Najlepšie hračky a darčeky pre ročné dieťa: TOP 30 hračiek pre dievčatá i chlapcov

Publikácia: 11.08.2023

Ste novopečený rodič alebo sa ponáhľate na detskú oslavu a premýšľate, ako vybrať najlepšiu hračku pre ročné dieťa, s ktorou zažiarite v očiach ostatných? Áno, úloha je to síce ťažká, ale splniteľná. Stačí vedieť, na čo sa zamerať a akým hračkám sa vyhnúť.

Počas prvého roku deti začínajú chodiť a rozprávať. Rozvíjajú sa ich kognitívne schopnosti a u niektorých sa objavuje aj skrytý talent. Preto najlepšie hračky precvičujú a rozvíjajú tieto zručnosti. Zo širokého sortimentu môžete vybrať najrôznejšie produkty.

Hudobné hračky vydávajúce zvuk ako xylofón, bubienok alebo klavír urobia radosť každému dieťaťu. Zábavné výzvy v podobe skladačiek, jednofarebného puzzle či triedenia farieb a tvarov donútia batoľatá premýšľať a posilnia ich mentálny stimul. Malých neposedníkov poteší sada vedierok a košíkov, s ktorými budú môcť behať a nosiť iné hračky.

S akými hračkami určite nešliapnete vedľa? To sa dozviete v našom článku. Všetky hračky sme roztriedili do tematických skupín a porovnali podľa cien.

Interaktívne hračky pre ročné dieťa

Interaktívne hračky rozvíjajú detskú predstavivosť a zručnosti. Vďaka zábavným prvkom sa batoľa bude učiť rýchlejšie a s väčšou radosťou. Spoločne stráveným časom utužíte váš vzťah. 

Dúhový Xylofón

Xylofón je hudobná hračka, s ktorou si užije veľa zábavy ako dieťa, tak aj vy. Hračka obsahuje 8 farebných kovových doštičiek, ktoré predstavujú jednu stupnicu (od C do C). Dieťa sa tak dokáže naučiť rozoznávať tóny, rôzne melódie aj jednoduché pesničky.

eliNeli Xylofon dúhový

eliNeli Xylofon dúhový

Vypredané

Interaktívny volant Playgo

Multifunkčný volant je vhodný pre všetkých malých nezbedníkov, ktorí sa zaujímajú o autá. Hračka obsahuje svetelné aj zvukové efekty, takže trúbi, vydáva zvuky jazdy či tóny a melódie z prostredia prevádzky. Táto hračka pre chlapcov určite zaboduje aj u oteckov.

Bontempi detské elektronické klávesy s mikrofónom

Malý klavír zaujme každého začínajúceho muzikanta. Na 24 klávesoch svoje dieťa ľahko naučíte základné tóny či piesne. Vďaka mikrofónu si spoločne zaspievate obľúbené pesničky. Klavír obsahujú 4 rytmy, 6 piesní a prednastavené zvukové a svetelné efekty. Vďaka nim vašu ratolesť neprestane baviť ani po dlhšej dobe.

Bontempi detské elektronické klávesy s mikrofónom

Bontempi detské elektronické klávesy s mikrofónom

Vypredané

HAPE Svietiaci bubon

Malý bubok od anglickej značky Hape skvelo padne do detských ručičiek. Vďaka tejto hračke sa dieťa naučí vnímať rytmus, melódie a precvičí si koordináciu pohybov a logické myslenie. Zahrať si môže ako na klasickom bubne, alebo si zapnúť niektorý zo šiestich zábavných režimov.  

Fisher Price Smart Stages Psíkov stolček

Fisher-Price psíkov stolček Smart Stages je ideálnou hračkou pre všetky malé dievčatá i chlapcov. Ponúka totiž pestrú škálu aktivít pre rozvoj a učenie. Deti môžu skúmať rôzne miesta, ako je ZOO, farma alebo domček psíka, a učiť sa rôznym zručnostiam, a to vrátane jazyka, čísel, tvarov alebo farieb.

Interaktívna Smart Stages technológia navyše umožňuje prispôsobiť obsah podľa veku dieťaťa. Jednoduchým stlačením tak môžete stolček prispôsobiť deťom od 6 mesiacov, od 12 mesiacov alebo od 18 mesiacov.

Hovoriaci psík Fisher Price

Hovoriaci psík Fisher-Price je prítulný plyšák, ktorý deti učí pomocou pesničiek a riekaniek. Stačí stlačiť ruku, nohu, uško alebo svietiace koliesko a hračka začne prehrávať veselé pesničky alebo frázy, vďaka ktorým sa batoľa naučí postupne písmenká, číslice, rozoznávanie farieb či časti tela.

Vďaka technológii Smart Stages si môžete vybrať z troch úrovní, ktoré sa prispôsobia veku vášho batoľaťa. Postupným zvyšovaním úrovne mu hračka bude prinášať stále nové úlohy a tým aj poznatky. Hračka v dieťati rozvíja pocit bezpečia a naučí ho správať sa priateľsky.

Motorický labyrint Húsenica

Drevený motorický labyrint zaujme deti nielen farebnými tvarmi, ale aj zábavnou interaktívnou hracou doskou – cez bludisko musí posúvať zvieratká, ako sú motýle, húsenica alebo včielka. Vďaka tejto hračke si batoľa od raného veku osvojí kreatívne myslenie aj koordináciu rúk a očí. 

Chodítko Uč sa a poznávaj

Chodítko Uč sa a poznávaj je interaktívna aj motorická hračka. Prvé krôčiky a rozvoj chôdze bude pre vášho potomka ešte jednoduchšie. Vďaka nastaviteľným kolieskam upravíte rýchlosť chodítka do dvoch úrovní. Nemusíte sa teda báť, že by s hračkou dieťa spadlo.

Odnímateľná časť chodítka vás zaujme rovnako. Zábavná plocha obsahuje klávesnicu so základnými tónmi, tvarmi na vkladanie či rozpoznanie prvých písmen, číslic, farieb a zvierat alebo aj telefón. Pokiaľ vás zvuky po dlhom hraní budú rozčuľovať, jediným stlačením tlačidla ich stlmíte.

Motorické hračky pre ročné dieťa

Každé batoľa či malé dieťa sa rado hýbe. Učenie novým zručnostiam bude ešte ľahšie a zaujímavejšie, pokiaľ ho spojíte s motorickou aktivitou.

Mäkké penové kocky Playgro

Kocky s farebným motívom vodných živočíchov zaujmú všetkých malých staviteľov. Penový materiál je príjemný, mäkký a ľahko umývateľný. Vďaka nemu sa hodí ako na hru na zemi, tak vo vode. Produkt je malý a ľahký, teda sa ľahko drží a nemusíte sa obávať tvrdého pádu.

Fisher Price Navliekacie krúžky

Stavebnica sa skladá z 5 farebných krúžkov, ktoré sa ľahko uchopia a dajú na seba. Dieťa sa naučí triediť krúžky podľa veľkosti a skladať ich od najväčšieho po najmenšie. Základňa stohovacích krúžkov je tvarovaná do oblúčika, preto sa hojdá. Pre detskú predstavivosť je to viac zábavy. Stohovacie krúžky sú navyše vyrobené z prírodných materiálov.

LEGO DUPLO vláčik s číslami

S vláčikom LEGO DUPLO naučíte svoje dieťa číslice, ktoré sú napísané na vagónoch, ďalej základné farby a rozoznávanie tvarov. Vláčik s tromi vagónikmi si vaša ratolesť môže sama zostaviť veľmi ľahko. Pri jazde môže zastavovať a naberať nových cestujúcich - na výber má až 3 figúrky.

Senzorické loptičky Ludi

V balení nájdete tri rôznofarebné loptičky – jedna má špecifické výstupky, ktoré sa hodia na masáž ručičiek či nožičiek. Zvyšné dve jednofarebné majú štruktúrovaný povrch. Pomocou loptičiek rozviniete motorické zručnosti a koordináciu, hodia sa na kotúľanie, hádzanie či chytanie, skrátka na vonkajšie aktivity.

Woody Motorická hra Neuveriteľné zvieratká

Ako dievčatá, tak aj chlapci ocenia motorickú hru Neuveriteľné zvieratká, ktorej cieľom je priradiť všetky hlavy zodpovedajúcim zvieratkám. Hra vaše dieťa naučí poznávať zvieratá, potrénuje koordináciu a vizuálne vnímanie a zdokonalí jemnú motoriku. Pekný dizajn nabáda k vymýšľaniu zaujímavých príbehov.

Wiky Puzzle penové Zvieratká

Sada obsahuje 10 blokov, ktoré sa jednoducho skladajú, rozkladajú a čistia. Posilňujú motorické vnímanie detí a naučia ich poznávať farby a rôzne druhy zvierat. Okrem toho neprepúšťajú chlad a zmiernia detské pády. Vďaka rozmerom 30 x 30 cm ich môžete kedykoľvek premiestniť.

Skákacie hopsadlo v tvare jednorožca

Je vaše dieťa plné energie, najradšej by behalo sem a tam, a vy neviete, ako ho zabaviť? So skákacím hopsadlom ho unavíte a zabavíte raz dva. Hopsadlo v tvare jednorožca s farebnou hrivou a chvostom je roztomilá hračka, s ktorou si užije veľa zábavy a naučí sa udržať rovnováhu.

Drevené hračky pre ročné dieťa

Ak hľadáte hračky s dlhou životnosťou, siahnite po drevených. Kvalitne vyrobené produkty sú takmer nerozbitné. Pokiaľ vaše dieťa skúma rado svet pomocou zmyslov, nemusíte sa ničoho báť. Detské hračky z dreva sa vyrábajú z netoxických materiálov.

Drevená zatĺkačka Little Dutch

Farebná a veselá, to je drevená zatĺkačka s motívom husi. Hlavný cieľ sa síce môže zdať ľahký – zatĺkanie drievok do dierok. Avšak batoľa sa týmto zábavným spôsobom učí jemnú motoriku, priestorové vnímanie, predstavivosť a logiku. Jednotlivé kolíky sú rôzne farebné, vďaka čomu sa naučia farby aj počítanie úderov.

Little Dutch Zatĺkačka drevená Hus

Little Dutch Zatĺkačka drevená Hus

Vypredané

Ťahacia ovečka

Ťahadlo na kolieskach je zábavná hračka, ktorá deti len tak neomrzí. Detská zvedavosť bude žasnúť nad ovečkou, ktorej pri ťahaní zvoní malá rolnička. Na hračku sú použité kvalitné a ekologické farby, preto ju batoľa môže hrýzť alebo žužlat.

Vkladačka s xylofónom

Farebná vkladačka 3v1 sa skladá z troch funkčných hračiek – klasická vkladačka, hudobná hračka a ťahadlo. Dieťa si precvičí cez vkladanie obrysov logické myslenie, jemnú motoriku, základné zvieratá a farby. Na streche sa nachádza xylofón (od C do C), ktorý rozvinie hudobný sluch a vnímanie rytmu. Ťahadlo pomôže zdokonaliť krôčiky každého malého dobrodruha.

Skladačka drevená dúha Little Dutch

Skladačka dúha je všestranná drevená hračka, ktorá sa dá prestavať do rôznych tvarov podľa detskej fantázie. Jednotlivé diely je možné integrovať do rôznych hier alebo rozostavať, preto sa hodia ako pre dievčatá, tak aj pre chlapcov. Súprava sa skladá z 8 kusov rôznofarebného dreva, ktoré je netoxicky ošetrené.

Dúha blue NEW | Little Dutch

Zistiť cenu
skladom
25,19 €
Do obchodu
skladom
27,15 €
Do obchodu
skladom
28,09 €
Do obchodu

Plyšové hračky pre ročné dieťa

Plyšové hračky sú prvými kamarátmi detí, ktorí s nimi zaspávajú a utešia ich vo chvíľach strachu. Deti ich na oplátku berú so sebou na dobrodružstvo v ríši fantázie a ukazujú im svoje nové zručnosti. Najlepšie plyšové hračky sú roztomilé, farebné a príjemné na dotyk.

Látková bábika Poppy

Látkovú bábiku môžeme odporučiť hlavne ako hračku pre dievčatá (ale samozrejme sa s ňou môžu hrať aj chlapci). S mäkkou bábikou nehrozí zlá nálada, a to najmä vďaka jej usmievavej tvári. Poppy má dlhé ryšavé vlasy v dvoch vrkočoch a je oblečená do ružového svetríka a šiat s kvetinkami. Vďaka príjemnému materiálu ju vaša malá princezná nepustí z ruky.

Bigjigs Toys Látková bábika Poppy

Zistiť cenu
skladom
13,37 €
Do obchodu
skladom
14,38 €
Do obchodu
skladom
14,58 €
Do obchodu

Hebký maznáčik Wally

Táto hračka sa hodí do kočíka či do postieľky alebo pre deti, ktoré nerady cestujú autom. Veľryba Wally rozvíja hmatové vnímanie, ale aj ďalšie zmysly, preto batoľa neprestane zaujímať. Je vyrobená z príjemného materiálu, ktorý dieťatko dotykom upokojí.

DONE BY DEER Maznáčik Wally modrý

DONE BY DEER Maznáčik Wally modrý

Vypredané

Peppa Pig 2 v 1 Plyšový hrajúci uspávač + svetlo

Prasiatko Peppa je hviezda rovnomenného seriálu, ktorý milujú deti po celom svete. Plyšové prasiatko je roztomilé, zaujme predovšetkým šatami s vyšívaným medvedíkom a hviezdičkami. Vďaka mäkkému materiálu, svetielku v brušku a príjemnej uspávanke, ktorá trvá 15 minút, sa stane kamarátom vášho dieťaťa nielen cez deň, ale predovšetkým v noci.

Maznajúci vankúš Sova Hoku

Sova Hoku je mäkká a hebká ako vankúš. Preto ju vaša ratolesť bude využívať ako prítulného kamaráta, s ktorým môže zaspávať. Vďaka farebnosti a materiálom rôznych štruktúr upúta pozornosť všetkých detí. Zároveň pomáha rozvíjať zmyslové vnímanie.

Montessori hračky pre ročné dieťa

Montessori hračky vedú deti k spomaleniu. Namiesto toho, aby venovali pozornosť rôznym elementom hračky, sústredia sa iba na jednu vec. Nový poznatok skúmajú skrze svoje zmysly.

Bino drevené puzzle safari

S dreveným puzzle sa dieťa naučí sústredeniu a trpezlivosti. Na základnú dosku sa vkladá alebo vyberá 11 dielikov s rôznymi zvieratkami, ktoré musia zapadnúť. Dieťa zaujmú farebné ilustrácie, ktorými ho môžete podnietiť k rozprávaniu a tvorbe príbehov. Týmto zároveň podporíte jeho fantáziu.

Drevené vkladacie puzzle Tvary a zvuky

Jednoduchá vkladačka podľa metódy montessori naučí deti vnímať a rozvíjať motorické schopnosti. Každý tvar má vždy svoje miesto. Cieľom hry je roztriedenie rôznych tvarov a farieb na správne miesto. Jednoduché prevedenie hračky zaručuje opakovateľnú hru a zábavu.

Hračky na záhradu a piesok pre ročné dieťa

Najobľúbenejšou časťou detského dňa je výprava von. Aké hračky na záhradu a do piesku sú najvhodnejšie? Máme pre vás tipy, ktoré nesklamú.

Dino Tatra 148

Ktorý malý chlapec (alebo dievča) si neprial vziať so sebou na pieskovisko vlastný nákladiak. S touto hračkou bude vaše dieťa môcť previezť piesok či iný stavebný materiál, hračky alebo staviteľa. Nosnosť hračky je až 100 kg. Obsahuje poistku proti samovoľnému vyklopeniu, čo ocení každý staviteľ.

Dino Tatra 148 oranžová

Zistiť cenu
skladom
32,99 €
Do obchodu
skladom
33,76 €
Do obchodu
skladom
37,49 €
Do obchodu

Detský stan s tunelom hasičská stanica

Stan nabáda k hre na hasičov. Stabilná konštrukcia a odolný materiál umožní dlhú hru za akéhokoľvek počasia. Deti nadchne doplnkový prvok, ktorým je priechodný tunel, ktorý sa namontuje na jednu zo strán stanu.

Drevená hojdačka pre deti

Hojdačka je neodmysliteľnou súčasťou detstva snáď každého dieťaťa. Čo môže byť lepšie, než mať svoju vlastnú? Hojdačka je dodávaná s mäkkými vankúšikmi, ktoré spríjemnia hojdanie aj po dlhšej dobe. Materiál je vyrobený tak, aby zvládol akékoľvek počasie. Pokiaľ nemáte záhradu, môžete ju nainštalovať aj dovnútra.

Detský stan TEEPEE

Máte záhradu alebo veľký balkón? Detský stan sa stane útočiskom vášho dieťaťa, ale aj príjemnou dekoráciou. Stan je pevný a skladný. Na jednej strane má okienko s roletou, ďalej uzatvárateľný vchod a mäkkú podušku, takže vášmu dieťaťu bude príjemne celý deň. S 3 vankúšikmi v balení vytvoríte útulný priestor.

BINO Detský stan TeePee

BINO Detský stan TeePee

Vypredané

Detský bazénik s loptičkami

Detský bazénik s neutrálnym dizajnom sa hodí ako do domácnosti, tak aj na von. V loptičkách sa dieťa môže schovávať, skákať a vyblázniť. V balení nájdete 200 loptičiek, ktoré batoľa zabaví na veľmi dlhú dobu.

Odrážadlo 3v1 Mercedes Benz

Odrážadlo 3v1 vyzerá ako skutočné auto, vydáva aj zvuky a melódie, vďaka čomu bude mať detská fantázia voľný priestor na tvorbu senzačných príbehov. Podľa potrieb, schopností a veku dieťaťa postupne nastavíte odrážadlo do ďalších polôh. Rodičia ocenia predovšetkým praktickosť hračky. Vďaka odnímateľnému plastovému vodiacemu madlu budete môcť deti pohodlne voziť. Pod sedátkom sa nachádza priestor na hračky či drobné predmety.

Ako vybrať hračku pre ročné dieťa

Novonarodené dieťa je v prvých mesiacoch svojho života vystavené veľkému množstvu nových podnetov, čo pre neho môže byť pomerne náročné – musí si zvykať na neznáme zvuky, pachy aj prostredie. Navyše trávia väčšinu času spánkom. Preto mu budú v prvých mesiacoch života stačiť dve alebo tri jednoduché hračky, ktoré budú zodpovedať jeho potrebám aj vývoju.

Bezpečnosť

V prvom rade odporúčame vyberať iba hračky od overených výrobcov s certifikáciou CE, ktorá zaručuje, že výrobok spĺňa všetky európske bezpečnostné normy. Ďalej je dôležité zaistiť, aby hračka neobsahovala malé alebo ostré časti či škodlivé chemikálie, ktoré by mohli byť pre malé deti nebezpečné.

Edukatívne a interaktívne prvky

Hračky s edukatívnymi a interaktívnymi prvkami predstavujú skvelý spôsob, ako u dieťaťa podporiť rozvoj zručností, motoriky a koordinačných schopností. Patria sem hračky, ktoré znázorňujú abecedu, čísla, tvary, farby a zvieratká. Obľúbené sú tiež hračky s tlačidlami, otáčaním, stláčaním, otváraním a zatváraním dverí a ďalšími pohybovými a hlasovými prvkami.

Aby sa hračka stala naozaj tou najobľúbenejšou, nevyberajte ju podľa seba a toho, čo sa vám ako dieťaťu páčilo, ale individuálne podľa potrieb a schopností vášho dieťaťa – čo sa páči jemu, aké sú jeho záľuby či na čo sa hrá samo alebo s kamarátmi. Vyhnite sa aj stereotypom – chlapci sa môžu hrať s bábikami a dievčatá zase s autíčkami. 

Veľkosť a tvar

Pre malé deti je obzvlášť dôležité vyberať hračky s adekvátnou veľkosťou a tvarovaním, ktoré budú zodpovedať ich ručičkám a ústam. To znamená, že hračky by mali byť dostatočne veľké, aby sa nedali prehltnúť, a zároveň nie také veľké, aby boli pre dieťa ťažké a nepraktické.

Tvar hračky musí umožňovať pohodlné uchopenie a manipuláciu. Samozrejmosťou by tiež mali byť zaoblené hrany, ktoré minimalizujú riziko poranenia, najmä ak dieťa rado hračku prenáša alebo vkladá do úst.

Podpora pohybu

Hračky, ktoré podporujú pohyb, sú ideálnym prostriedkom, ako dieťa zapojiť do hry a posilňovať jeho motorické schopnosti, sebavedomie a nezávislosť. Medzi tie najobľúbenejšie patria najmä odrážadlá, chodítka alebo hračky na tlačenie.

  • Chodítka – poskytujú oporu, sú vhodné pre deti, ktoré sa učia chodiť, a umožňujú im trénovať nohy a posilňovať svaly.
  • Odrážadlá - sú skvelým nástrojom pre rozvíjanie koordinácie rúk a nôh. Deti sa pri jazdení na odrážadle učia udržiavať rovnováhu a zlepšujú svoje motorické zručnosti.
  • Hračky na tlačenie - sú skvelým spôsobom, ako podporiť pohyb a fyzický rozvoj dieťaťa. Keď dieťa tlačí hračku, rozvíja svoje svaly, zlepšuje jemnú a hrubú motoriku a učí sa koordinovať svoje pohyby.

Jednoduchá údržba

Malé deti majú tendenciu skúmať svet okolo seba rukami a ústami. Hračky teda budú trvalo vystavené slinám, baktériám a ďalšiemu znečisteniu. Preto sa oplatí voliť také hračky, ktoré jednoducho utriete handričkou alebo umyjete pod tečúcou vodou. Prípadne také, ktoré sa dajú vyprať v práčke. Naopak sa vyhýbajte zložitým hračkám s drobnými detailmi a záhybmi, na ktorých sa drží špina.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.