15 tipov na najkrajšie okrasné stromy a kríky do malej záhrady

Publikácia: 03.05.2022

Máte malú záhradu, ale napriek tomu by ste na ňu radi vysadili okrasné stromy a kríky? Žiadny problém! Výber okrasných stromov do záhrady ale starostlivo premyslite a naplánujte. Každá záhrada totiž potrebuje trochu iné riešenie. Nižšie vám poradíme, na čo si dať pri výbere stromov a kríkov pozor, kedy je najlepší čas na sadenie a aké sú najvhodnejšie dreviny pre malú záhradu.

Ako vybrať strom do malej záhrady?

Pri výbere drevín na záhradu zvážte klimatické podmienky na pestovanie jednotlivých druhov, kvalitu pôdy a stanovište. Napríklad listnaté stromy nad bazénom alebo pieskoviskom nie sú to pravé orechové. Na druhú stranu ale majú korunu vysoko, takže si pod stromom môžete urobiť piknik alebo relaxovať v záhradnom kresle. Najskôr teda porozmýšľajte nad tým, či chcete strom listnatý alebo ihličnatý a či vám nebude na záhrade prekážať alebo prirábať prácu.

Veľkosť záhrady

Dôležitá je aj veľkosť záhrady. Pokiaľ máte malý pozemok, vyberajte skôr zakrpatené stromy a kríky menšieho vzrastu. Na veľkých pozemkoch sa naopak nebojte vysádzať objemné stromy a kríky.

Klimatické podmienky sú zásadné

Vo vyššie položených oblastiach je potrebné voliť „otužilé dreviny”, ktorým nebude vadiť mráz alebo silný vietor. V nižších oblastiach, ako je napríklad Podunajská nížina, môžete s druhmi experimentovať. Dariť sa tu bude dokonca subtropickým druhom, medzi ktoré patrí napríklad figovník, mandľovník alebo marhuľa. Inšpiráciou vám môžu byť ale aj kríky a stromy rastúce v parkoch alebo vo voľnej prírode okolo vás. Zásadnú úlohu zohráva aj kvalita a vlhkosť pôdy. Vo vlhkých oblastiach a vyšších nadmorských výškach sa bude dariť odolným vŕbam.

Výber stanovišťa

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere stromov do záhrady je stanovište. Zistite si skôr, než dreviny nakúpite, či potrebujú slnečné miesto, polotieň alebo tieň. Pokiaľ máte pozemok na južnú stranu, pravdepodobne sa tam bude dariť ovocným stromom. V prípade, že na záhradu svietia slnečné lúče len krátko, vyberte odolnejšie dreviny.

Berte do úvahy aj rast stromov

Pokiaľ chcete čo najrýchlejšie záhradu zatieniť, kúpte si stromy už vyrastené. Tie potom môžete doplniť menšími a pomalšie rastúcimi drevinami.

Kedy je najlepší čas na sadenie

Voľba správneho obdobia na sadenie stromov a kríkov závisí od koreňov, odolnosti voči mrazu a od toho, či sa jedná o listnaté alebo ihličnaté dreviny. Stromy a kríky s obnaženými koreňmi môžete vysádzať od októbra do marca. Sú to napríklad listnaté kríky, skoré ruže, živé ploty alebo zakrpatené stromy. Najlepšie však urobíte, keď ich na jeseň uložíte do chladnej pivnice a vysadíte až začiatkom jari. Dreviny s koreňovým balom vysádzajte od októbra do začiatku mája. Ich jemné korene totiž veľmi dobre pučia.

Ihličnaté stromy a stálozelené listnaté dreviny s koreňovým balom by sa mali vysádzať v septembri. Cez ich listy a ihličie sa voda odparuje aj v zime, a tak by nestihli zakoreniť a vymrzli by.

Najkrajšie stromy a kríky do malej záhrady

1. Olivovník európsky

Olivovník európsky (Olea europaea) je šedo-zelený strom s hrubým kmeňom, ktorý sa starobou krúti. Rastie veľmi pomaly do výšky 5 až 10 metrov a dožíva sa niekoľko sto rokov. Stromy vyžadujú neustálu starostlivosť. Musia sa pravidelne prerezávať a počas vegetačného obdobia potrebujú dostatok vody. Plody olivovníka sú známe olivy, tie sa využívajú v potravinárstve, lekárstve a kozmetike.

olivovnik
Pinterest

2. Breza bielokorá

Breza bielokorá (Betula pendula) je listnatý strom s bielou kôrou. Je veľmi odolný voči nepriazni klímy a nenáročný na pestovanie. Dorastá veľmi rýchlo, a to do výšky až 25 metrov. Pozor by si na brezu však mali dať alergici. Breza je u nás totiž najvýznamnejším jarným peľovým alergénom.

Pinterest

3. Muchovník

Muchovníkov (Amelanchier) je veľké množstvo druhov. Sú to kríky s hustými bielymi kvietkami a zelenými listami, ktoré sa na jeseň sfarbujú do oranžova až červena. Muchovníky sú veľmi odolné proti mrazu. Znášajú teploty až do mínus 43 stupňov.

muchovnik
Pinterest

4. Magnólia

Magnólia je považovaná za jeden z najkrajších kríkov vôbec. Najzaujímavejšie sú veľké kvety, ktoré môžu byť v bielej, žltej, ružovej a tmavo purpurovej farbe. Rastlina vyžaduje slnečné stanovište, zle znáša vietor a mráz. na Slovensku sa najčastejšie pestuje magnólia Soulangova alebo magnólia hviezdokvetá. Oba druhy sú opadavé.

magnolia
Pinterest

5. Jabloň lesná

Jabloň lesná (Malus sylvestris) je malý strom, ktorý nepresahuje výšku 4 až 5 metrov. Má husto rozvetvenú korunu, ktorá začína nízko nad zemou. Listy sa pred opadáním farbia do žlta a kvety sú veľmi podobné kvetom kultúrnych jabloní. Jabloň lesná potrebuje slnečné miesto.

jablon
Pinterest

6. Javor dlanitolistý

Javor dlanitolistý je strom s dekoratívnym lístím, ktoré sa na jeseň sfarbuje do červena. Hoci pochádza z Ázie, u nás sa mu tiež darí. Dorastá do výšky 2 až 4 metrov a záhrade pristane nielen ako solitér, ale aj v kombinácii s ihličnanmi, azalkami aj rododendrónmi.

javor
Pinterest

7. Sakura ozdobná

Sakura alebo japonská čerešňa je jeden z najromantickejších stromov. Korunu košatého stromu v dobe rozkvetu zdobia krásne ružové kvety. Na jej pestovanie sa ale musíte obrniť trpezlivosťou. Kvitnúť totiž začne až tak po 5 rokoch od vysadenia. Najlepšie sa jej bude dariť v polotieni.

sakura
Pinterest

8. Drieň japonský

Okrasný ker drieň japonský dorastá do výšky 3 až 10 metrov. Má tmavo zelené listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú do purpurových odtieňov. V máji vykvitá množstvom drobných kvietkov s bielymi alebo ružovými lístkami. Po odkvitnutí upútajú pozornosť plody pripomínajúce jahody. Je ale náročnejší na údržbu. Potrebuje chránené slnečné stanovište a nemá rád presúvanie. Preto si miesto, kam drieň umiestnite, dobre premyslite.

drieň japonský
Pinterest

9. Žeriav vtáčí

Žeriav vtáčí (Sorbus aucuparia) je opadavý ker alebo strom, ktorý vyrastá do výšky 5 metrov. Rastie pomerne rýchlo a nedožíva sa veľkého veku. Kvitne v máji až júli bielymi kvetmi a plodí červené malvice, ktoré chutia vtákom.

jarabina vtáčia
Pinterest

10. Hloh obyčajný

Hloh obyčajný je tŕnistý ker, ktorý vykvitá v máji až júni bielymi nie príliš voňajúcimi kvetmi. Na jeseň je obsypaný žiarivo červenými plodmi. Na pestovanie je hloh nenáročný. Dariť sa mu bude na plnom slnku aj v tieni. Skvele sa hodí do strihaných živých plotov.

hloh
Pinterest

11. Skalník

Skalníkov existuje veľké množstvo druhov. Niektoré rastú pri zemi a iné stromovito. Obvykle kvitnú od mája do júna bielymi alebo ružovými kvetmi. Po odkvitnutí plodia drobné nejedlé plody – malvičky. Na jeseň sa sfarbujú do červena.

skalnik
Pinterest

12. Lokvát japonský

Do malých záhrad sa hodí aj malý a vždyzelený stromček japonský lokvát so žltými jedlými plodmi, ktoré chuťovo pripomínajú marhuľu a slivku. Strom dorastá do výšky 2 metrov a treba ho chrániť pred dažďom a mrazom. Pri dlhodobom vlhku mu hrozí škvrnitosť listov.

lokvát japonský
Pinterest

13. Belas virgínsky

Belas virgínsky má žiarivé biele kvety, ktoré vyzerajú ako nastrihané špagátiky. Kvety krásne voňajú a vykvitajú počas mája a júna. Krík rastie do výšky 2 až 3 metrov, rast je veľmi pomalý. Najlepšie sa mu bude dariť na slnku a v polotieni. Vyrastené kríky sú mrazuvzdorné, mladé kríky je nutné počas zimy chrániť napríklad čečinou alebo lístím.

belas virgínsky
Pinterest

14. Katalpa

Okrasný strom Katalpa má veľké srdcovité listy, výrazné kvety a plody. Rastie veľmi rýchlo, a to až pol metra za rok. Na správny rast potrebuje dostatok priestoru, šírka koruny sa totiž pohybuje v rozmedzí 4 až 6 metrov. Môže sa však upravovať rezom.

katalpa
Pinterest

15. Buk lesný

Buk lesný (Fagus sylvatica) je statný listnatý strom so štíhlym kmeňom a pravidelnou korunou. Jednotlivé stromy môžu dorastať do výšky aj 40 metrov. Pokiaľ sa buky rozhodnete vysádzať ako živý plot, môžete ich samozrejme korigovať rezom. Rastliny plodia bukvice, ktoré sú pre človeka síce mierne jedovaté, ale zvieratá si na nich pochutnávajú.

buk
Pinterest

Autor článku