujú zaujímavou arómou a dizajnom. Zakúpite ako lacnejšie, tak aj drahšie modely.

Vôňa do auta California Scents

Americká značka California Scents ponúka predovšetkým vône v plechovke. Cenovo dostupné produkty tvoria 100% prírodné vonné oleje. Okrem toho môžete zvoliť aj závesné vône s typickým kalifornským vzorom.

Vôňa do auta Little Joe

Pre značku Little Joe je typický usmievavý panáčik, ktorý okrem vône prináša aj dobrú náladu. Figúrka sa pripevní pomocou úchytu na ventiláciu. Vďaka zaujímavému farebnému prevedeniu vylepší akýkoľvek interiér vozidla.

Vôňa do auta Mr&Mrs Fragrance

Ďalšia vôňa do auta v podobe figúrok ponúka značka Mr&Mrs Fragrance. Produkty sa skladajú zo špeciálnych esenciálnych olejov, ktoré si poradia napríklad s dymom z cigariet. Panáčika stačí zachytiť do ventilácie pomocou jeho rúk.

Vôňa do auta Millefiori Icon

Vôňa značky Millefiori Icon patrí medzi drahšie, avšak okrem zaujímavých vôní zaujmú aj dizajnom, ktorý sa stane zaujímavým doplnkom. Vaše vozidlo prevonia na niekoľko mesiacov. Do kovového puzdra vložíte iba náplň a následne pripevníte do ventilácie. Produkty sú na rozdiel od už spomínaných drahšie.

Vôňa do auta Yankee Candle

Značka Yankee Candle ponúka rôzne typy vôní, Ponuka obsahuje papierové visačky, vonné štipce aj vonné difuzéry do zapaľovača. Pokiaľ máte obľúbenú sviečku Yankee Candle, potom ju nájdete aj v podobe vône do auta. Mínusom je vyššia obstarávacia cena. 

Cena

Väčšina používateľov vyberá vôňu do auta podľa ceny. Lacné produkty nevydržia voňať dlhšiu dobu a ich aróma nebude príliš intenzívna. Z akých cenových kategórií vyberať?

Vôňa do auta do 5 €

V cenovej relácii do 5 € zakúpite produkty, ktorých nízka obstarávacia cena sa odráža aj v nie príliš dlhej trvanlivosti a v menšej intenzite vône. Po niekoľkých týždňoch budete musieť zaobstarať nový výrobok.

Vôňa do auta od 5 do 10 €

Do 10 € zakúpite rôzne typy vôní do auta, predovšetkým vône do ventilácie a ich ďalšie náplne, vône v plechovke alebo panáčikov. Produkty sú kvalitne spracované a prevoňajú automobil na niekoľko mesiacov.

Vôňa do auta nad 10 €

Za vyššiu investíciu získate značkové vône do auta s dlhou výdržou. Jedná sa predovšetkým o parfumy či vône do ventilácie.

Najčastejšie otázky pri výbere vône do auta

Pokiaľ vás problematika výberu vône do auta zaujala, je možné, že vás teraz napadá množstvo otázok. My sa teraz pokúsime osvetliť tie najčastejšie z nich.

Kam dať vôňu do auta?

Správne umiestnenie vône do auta je zásadné pre zvýšenie účinnosti vône. Na aké miesta je vhodné umiestniť jednotlivé typy vôní?

 • Ventilácia – Do ventilácie je najlepšie vložiť vône, ktoré sú na to prispôsobené pomocou zobáčikov. Jedná sa o vône v nádobe alebo vonné panáčiky či difúzery. Na použitie potrebujete iba zapnúť klimatizáciu alebo ventiláciu, kedy sa aróma rozptýli rovnomerne.
 • Zavesenie – Predovšetkým vonné stromčeky slúžia na zavesenie. Bežným miestom je spätné zrkadlo, prípadne ich pomocou háčikov uložíte do priestoru nad dvere alebo do kufra. Vôňa sa uvoľní predovšetkým v okolí produktu, od čoho sa odvíja aj jeho trvanlivosť a intenzita arómy.
 • Držiak na nápoje – Do tohto miesta vložíte predovšetkým vône v plechovke.
 • Sedadlo – Niektoré vône môžete umiestniť pod sedadlo (napr. vôňa v plechovke). Výhodou je fakt, že aróma cirkuluje rovnomerne po celom vozidle. Na druhej strane však môže dôjsť k ľahkému zničeniu produktu.

Ako dlho vydrží vôňa do auta?

Odpovedať na túto otázku nie je ľahké, pretože trvanlivosť výrobku je ovplyvnená typom vône, kvalitou prevedenia a podmienkami v interiéri auta. S ohľadom na tieto faktory si predstavíme iba priemernú dobu výdrže, ktorá sa v praxi môže (a bude) líšiť.

 • Závesné vône - lacnejšie prevedenie vydrží 2 týždne, kvalitnejšie až 6 týždňov.
 • Vôňa do ventilácie – od 3 do 8 týždňov.
 • Vôňa v plechovke - od 2 do 4 týždňov.
 • Spreje či parfumy – zhruba 1 týždeň, kvalitnejšie 4 a viac týždňov.
 • Difúzery do auta – od 2 do 3 mesiacov.

Ako vyrobiť parfém do auta?

Parfém do auta si môžete vyrobiť aj sami. Základný recept je jednoduchý a skladá sa z bežných ingrediencií, ktoré väčšinou nájdete doma alebo ľahko zoženiete. A čo je najlepšie, po niekoľkých pokusoch si ho môžete podľa svojich preferencií ďalej vylepšovať.

1. Vôňa do auta v rozprašovači

Potrebujete:

 • 1/4 hrnčeka destilovanej vody
 • 1/4 hrnčeka alkoholu (napr. vodka)
 • esenciálny olej podľa vlastného výberu
 • nádobu s rozprašovačom (najlepšie zvoľte sklenenú nádobu, aby nešlo k chemickej reakcii medzi niektorou surovinou a plastom)

Postup:

 1. Odmerajte vodu a alkohol. Oboje nalejte do väčšej nádoby.
 2. Pridajte 10 až 20 kvapiek esenciálneho oleja. Čím viac kvapiek dáte, tým silnejšiu vôňu získate.
 3. Zmes dôkladne premiešajte a prelejte do nádoby s rozprašovačom.
 4. Pred použitím fľaštičku pretrepte. Skladujte najlepšie na tmavom mieste.

2. Vôňa do auta v podobe štipca

Vyrobiť si osviežovač vzduchu do auta je možné aj za pomoci obyčajného štipca na bielizeň. Stačiť vám na to budú iba dve veci – aromatický olej s vašou obľúbenou vôňou a drevený kolíček na bielizeň. Na kolíček stačí nakvapkať niekoľko kvapiek oleja a následne ho umiestniť do niektorej z vetracích mriežok.

3. Vôňa do auta z mydla či byliniek

Máte svoje obľúbené tuhé mydlo alebo vonnú sviečku? Vyrobte si z nich vôňu do auta! Mydlo alebo sviečku nastrúhajte a obsah vložte do pláteného vrecúška, ktorý potom umiestnite do auta. Podobne môžete využiť aj bylinky, ako je levanduľa, mäta, medovka alebo lipkavec vonný. Tie stačí dôkladne usušiť a následne natlačiť do vrecúška.

Ako oživiť vôňu do auta?

Ak chcete oživiť vôňu vo svojom aute, môžete vyskúšať niekoľko jednoduchých krokov:

 • Otočenie osviežovača – Pokiaľ používate závesný osviežovač, snažte sa ho občas otočiť alebo jemne stlačiť, vďaka tomu sa uvoľnia ďalšie vône.
 • Pridanie oleja – Pokiaľ máte vôňu vo forme oleja, môžete pridať pár kvapiek na povrch osviežovača alebo do nádobky s vodou.
 • Presun vône – Ak máte viac osviežovačov, môžete ich občas presúvať na iné miesta v aute, aby sa vôňa rovnomerne šírila.
 • Vetranie – Pravidelne vetrajte interiér auta, aby ste odstránili stojatý vzduch a priniesli doň čerstvý závan.
 • Čistenie – Udržujte interiér čistý, pravidelne vysávajte a utierajte všetky povrchy. Zápach sa totiž často drží na špinavých plochách.
 • Pridanie novej vône – Ak je vôňa už slabšia, môžete pridať nový osviežovač alebo si vyrobiť vlastný vonný prípravok.
 • Vonné výrobky – Skúste kombinovať rôzne druhy vonných výrobkov, ako sú závesné osviežovače a vône do ventilácie.
 • Prírodné vône – Použite prírodné vonné produkty, ako sú vonné vrecká s bylinkami alebo kvetinami.
 • Osvieženie klimatizácie – Nepríjemný zápach sa môže vyskytnúť aj zo zanesenej klimatizácie. Preto by ste ju mali pravidelne čistiť.

Ako mať stále voňavé auto?

Pre stále voňavé auto je nutné pravidelné upratovanie sprevádzané častým vetraním. Nenechávajte v aute odpadky alebo neporiadok, vysávajte interiér a utierajte prach.

Ktorá vôňa je vhodná pre ľudí s alergiami?

Najvhodnejšie je využiť hypoalergénne alebo prírodné vône, v ktorých nie sú obsiahnuté žiadne chemikálie, ktoré by mohli vyvolať alergickú reakciu.

Môžu vône do auta poškodiť interiér auta?

Vôňa do auta nemôže poškodiť interiér auta, ak je použitá správne. Je však dôležité si uvedomiť, že napríklad oleje a vonné tekutiny môžu pri kontakte s látkami vytvoriť mastné miesta. Pokiaľ nechcete riskovať akúkoľvek nehodu, zvoľte prírodné vonné látky, ako sú sušené kvety.

Aká je najlepšia vôňa do auta?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože má každý svoju obľúbenú arómu a typ vône, ktorej dáva prednosť.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.