Toto je dôvod, prečo by ste mali meniť obliečky častejšie, než si myslíte

Publikácia: 24.08.2022

Najmä počas horúcich letných nocí sa v spánku veľmi potíme. Preto nie je od veci si pripomenúť pár pravidiel správnej starostlivosti o posteľnú bielizeň. Je to dôležité nielen pre náš spánkový komfort. V posteli totiž zanechávame pot, vlasy, chlpy a šupinky kože – správna starostlivosť o posteľnú bielizeň je tak dôležitá aj pre naše zdravie.

Aj nové obliečky treba vyprať

Starostlivosť o posteľnú bielizeň a prestieradlá by nemala začať až s prvým použitím, ale hneď po zakúpení. Obliečky aj prestieradlá sú obvykle zabalené do plastového obalu a po rozbalení moc príjemne nevoňajú. Ale to nie je jediný dôvod. Vyprať zakúpenú posteľnú bielizeň minimálne raz na odporúčanú teplotu je vhodné aj z hygienických príčin, podobne ako napríklad novo zakúpenú spodnú bielizeň. Niekedy môže na látke zostať stopa po farbení, prípadne drobné nečistoty z procesu výroby a balenia výrobku.

Nezabudnite pri praní oddeliť rôznofarebné posteľné obliečky na biele, čierne a farebné, nech nedôjde k zníženiu sýtosti ich farby (a pri bielej k zníženiu jej jasnosti).

Ako často meniť obliečky

Na to, ako často prezliekať posteľ, všeobecne prijímaná zhoda neexistuje. Predtým sa odporúčalo meniť obliečky raz za 4 až 6 týždňov. Ale to sa s tým, ako rastie počet alergií a počet detailných fotografií roztočov, ktorí sú našimi nepozvanými spolunocľažníkmi, postupne mení.

Zatiaľ čo zaprisiahli ekológovia aj tí, ktorí majú strach z výšky účtu za elektrinu, budú preferovať zapínanie práčky menej často, väčšina odborníkov odporúča meniť posteľnú bielizeň raz za týždeň až 14 dní.

Vplyv na to má samozrejme aj to, ako posteľ užívame. Pokiaľ v spálni len spíte a venujete sa svojmu partnerovi, dva týždne budú stačiť. Ale v prípade, že si k vám do postele chodia oddýchnuť aj domáci miláčikovia a milujete raňajky do postele, týždenná frekvencia výmeny bude vhodnejšia.

Častejšia výmena obliečok by samozrejme mala nastať tiež, keď ste chorí, pri extrémnych horúčavách a tiež pri akomkoľvek znečistení prestieradla alebo obliečok. A nemusí ísť len o následky vášnivej noci.

Znečistiť lôžkoviny možno aj kozmetikou, liekmi, jedlom alebo krvou, napríklad keď si strhnete chrastu na nohe. Aj tí, čo striedajú sexuálnych partnerov, by mali po každej takejto návšteve prestieradlo a obliečky vymeniť. Častejšia výmena obliečok je vhodná aj u alergikov, astmatikov a atopikov.

obliečky
zdroj: Unsplash

Ako často prať obliečky

Prať prestieradlá a obliečky by sme samozrejme mali vždy, keď posteľ prezlečieme. Predtým sa odporúčalo minimálne 60 °C (bavlna, mikrovlákno), ale dnes sa obliečky šijú aj z látok, pri ktorých je vhodná teplota 40 °C (satén, flanel, krep, damask). Ostatne nižšie teploty sú vhodné aj kvôli úspore energie. V každom prípade je treba prať podľa pokynov výrobcu.

Obliečky perte otočené na rub a dodržujte otáčky žmýkania odporúčané výrobcom. Ak máte obľúbené obliečky podľa ročnej doby, teda napríklad saténové na leto a flanelové na zimu, vyperte ich aspoň raz aj pred sezónou. Obliečky sušte ideálne vonku na slniečku. V záverečnej fáze ich vyžehlite alebo nechajte vymandlovať.

Ako odstrániť zaschnutú krv z obliečok

Zvláštnu starostlivosť venujte všetkým škvrnám, najmä tomu, ako odstrániť zaschnutú krv z obliečok. Existuje niekoľko variantov, ako vyprať krv z obliečok a prestieradiel:

  • škvrnu namydlete mydlom (najlepšie funguje žlčové) a vyperte v ruke vodou horúcou tak, ako najviac vydržíte,
  • škvrnu vyperte bez čohokoľvek len studenou vodou,
  • použite vhodný sprej na škvrny a postupujte podľa návodu.

Trápia vás zažltnuté obliečky? To sa môže stať pri bielych obliečkach v dôsledku pôsobenia potu. Žltý nádych je možné odstrániť buď špeciálnymi bieliacimi pracími prípravkami, prípadne pridaním soli či prášku do pečiva do práčky.

Ako často prať periny a vankúše

Nielen obliečky, ale aj periny, vankúše alebo plyšové hračky sú plné roztočov a baktérií. Preto je vhodné ich aspoň raz ročne vyprať. Ak patríte medzi alergikov alebo citlivých jedincov, potom pokojne aj viackrát. Ak máte v domácnosti práčku s veľkým bubnom či sušičku, nebojte sa periny vyprať doma.

Ako ustlať posteľ

Tiež správne stlanie postele má vplyv na kvalitu nášho spánku a frekvenciu výmeny obliečok. Aj vás mamička naháňala, aby ste si ráno pred odchodom z domu ustlali? Chyba. Posteľ by sa mala dôkladne vyvetrať. Vhodné je nechať posteľ rozostlanú a otvoriť okno, v lete pokojne dokorán.

Minimálna doba je asi 20 až 30 minút, ale čím dlhšie, tým lepšie. Dobré je tiež nechať deky a vankúše vyvetrať priamo v okne alebo na balkóne. Pokiaľ nemusíte, nezastieľajte posteľ ani s odchodom z domu. V zime sa má vetrať krátko, ale intenzívne. Roztoče mráz nemusia, takže okno otvorené pri mrazivom počasí vašim lôžkovinám iba prospeje.

Autor článku