Dlhé záclony

Hľadáte spôsob, ako zútulniť spálňu, obývaciu izbu či ďalšie miestnosti? Skúste dlhé záclony, ktoré vyzerajú veľmi štýlovo a elegantne a vášmu interiéru dodajú osobitý nádych.

Dlhé záclony

Kedy si (ne)obstarať dlhé záclony?

Dlhé záclony zakryjú pohľad do okna či nevzhľadné kúrenie a sú prvkom, ktorý dokáže zvýrazniť charakter miestnosti a dodať jej štýl a útulnosť. Sú však situácie, keď dlhé záclony nie sú príliš vhodné, a to predovšetkým v prípade, že máte doma mačky alebo pokiaľ ste astmatici či alergici. V každom prípade je nutné počítať s častejším praním.

Náš tip

Aké záclony sú najobľúbenejšie?

Najväčšiu obľubu si aktuálne získali moderné dlhé záclony voálového typu bez akýchkoľvek ozdobných výšiviek a ornamentov.

Obvykle sa vyrábajú z ľanu, bavlny alebo hodvábu, chybou ale nie sú ani dlhé záclony z polyesteru, ktorý je v tomto prípade praktickým materiálom - je rýchloschnúci, nemusí sa žehliť a ľahko sa udržuje. Keďže je voál vzdušný, výborne sa hodí pre dlhé záclony, ktoré chcete bohato nariasiť.

Ako správne zmerať dĺžku a šírku záclony?

Výška je pri dlhej záclone zmerateľná ľahko – meria sa dĺžka od garniže až po zem s tým, že môžete pridať malinkú rezervu, aby sa vám nestalo, že záclona skončí kúsok nad zemou, čo nevyzerá príliš pekne. Šírku záclony získate tak, že zmeriate okno, ktorého šírku vynásobíte 1,5 – 2× podľa toho, ako veľmi nariasená má záclona byť. Pokiaľ chcete naozaj bohaté riasenie, môžete násobiť až 3×.