Čím obložiť betónové schody, aby dlho vydržali a boli bezpečné?

Publikácia: 20.04.2022

Betónové schody bývajú obvykle studené a zle sa udržujú. Z toho dôvodu sa často volí ich obloženie, na ktorom sa rozhodne neoplatí šetriť, pretože schodisko je nielen vysoko namáhaným miestom, ale aj dominantným prvkom interiéru. Čím teda obložiť schody? Poradíme vám, aký materiál zvoliť, aby schody boli bezpečné a ľahko sa udržovali.

Pri obkladaní betónových schodov sa snažte ich vzhľad zladiť s nadväzujúcimi podlahovými krytinami. Ak máte na prízemí alebo aj na poschodí napríklad podlahy z laminátu, o rovnakom materiáli a dekóre uvažujte aj v prípade schodov.

1. Koberec na schody

Použitie koberca na schody predtým patrilo k pomerne obľúbeným riešeniam. Koberec je totiž cenovo dostupný, príjemný a teplý na nášľap a zabraňuje riziku pošmyknutia. Na druhej strane sa ale musí pravidelne vysávať a tepovať. Najviac sa na schodisko hodí záťažový koberec s odolným podkladom, ktorý vyrovná nerovnosti podkladu a pomáha lepšie izolovať zvuk aj teplo. Ako provizórnu a cenovo dostupnejšiu variantu môžete použiť kobercové nášľapy na schody, ktoré pripevníte na jednotlivé stupne.

Pozor však dajte na to, že koberec je možné pokladať iba na také schody, ktoré sú na to vhodné. Musia byť rovné, ploché a nesmú sa na nich nachádzať zvyšky predchádzajúcich podlahových krytín. Pri dlažbe je dobré napríklad vytmeliť škáry. V mnohých prípadoch sa potom hodí nášľapné časti schodov vystierkovať.

schody obloženie
Pixabay

2. Obloženie schodov dlažbou

Obloženie schodov dlažbou sa hodí nielen do vonkajších priestorov, ale aj do interiérov. Keramická dlažba na schody je odolná voči vode aj chemikáliám, trvanlivá a vhodná aj pre alergikov. Obľúbená je najmä pre ľahkú údržbu. Vďaka svojmu vzhľadu sa používa obvykle v rustikálnych objektoch. K najväčším nevýhodám dlažby patrí tvrdosť, taktiež je studená na dotyk a klzká.

V prípade, že sa rozhodnete pre dlažbu, je potrebná protišmyková úprava, ktorá sa vykonáva špeciálnym náterom, najmä ak sa po schodoch budú preháňať malé deti. Zaujímavou variantou je aj kamenná dlažba, ktorej povrch je protišmykový sám o sebe.

3. Obloženie schodov drevom

Obloženie schodov masívnym drevom vám urobí najväčší prievan v peňaženke. Drevo totiž patrí medzi najkvalitnejšie, a teda aj najdrahšie materiály. Medzi jeho najväčšie prednosti patrí najmä dlhá životnosť a vysoká odolnosť. Drevo navyše pôsobí hrejivým dojmom a je príjemné na dotyk, takže aj zimomraví obyvatelia domu sa na neho nebudú báť šliapnuť bosou nohou.

Ďalšou výhodou dreva je, že sa jedná o prírodný materiál, čo schodisko skrášli a dodá mu punc ozajstnosti. S drevom sa dá tiež veľmi dobre pracovať - ​​možno ho lakovať, moriť, opatriť rôznymi olejmi, a to bez toho, aby drevo strácalo svoje pozitívne vlastnosti.

Schody sa obkladajú niekoľkými rôznymi spôsobmi. Je možné obložiť schodisko celé alebo iba drevené nášľapy na schody bez podschodníc. Necháte tak priznané predné čelo schodov. Na čelo a strany môžete použiť iný materiál, alebo ich ponechať len omietnuté.

Najlepšie je na obloženie schodov tvrdé drevo. Radí sa medzi neho predovšetkým dub, jaseň alebo buk. Na lacnejšie úpravy sa dá využiť aj smrekové či borovicové drevo, ktoré však nie je také tvrdé. Nech už ale použijete akýkoľvek druh dreva, drevené schodisko je potrebné ošetriť protišmykovým náterom. Namiesto klasického laku, ktorý by zvyšoval klzkosť, sa na schody skôr nanáša špeciálny olej.

4. Obloženie schodov laminátom

Lacnejším riešením obloženia schodov je laminát, ktorý sa používa na výrobu plávajúcich podláh. Aplikácia laminátu sa od ostatných materiálov líši tým, že sa ku schodom laminát lepí. Jedinou podmienkou obloženia schodov plávajúcou podlahou je, aby schody boli rovné a nie zaguľatené.

Podklad sa teda najprv vyrovná stierkou a potom sa nanášajú prúžky lepidla, do ktorých sa lamely zatlačia. Na hrote schodu, kde sa stretáva stupnica s podstupnicou, môžu zostávať malé škáry, ktoré sa ale často zakrývajú lištami fungujúcimi aj ako protišmyková ochrana. Škáry sa ale dajú vyplniť aj akrylovým tmelom v odtieni zvoleného laminátu.

Medzi najväčšie výhody obloženia schodov laminátom patrí rýchla pokládka a jednoduchá oprava a údržba. Nevýhodou je, že laminát je hlučnejší, chladný, má tvrdý povrch a taktiež neznáša vlhkosť.

5. Obloženie schodov vinylom

Z vinylu sa vyrába perfektná imitácia drevených dosiek, kamennej dlažby či iného materiálu. Obvykle je na výber zo stoviek rôznych dekorov. Môžete ho navyše zaobstarať za veľmi príjemnú cenu. Vinyl zároveň navodzuje teplo od nôh, je mäkký, a teda komfortný na došľap. Medzi ďalšie pozitíva obloženia schodov vinylom patrí ľahká údržba a jednoduchá pokládka, ktorú zvládne hociktorý domáci majster.

Keď je obloženie schodov vinylom kvalitne urobené, vydrží vám dlhé roky. Myslite ale na to, že vinyl sa nehodí do nevykurovaných priestorov, pretože sa vplyvom teplotných výkyvov môže rozťahovať alebo krútiť. Povrch vinylu je hladký a kĺže, preto je potrebné zvýšiť bezpečnosť protišmykovými nášľapmi na schody. Tie sa dnes predávajú aj v transparentnom prevedení.

Pokládka vinylu je podobná ako pri obložení laminom. Nepatrné škáry na hrotoch schodov, kde sa stretáva stupnica s podstupnicou, sa spravidla zakrývajú lištami, ktoré zároveň fungujú aj ako protišmyková ochrana. Pokiaľ by sa vám ale lišty nepozdávali, škáry môžete vyplniť akrylovým tmelom v odtieni laminátu.

Autor článku