Ako odhlučniť dvere? Máme riešenie pre každý byt

Publikácia: 25.04.2022

Ruší vás hluk z chodby alebo zvuky hlasného výťahu? Okrem odhlučnenia bytu a jednotlivých miestností myslite aj na vchodové dvere, ktoré sú z hľadiska zvukovej izolácie úplne zásadné. Existuje mnoho spôsobov, ako odhlučniť dvere ľahko a rýchlo, vždy ale záleží na konkrétnom type dverí aj vašich estetických požiadavkách.

Celková nepriezvučnosť závisí od najslabšieho miesta

O celkovej nepriezvučnosti vždy rozhoduje najslabšia časť dvernej konštrukcie. A aj keď v nej je iba malý otvor, môžete zvuky počuť, ako keby ste boli pri ich zdroji.

V prvom rade odporúčame najskôr skontrolovať najproblematickejšie miesta väčšiny dverí, ktorými sú prah, kovanie, tesnenie a niekedy aj zárubne. Nezriedka sa stáva, že prah pri vchodových dverách úplne chýba. Niekedy samozrejme nie je možné ho pod dvere umiestniť, potom sa ponúka napríklad takzvaná padacia lišta.

Kľúčová dierka je slabým miestom dverí vždy, s tým sa nedá nič robiť. Radšej ale použite zámok typu FAB, ktorým na rozdiel od dozického nie je vidieť na druhú stranu dverí. Najlepšie potom izolujú moderné dvere, ktoré nemajú žiadny otvor na kľúč.

Dokonale utesnené musí byť aj spojenie dverných krídiel a zárubní. V každom prípade sa vyvarujte medzerám, a to aj pri prahu. Najlepšie izoluje takzvané dvojstupňové tesnenie, ktoré ale nie je vhodné pre každé dvere.

odhlučnenie dveri
Unsplash

Moderné protihlukové dvere

Pokiaľ kupujete byt v novostavbe alebo vykonávate rozsiahlejšiu rekonštrukciu, kúpte si rovno protihlukové dvere s bezpečnostnými prvkami. Síce budú o niekoľko tisíc drahšie, ale za ušetrené starosti to určite stojí. Niektoré verzie pohltia aj zvuky nad 40 dB. Radšej sa pritom vyhnite skleneným priehľadom a pokiaľ na nich trváte, vyberajte zvukovo izolačné varianty z dvojskla alebo trojskla.

Chráni proti hluku, požiaru aj úniku tepla

Dobre odhlučnené dvere do bytu majú aj výrazne lepšie termoizolačné vlastnosti a zaistia vám väčšiu bezpečnosť. A to ako z hľadiska požiarov, tak pokusov o vlámanie. Môžete teda veľmi ušetriť nielen za prídavné zámky, ale najmä za vykurovanie.

TIP: Extra vychytávkou je mechanický zasúvací prah. Ten sa vysunie vždy, keď zatvoríte dvere a vďaka tomu ešte vylepšia ich izolačné vlastnosti.

Odhlučniť dvere zvládnete aj sami

Pri troche zručnosti sa môžete do odhlučnenia dverí pustiť aj bez pomoci odborníkov. Zvoliť môžete akustické dosky, zdvojenie dverí, osadenie protihlukových závesov či výmenu výplne.

Akustická doska a pohľadová vrstva z textilu či koženky

 Akustické dosky, ktoré sa používajú na odhlučnenie stien, určite poznáte. A práve s tými môžete pomerne jednoducho odhlučniť aj dvere. Podobne funguje aj akustická pena. Oboje ale bude potrebné doplniť ešte vonkajšou vrstvou. Najviac sa osvedčil textil alebo umelá koža. Tu počítajte s cenou okolo 40 eur za dosku a ďalších niekoľko eur za vrchnú vrstvu, ktorú by ste mali zvoliť vo farbe zladenej so zvyškom interiéru.

Len nezabudnite na oblepenie dverí izolačnou páskou, aby bol výsledný efekt dokonalý. A myslite aj na to, že izolačná vrstva musí byť na strane, z ktorej hluk prichádza. Veľakrát sa ale pre istotu používa na obe strany dverí.

Dvojité dvere

Zvlášť v starej zástavbe môže byť s úpravou dverí a ich odhlučnením problém. Do širokých nosných stien ale môžete bez problémov zasadiť dvoje dvere a priestor medzi nimi väčšinu zvukov pohltí. Len nepodceňujte tesnenie, ktoré by ste mali inštalovať okolo celého obvodu oboch dverí. Cena závisí od viacerých faktorov, ale počítajte s tým, že za ozdobné dvere s vyrezávaním a ďalšími detailmi si priplatíte.

Protihlukové závesy

Pokiaľ máte technické problémy s inými možnosťami zvukovej izolácie, ponúka sa esteticky atraktívne riešenie v podobe protihlukových závesov. Poznáte ich podľa silnej látky s vysokou gramážou (okolo 500 gramov na meter štvorcový), skrátka sú podobné tým, ktoré nájdete v divadlách alebo kinách. Ich cena nie je nijako vysoká, začína na desiatkach eur za meter štvorcový. Napriek tomu ide o veľmi efektívny spôsob, ktorému sa dnes v starších domoch dáva prednosť napríklad pred čalúnením. Takto upravený vstup do bytu totiž nijako nenarušuje požiarnu bezpečnosť.

Zvukovo izolačné sklo alebo pevná výplň

Klasické sklo prepúšťa zvuky viac ako drevo, plast alebo hliník, z ktorých sa vstupné dvere spravidla vyrábajú. Čiastočne pomôže špeciálne zvukovo izolačné sklo bežne používané aj do okien, ale najlepšie je sa mu vyhnúť úplne.

Autor článku