Najlepšie kočíky 2024: Veľký sprievodca výberom a recenzie kočíkov

Publikácia: 14.02.2023

Kočík patrí k základnej výbave pre bábätko a zároveň je nemalou investíciou. Jeho výber by tak mal byť starostlivo premyslený, s dôrazom na kvalitu a vaše individuálne potreby. A ako vybrať kvalitný kočík? Prečítajte si tohto podrobného sprievodcu, ktorý vás zoznámi so všetkými dôležitými parametrami a predstaví aktuálne najlepšie kočíky na trhu.

Prečo je dôležité vybrať kvalitný kočík?

Kočík sa od narodenia bábätka stane neoddeliteľnou súčasťou vášho života, preto je dôležité, aby bol maximálne pohodlný a praktický nielen pre bábätko, ale aj pre vás.

Ťažký kočík, s ktorým sa ťažko manipuluje, vám bude viac na zlosť ako na úžitok, o možných bolestiach chrbta ani nehovoriac. Zle zvolená veľkosť kočíka, nekvalitný matrac alebo drncajúce kolieska na pohodlie bábätku rozhodne nepridajú, a navyše môžu negatívne ovplyvniť zdravý vývoj chrbtice a pohybového aparátu.

A aký je najlepší kočík? Keďže máme každý iné potreby, jednoznačná odpoveď neexistuje. Dnes je však výber taký veľký, že si každý môže vybrať kvalitný kočík, ktorý mu (a jeho bábätku) bude naozaj vyhovovať. Pomôckou vám k tomu budú nasledujúce riadky, na ktorých nájdete recenzie kočíkov aj všetky dôležité informácie pre správny výber.

Ako vybrať kočík? Zvážte týchto 15 parametrov

Proces výberu kočíka sa nezdráhame prirovnať k výberu auta. Detailov je skrátka veľa a najmä prvorodičia môžu niektoré veci z nedostatku skúseností zabudnúť. Na čo sa zamerať a aké sú najdôležitejšie parametre pre výber kočíka?

  • Začnite výber kočíka riešiť čo najskôr, nech máte čas na rozmyslenie a nerobíte unáhlené rozhodnutia na poslednú chvíľu.
  • Nenechajte sa ovplyvniť okolím, ktoré pre vás bude mať množstvo zaručených rád. Dôležité sú iba vaše individuálne potreby.
  • Rozmyslite si, na akých cestách a ako často budete kočík používať, aký veľký máte kufor auta, či jazdíte MHD, aký veľký je výťah v dome a pod. Na základe toho potom voľte typ kočíka, veľkosť kolies a ďalšie parametre viď nižšie. Svoje požiadavky si napíšte na papier, nech sa k nim môžete vracať a revidovať ich.
  • Nákupy na internete sú väčšinou finančne výhodnejšie, navyše tu môžete nájsť hodnotenie kočíkov od nezávislých používateľov. Aj tak sa ale pred objednávkou oplatí zájsť do predajne, kde si vyskúšate, či vám kočík naozaj vyhovuje.

Typ kočíka

Ako prvé a úplne zásadné je rozmyslieť si, aký typ kočíka chcete, pričom rozlišujeme 6 hlavných typov:

Hlboký kočík

Kočík pre najmenšie bábätká, ktoré ešte nesedia. Dobre chráni pred zimou a mrazom a jeho veľké kolesá s mäkkým pérovaním zaistia príjemné pohupovanie, takže bábätko lepšie zaspí. Hlboký kočík je ideálny na záhradu alebo prechádzky parkom, nehodí sa do terénu a na cesty autom – je ťažký a neskladný. Keďže sa používa krátko, je jedinou výnimkou, kedy nevadí kúpiť použitý.

Výhody:

dobré odpruženie
veľké kolieska
úložný priestor

Nevýhody:

ťažký a neskladný
krátka doba využitia (6–8 mesiacov)

Hlboký kočík

Kočík dvojkombinácie

Označovaný tiež ako kočík 2v1 má podvozok, na ktorý je možné nasadiť klasickú hlbokú vaničku alebo sedačku športového kočíka. Vďaka tomu ho možno použiť od narodenia až do 3 rokov veku dieťaťa, čím ušetríte financie za nákup dvoch samostatných kočíkov.

Výhody:

skladný a multifunkčný
bohatá výbava
vydrží až do 3 rokov dieťaťa

Nevýhody:

vyššia cena

Kočík dvojkombinácie

Kočík trojkombinácia

Kočík 3v1 má oproti dvojkombinácii ešte navyše autosedačku. Tá však býva často malá a nemusí zodpovedať potrebám dieťaťa, preto je potrebné pred nákupom trojkombinácie skontrolovať všetky parametre. Alternatívou pre tých, ktorí často cestujú autom, je zaobstarať adaptér na kočík, pomocou ktorého je možné na podvozok umiestniť akúkoľvek autosedačku. U oboch typov kombinovaných kočíkov sa počíta s častými cestami autom, takže majú vo väčšine prípadov ľahko ovládateľné skladacie mechanizmy.

Výhody:

skladný a multifunkčný
bohatá výbava (vrátane autosedačky)
vydrží až do 3 rokov dieťaťa

Nevýhody:

vyššia obstarávacia cena

kočík trojkombinácia

Športový kočík

Športový kočík je skladný a má polohovaciu sedačku s možnosťou fixácie do niekoľkých polôh vrátane ležania. Súčasťou býva výškovo nastaviteľná rukoväť a často aj možnosť jej preprahania. Väčšie nafukovacie kolesá a dobré odpruženie sú ideálne na jazdu v náročnejšom teréne.

Výhody:

vhodný do náročnejšieho terénu
prepracovaný systém polohovania
výškovo nastaviteľná rukoväť

Nevýhody:

malý úložný priestor
vyššia hmotnosť

športový kočík

Golfový kočík

Ľahký a ľahko zložiteľný golfový kočík použijete pre samostatne sediace deti na krátke vzdialenosti po upravených chodníkoch, prípadne ako kočík do lietadla. Tento typ kočíka obvykle nemá oporu chrbta, odpruženie ani výškovo nastaviteľnú rukoväť. V zime hrozí prechladnutie dieťaťa.

Výhody:

skladný a ľahký
vhodný ako kočík do lietadla
nízka obstarávacia cena

Nevýhody:

často chýba odpruženie, opora chrbta aj výškovo nastaviteľná rukoväť
nehodí sa do terénu

Golfový kočík

Kočík trojkolka

Najlepší kočík do terénu, do dediny a na šport (napr. behanie, korčuľovanie) pre aktívnych rodičov. Konštrukčne sú dlhšie a robustnejšie, takže sa príliš nehodia do mesta, najmä pokiaľ často cestujete MHD.

Výhody:

vhodný na šport a do terénu
úložný priestor

Nevýhody:

vyššia hmotnosť
vyššia obstarávacia cena

kočík trojkolka

Rozmery

Deti potrebujú v kočíku dostatok priestoru, preto sa zamerajte na vhodné rozmery:

  • Hlboký kočík: Korbička minimálne 80 × 35 cm, priestor na ležanie minimálne 60 cm nad zemou (kvôli nečistotám, prachu a splodinám).
  • Športový kočík: Šírka sedadla minimálne 32 cm, ideálne 35 cm, výška operadla minimálne 38 cm, ideálne až 50 cm, hĺbka posedu minimálne 21 cm, ideálne 24 cm. Pri športových a kombinovaných kočíkoch by tiež malo byť samozrejmosťou výškovo nastaviteľné stúpadlo.

Pozor! Nepoužívajte autosedačku (vajíčko) ako náhradu za kočík alebo postieľku. Tá je určená iba na prepravu autom a pri nesprávnom použití (napr. keď v nej necháte dieťa spať bez dozoru), môže dôjsť k uduseniu či uškrteniu bábätka. Navyše je malá a pre dlhé a pravidelné používanie nevhodná.

Nosnosť

Väčšina športových a kombinovaných kočíkov má nosnosť do 15 kg, nájdu sa ale aj modely, ktoré zvládnu viac ako 20 kg. Ak teda chcete používať kočík čo najdlhšie alebo dieťa rýchlo rastie, poobzerajte sa po modeli s vyššou nosnosťou.

Hmotnosť

Váha kočíka je úplne zásadná pre rodičov, ktorí často cestujú alebo vynáša kočík do schodov. V takom prípade sa nevyhnete situáciám, kedy budete kočík zdvíhať aj s dieťaťom. Preto sa poobzerajte po kočíku s odľahčenou konštrukciou. Bežná hmotnosť je 10–13 kg, športové kočíky môžu vážiť aj menej ako 9 kg.

Materiál a farba

Materiál kočíka musí byť priedušný a ľahko umývateľný. O nepremokavosť sa obvykle postará pláštenka, ktorá býva súčasťou väčšiny kočíkov. Výnimkou je iba dolná časť sedačky u športových kočíkov, ktorá nie je chránená strieškou, tá by nepremokavá byť mala.

Niektoré kočíky sú vyrobené z látky s UV filtrom, vďaka čomu nedochádza k vyšúchaniu farieb. Na ochranu povrchu kočíka je možné použiť aj impregnačné spreje, vždy však dbajte na ich zdravotnú nezávadnosť.

Farba je úplne individuálnou záležitosťou vášho vkusu, majte však na pamäti fakt, že pokiaľ budete chcieť kočík neskôr predať, máte väčšiu šancu s neutrálnymi farbami. Čo sa zahrievania kočíka týka, čierna farba v lete nie je problém za predpokladu, že má kočík dostatočnú ventiláciu.

Strieška

Pri hlbokom kočíku je vhodné, keď je strieška dostatočne dlhá na to, aby išla naklopiť až nad bábätko. Pri športových kočíkoch je dlhá strieška, ktorá sa dá pri plnom položení sedačky sklopiť až dole, vyložene nutnosťou. Pokiaľ ju mať nebudete, bude sa dieťa vo veternom počasí dosť trápiť.

Ak má kočík dlhšiu striešku, je praktické, keď je súčasťou priehľadná časť, ktorá vám umožní dieťa kontrolovať aj pri plnom stiahnutí. Chýbať by nemal ani ventilačný otvor, ktorý zaistí cirkuláciu vzduchu v horúcich dňoch.

Matrace a tkaniny

Matrac kočíka by mala byť tuhšia až tvrdá, priedušná a pohodlná. Tieto vlastnosti spĺňa napríklad kokosový matrac v kombinácii s antibakteriálnym poťahom. Pozor na lacné molitanové matrace, ktoré nie sú na spánok bábätka vhodné, a navyše zle izolujú. Všetky textílie by mali byť odnímateľné a prateľné v práčke.

Kolieska

Voľba koliesok je priamo úmerná tomu, v akom teréne sa chcete s kočíkom pohybovať a na aké účely ho používať. U koliesok riešime:

  • Veľkosť: Na pohyb po meste a rovných plochách sú praktickejšie menšie a ľahko manévrovateľné kolieska. Pre jazdu na nespevnených cestách, v nerovnom teréne alebo v snehu sú lepšie veľké a dobre odpružené kolesá.
  • Materiál: Pre mestské kočíky sa najčastejšie používajú plastové, gélové alebo penové kolieska, ktoré sa dajú ľahko vymeniť. Na športové kočíky určené do nerovných terénov sa obúvajú gumové alebo nafukovacie kolesá (často s hlbšou vzorkou), ktoré lepšie pružia a viac vydržia. Nevýhodou je však nutnosť opravy pri pichnutí kolesa.
  • Pevné alebo otočné: S pevnými kolesami je potrebné na zatočenie väčší rádius alebo zdvihnutie kočíka. Ak teda viete, že budete s kočíkom jazdiť často na nákup, budú na pohyb medzi regálmi vhodnejšie otočné kolieska.
  • Aretácia: Možnosť zamknutia otočných koliesok do rovnej polohy. Najčastejšie býva priamo na kolieskach, pri drahších modeloch je ovládanie na rukoväti.
  • Počet koliesok: Klasický kočík so štyrmi kolesami je vhodnejší do mesta, trojkolky na lesné cesty a ďalšie nerovné terény.

Tip: Niektoré kočíky majú tzv. rýchloodnímateľné kolesá, ktoré sa môžu hodiť tým, ktorí často cestujú autom alebo lietadlom a potrebujú kočík zložiť na čo najmenšiu veľkosť.

Odpruženie

Odpruženie je dôležité nielen pre príjemné pohupovanie a uspávanie bábätka, ale aj pre prekonávanie nerovností. Pokiaľ sa teda chystáte s kočíkom na výlety do prírody alebo sú u vás rozbité chodníky či jazdíte po dlažobných kockách, rozhodne dbajte na kvalitné odpruženie.

Podvozok

Konštrukcia podvozku zásadne ovplyvňuje jeho životnosť. Najobvyklejšie sú tieto dva typy:

Plastový: Je lacný, kĺby sa však rýchlo opotrebujú, spoje budú „vyrachtané“, plast unavený. Neznamená to, že je vyložene zlý, obvykle však nevydrží viac ako jedno dieťa a po použití je takmer nepredajný.
Pevný oceľový alebo hliníkový: Konštrukcia z kvalitných materiálov s menším množstvom kĺbov zaistí životnosť až pre päť generácií, nevýhodou je ale vyššia cena.

Bezpečnosť a stabilita

Všetky kočíky predávané na slovenskom trhu by mali mať certifikáty, ktoré preukazujú ich bezpečnosť a stabilitu, najmä čo sa týka bŕzd, skladacích mechanizmov, pevnosti, rozložiteľnosti pri jazde na nerovnom teréne alebo pásov na upevnenie dieťaťa. Pásy by mali byť vždy päťbodové, hodiť sa môže aj prídavná ručná brzda. Ako ochrana proti ukradnutiu potom môžu slúžiť zámky alebo GPS lokátory.

Praktické funkcie

  • Skladanie: Ak často cestujete alebo máte malý byt, hľadajte kočíky s funkciou zloženia jednou rukou. Rovnako dbajte na celkovú kvalitu skladacieho mechanizmu. Poistka proti samovoľnému zloženiu by mala byť samozrejmosťou.
  • Výškové nastavenie rukoväte: Pokiaľ budú kočík voziť rôzne vysoké osoby, nastavenie výšky zamedzí bolestiam chrbta.
    Polohovanie rukoväte: Funkcia preprahania rukoväte vám umožní rýchlo zmeniť smer usadenia dieťaťa po alebo proti smeru jazdy bez nutnosti s ním hýbať. Možnosť nasadenia sedačky v oboch smeroch je tiež dobrá, ale nie taká rýchla a jednoduchá ako polohovanie.
  • Brzda: Jeden z najdôležitejších bezpečnostných prvkov, ktorý by ste mali vyskúšať nanečisto pred prvou jazdou. Praktická je možnosť zabrzdiť a odbrzdiť predné a zadné kolesá zároveň.
  • Ručná brzda: Doplnková brzda na rukoväti, ktorú oceníte napríklad pri korčuľovaní s kočíkom alebo pri výletoch po kopcoch.
  • Úložný priestor: S deťmi toho so sebou budete nosiť veľa – od hračiek cez plienky až po náhradné oblečenie. A tiež budete chcieť občas pribrať nákup. Takže čím väčší úložný priestor, tým lepšie.
  • Vyberateľná vnútorná časť: Umožní prenášať spiace bábätko bez budenia.

Doplnky

Doplnkov ku kočíkom je skutočne veľa a nie vždy je nutné mať všetky. Ktoré sú tie najčastejšie?

Moskytiéra: Sieťka proti hmyzu je nepostrádateľná hlavne v lete, keď bábätko spí vonku.
Slnečná clona: Chráni dieťa pred ostrým slnkom, hodí sa nielen v lete, ale napríklad aj v zime na horách.
Pláštenka: Chráni pred dažďom a snehom, obvykle býva súčasťou základnej výbavy.
Nánožník: Zateplené vrece, ktoré sa vám bude hodiť pri vychádzkach v zime.
Rukávnik: Udrží vaše ruky v teple a zároveň umožní kontakt s kočíkom a kontrolu nad jazdou.
Taška, nákupný košík: Pre deti so sebou budete nosiť množstvo vecí, a tak je taška, ktorá ladí s kočíkom a dá sa naň pripnúť, dôležitým praktickým vybavením.
Návleky na kolieska: Chráni podlahu v prípadoch, keď kočík používate v byte.
Vak na zabalenie kočíka: Ak chcete s kočíkom často cestovať.
Rezervné štipce: Na uchytenie plienok, sietí proti hmyzu, hračiek a pod.
Stúpadlo: Umožní zvezenie v stoji staršiemu súrodencovi.
Lyže ku kočíku: Ak jazdíte v zime radi na hory, sú absolútne nevyhnutným doplnkom.

Cena

Cena kočíka je určitým ukazovateľom kvality, nie vždy ale platí, že najdrahší kočík je zároveň ten najlepší. Úlohu pri určovaní ceny hrajú všetky vyššie uvedené parametre, ako je značka alebo krajina pôvodu/výroby. Okrem toho sa do ceny premietajú aj odborné testy kočíkov, ktoré si niektoré renomované firmy platia ako dôkaz kvality. Ďalšou zložkou sú aj výdavky na reklamu a ďalšie náklady firmy.

Kočíky do 200 €

Golfové a športové kočíky zoženiete aj pod 200 €. Lacné kočíky si ale vždy najskôr poriadne prezrite – najmä materiál konštrukcie, kolieska a kvalitu odpruženia.

 Kočíky do 400 €

V tejto cenovej relácii už kúpite kvalitné kočíky s rôznymi funkciami a doplnkami, s ktorými si pri bežnej dennej prevádzke vystačíte.

Kočíky nad 400 €

Pokiaľ sa chystáte s kočíkom športovať alebo si potrpíte na bohatú výbavu, môžete zvážiť drahší variant. V tejto kategórii nájdete naozaj luxusné kočíky v pestrých designoch.

Dizajn

Je pochopiteľné, že pre svoje bábätko – obzvlášť to prvorodené – chcete len to najlepšie. Vzhľad kočíka by však pri rozhodovaní mal hrať až poslednú rolu. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť, funkcia, praktickosť a pohodlie pre vás aj dieťa.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

S príchodom bábätka sa v hlave roztočí kolotoč obáv, pochybností a otázok. Aké sú tie najčastejšie ohľadom kočíkov?

Aké sú najlepšie značky kočíkov?

Medzi najlepšie značky kočíkov patria:

Aké sú najpredávanejšie kočíky?

Na prvých miestach predajnosti sú značky:

Sú lacné kočíky z Poľska kvalitné?

Väčšina svetovej produkcie alebo jej čiastkových častí dnes pochádza z Číny, krajín tretieho sveta a ďalších, kde je lacná pracovná sila. Poľský kočík tak nemusí byť o nič horší ako nemecký, britský alebo francúzsky atď. Všade sa nájdu lepšie a horšie kusy, pri výbere sa teda zamerajte predovšetkým na parametre a nezávislé testy, recenzie a porovnania kočíkov ako na zemi pôvodu.

Kedy kúpiť kočík?

V 1. trimestri je ešte skoro, v tom treťom zase oceníte pokoj a pohodlie. Ideálny je teda nákup v 2. trimestri, najlepšie po 22. týždni, kedy za sebou máte všetky dôležité vyšetrenia a celkovo sa jedná o pokojnejšie obdobie.

Keďže je ponuka výrobcov obrovská a pri kočíkoch obvykle existuje viac variantov farieb, typov, funkcií a doplnkov, nemusí byť vami vybraný kočík na sklade a čakacia lehota môže byť pokojne aj dva mesiace. Nákupom na poslednú chvíľu by ste sa tak vystavili riziku, že kočík pre bábätko mať nebudete.

Kedy zložiť kočík?

Kočík môže otecko zložiť až v okamihu, keď je mamička v pôrodnici - nebude sa naň zbytočne prášiť a nebude zaberať miesto.

Aké sú najčastejšie chyby pri používaní kočíka?

Najčastejšími chybami, ktorých by ste sa mali vyvarovať, sú: používanie malého kočíka, snaha posadiť dieťa skôr ako zvládne sedieť samo, nedostatočné polohovanie, jednostranná stimulácia (hračky stále na rovnakej strane) a naklápanie korbičky do šikma tak, že sa dieťa musí zapierať nohami ( v okamihu, keď sa samo nezabrzdí o spodnú časť korby) namiesto toho, aby mohlo nôžky zdvihnúť a trénovať hlboké brušné svalstvo.

Je lepší nový, alebo použitý kočík?

Nový kvalitný kočík je nemalou investíciou, a tak je úplne logické, že vás napadne kúpiť kočík z druhej ruky, ktorý bude výrazne lacnejší. Kočík po niekom však nemusí vyhovovať vašim potrebám, výraznejšie opotrebenie potom zákonite znižuje funkčnosť.

Ďalším faktom je, že kočíky sa neustále vyvíjajú a ponúkajú nové funkcie a vylepšenia, ktoré vám uľahčia život s bábätkom. Nákupom staršieho kočíka teda môžete ušetriť, pokiaľ ale čoskoro zistíte, že vám nevyhovuje a pôjdete rovnako nakoniec kúpiť nový, finančná výhodnosť sa nielen vytratí, ale ešte prerobíte.

Ako dlho môžem používať hlboký kočík?

Hlboký kočík je vhodný približne do 6 mesiacov veku dieťaťa. Potom už je pre bábätko obvykle malý, navyše sa dieťa v polohe na chrbte bez možnosti výhľadu nudí.

Od kedy používať golfový kočík?

Kvalitný golfový kočík s oporou pre chrbát je možné používať už od 6 mesiacov veku alebo, pokiaľ je na jeho konštrukciu možné pripevniť vhodnú autosedačku, pokojne od narodenia. Golfový kočík bez opory pre chrbát sa hodí od veku, keď už dieťa chodí, tzn. zhruba od jedného roka.

Od kedy používať športový kočík?

Športový kočík s pevným chrbtom a možnosťou úplného položenia je možné používať od 6 mesiacov veku.

Kedy môže dieťa sedieť v kočíku?

Dieťa dokáže samo sedieť až po tom, čo sa naučí liezť po štyroch, tzn. zhruba v 8 až 10 mesiacoch.

Chcem nosiť bábätko v šatke, potrebujem kočík?

Aj keď chcete nosiť dieťa v šatke, je kočík stále užitočný. Napríklad ak budete chcieť uľaviť chrbtu, nebudete si v začiatkoch nosenia istá alebo v prípadoch, keď vám rodina a kamaráti prídu pomôcť a budú chcieť vziať bábätko von na prechádzku – väčšina z nich sa totiž bude kvôli bezpečnosti báť nosiť v šatke bábätko, ktoré nie je ich vlastné.

Aký kočík môže do lietadla?

Podľa IATA (International Air Transport Association) sú povolené rozmery zloženého kočíka rovnaké ako pri palubnej batožine 55 × 35 × 20 cm, každá spoločnosť si ale pre prepravu kočíkov môže stanoviť vlastné pravidlá, preto si tieto údaje vždy skontrolujte pred nákupom letenky. Všeobecne najpraktickejšie sú na cestovanie ľahké a ľahko skladné golfové kočíky.

Ako nafúknuť kolesá kočíka?

Ideálny tlak v kolesách je 0,6 bar, maximálny 0,8 bar, tzn. kolesá nafukujte vždy na optimálny tlak 0,6 bar. Nikdy ich neprefukujte, inak hrozí poškodenie kolies.

detský kočík

Recenzie a porovnanie najlepších kočíkov

Pri porovnaní sme vychádzali z nezávislých testov odborníkov a recenzií od slovenských aj zahraničných používateľov. Preštudovali sme aj videá a návody, aby sme si boli istí, že všetky uvedené informácie sú korektné. Pre väčšiu prehľadnosť sme výber roztriedili na kočíky do terénu a na šport, trojkombinácie, dvojkombinácie a kočíky pre mestský život.

Pri výbere sme sa zamerali predovšetkým na možnosti použitia, praktickosť skladania, manipuláciu, prevoz a skladovanie, nezabudli sme ani na bezpečnosť a pohodlie pre deti a užívateľský komfort pre rodičov.

Najlepšie kočíky do terénu a na šport

Hauck Runner 2 Black

Kočíky ako Thule Urban Glide 2, TFK Mono alebo Bugaboo Fox 3 sú vychytanými top kúskami pre šport a pohyb v každom teréne, čomu tiež zodpovedá ich cena, ktorú si každý nemôže dovoliť vynaložiť. Pre takéto prípady je tu kočík Hauck Runner, ktorý ponúka veľmi slušnú kvalitu za výbornú cenu.

Samozrejme budete musieť oželieť vychytávky typu predná brzda, stále sa však jedná o praktický kočík na výlety do prírody po nespevnených cestách, k čomu ho predurčujú robustné nafukovacie kolesá. Veľkým plusom je opierka nôh, ktorá nie je v kontakte so sedadlom, takže ju dieťa neušpiní, čo sa v prírode stane ľahko.

Štandardná výbava ďalej zahŕňa bezpečnostné reflexné prvky, päťbodové pásy, polohovanie a vetracie sieťky. Oproti vyššie uvedeným kočíkom je celkovo jednoduchšie, pokiaľ však prihliadneme k cene, jedná sa o kvalitný kočík, ktorý na nerovnom teréne nesklame.

Hauck Runner 2 Black

Klady

  • výškovo nastaviteľné madlo
  • robustné nafukovacie kolesá pre každý terén
  • pomer kvalita verzus cena
  • odnímateľná strieška
  • vetracia sieťka na cirkuláciu vzduchu
  • otočné predné koleso s aretáciou
  • reflexné bezpečnostné prvky
  • vysoká chrbtová opierka
  • strieška s UV 50+

Zápory

  • bez prídavnej ručnej brzdy
  • kratšia strieška
  • bez polohovania opierky nôh

Najlepšie kočíky trojkombinácie

3v1 Kinderkraft Prime Beige

Je pre vás dôležitá kvalita bez kompromisov? Potom môžete siahnuť po trojkombinácii Kinderkraft Prime, ktorá sa v testoch pravidelne umiestňuje medzi top kočíkmi.

Na rozdiel od Petite&Mars GRAND II a Hauck Pacific 4 Shop N Drive je trojkombinácia Kinderkraft riešená štandardným spôsobom, tzn. zvlášť hlboká vanička, športová sedačka a autosedačka. To so sebou nesie vyššie nároky na úložný priestor aj vyššiu cenu, na druhej strane získate plnohodnotnú športovú sedačku, ktorá je praktickejšia pre vás a pohodlnejšia pre dieťa.

Medzi hlavné výhody kočíka Kinderkraft Prime patrí premyslené riešenie polohovania, vetrania a ďalších prvkov, ktoré zvyšujú užívateľský komfort aj pohodlie detí. Veľkou prednosťou sú veľké kolesá s tlmičmi a pridané odpruženie na bokoch, vďaka ktorým dieťa necíti otrasy ani v najnáročnejšom teréne. Kolieska sú otáčacie (s funkciou blokácie kolies), čo uľahčuje pohyb v užších uličkách, napríklad v obchode. Ďalšou zásadnou vecou je hliníková konštrukcia, ktorá je pevná a zároveň ľahká.

Vďaka vyššie uvedeným vlastnostiam je Kinderkraft Prime praktický kočík do prírody aj pre mestský život. Jedinou nevýhodou je tak náročnejšie skladanie, ktoré nie je možné vykonať jednou rukou, čo je pri výrobku v tejto cenovej kategórii škoda.

3v1 Kinderkraft Prime Beige

Klady

  • pevná hliníková konštrukcia
  • 4 tlmiče na kolesách a 2 na bokoch
  • dvojitá ochrana proti zloženiu a rozloženiu
  • reflexné prvky
  • päťbodové pásy
  • výškovo nastaviteľná rukoväť
  • veľké pneumatické zadné kolesá
  • predné kolesá otočné s aretáciou
  • dodatočný kryt na ochranu pred počasím
  • extra hlboká strieška
  • nastaviteľná opierka na nohy
  • športovú sedačku je možné nasadiť v oboch smeroch
  • nosnosť športovej sedačky 22 kg
  • nízka váha
  • veľký úložný priestor
  • v športovej sedačke vrecko na drobnosti

Zápory

  • vyššia cena
  • nutnosť skladania dvoma rukami
  • bez ručnej brzdy

3v1 Petite&Mars GRAND II Black Olive

Kočík Petite&Mars GRAND II je svojou výbavou, funkciami a kvalitou porovnateľný s Kinderkraft Prime. Delí je ale jeden zásadný rozdiel, ktorý môže (ale nemusí) viesť k tomu, že si radšej trochu priplatíte.

Spomínaným zásadným rozdielom je fakt, že trojkombinácia je riešená prestavbou hlbokej korbičky na športovú sedačku. Tým výrobca ušetril, vďaka čomu môžete mať veľmi slušný kočík za prijateľnú cenu. Je však nutné počítať s tým, že aj keď sa jedná o konštrukčne podarenú prestavbu vyššej kvality (v porovnaní s Hauck Pacific 4 Shop N Drive), stále tu zostávajú nevýhody - menší priestor na sedenie a nižšiu nosnosť.

Konštrukcia kočíka je pevná a stabilná, nemá však dodatočné odpruženie rámu ako Kinderkraft Prime. Pokiaľ porovnáme oba kočíky, možno povedať, že Petite&Mars GRAND II by sme odporučili v prípade, keď chcete kvalitný kočík do prírody a ľahšieho terénu, ktorý nezaberie príliš veľa miesta pri skladovaní.

3v1 Petite&Mars GRAND II

 

Klady

  • pomer kvalita verzus cena
  • prestavba šetrí miesto
  • nastaviteľná opierka nôh
  • terénne gumové kolieska
  • hlboká strieška
  • výškovo nastaviteľná rukoväť
  • veľký úložný priestor
  • otočné kolesá s aretáciou
  • sedačku je možné nasadiť v oboch smeroch

Zápory

  • nižšia nosnosť športovej sedačky
  • nutnosť skladania dvoma rukami

Najlepšie kočíky dvojkombinácie

ABC DESIGN Salsa 4 Diamond

Na svoju kategóriu ľahký (13 kg s hlbokou korbou, 12,6 kg so športovou sedačkou) a kompaktný kočík do mesta a ľahšieho terénu, to je kočík Design Salsa 4 Diamond, jedného z popredných výrobcov kočíkov.

Kombinácia obsahujúca hlbokú vaničku pre bábätko a športovú sedačku disponuje celým radom vychytávok, ktoré ponúkajú maximálne pohodlie deťom, zvyšujú bezpečnosť použitia a rodičom uľahčujú používanie. Čo sa jazdy týka, zvládne kočík vďaka otočným kolieskam tie najužšie uličky a poradí si aj s nespevnenými cestami, je tak použiteľný nielen do mesta, ale aj na výlety do prírody. Tomu nahráva aj fakt, že sa jedná o dobre skladný a ľahký kočík, ktorý nezaberie príliš veľa miesta.

Jediné, čo nás mrzí, je, že kočík nemá automatické skladanie jedným tlačidlom. Aj napriek tomu sa ale jedná o špičkový kúsok, ktorý uspokojí aj náročnejších rodičov.

ABC Design Salsa 4 Diamond

Klady

  • nosnosť až 22 kg
  • pevná hliníková konštrukcia
  • nízka váha
  • hlboká strieška
  • športovú sedačku je možné nastaviť oboma smermi
  • odvetrávaný matrac
  • vetracie otvory v korbičke aj strieške
  • postupné odisťovanie tlačidiel korbičky
  • pamäťová funkcia uvoľňovacích tlačidiel
  • malé rozmery po zložení (67,5 × 61 × 28 cm)
  • odpruženie a guličkové ložiská
  • viac priestoru pre nohy pri tlačení
  • výškovo nastaviteľná rukoväť
  • vanička sa dá ľahko a rýchlo zložiť
  • otočné predné kolesá
  • strieška s UV ochranou 50+

Zápory

  • vyššia cena
  • bez automatického skladania

Najlepšie kočíky do mesta

Kinderkraft Grande Plus Black 2022

K tým hlavným vychytávkam kočíku Kinderkraft patrí jednoduché skladanie na jedno stlačenie tlačidla, extra dlhá strieška, ktorá dokonale chráni dieťa proti vetru, mrazu či prudkému slnku, a väčšie odpružené kolesá, ktoré zvládnu aj nerovný terén. Nutné spomenúť, že Kinderkraft Grande Plus má nosnosť až 22 kg, takže ho použijete dlhšie, čo je ale na druhú stranu vykúpené vyššou hmotnosťou.

Pri porovnaní tohto modelu s podobným kočíkom Mamas & Papas Armadillo City sa dá povedať, že vám bude stačiť v prípade, ak jazdíte iba na rovnom povrchu a kočík veľmi často neskladáte. Pokiaľ chcete kočík na nerovné povrchy (napr. výlety po lesných cestách), ktorý je potrebné častejšie zložiť, je vhodnejšie Kinderkraft Grande Plus.

Kinderkraft Grande Plus Black 2022

Klady

  • nosnosť až 22 kg
  • odpružené kolesá
  • otočné kolesá s aretáciou
  • nastaviteľná opierka chrbta a nôh
  • päťbodové bezpečnostné pásy
  • veľký úložný priestor
  • extra dlhá strieška
  • vetracia sieťka v strieške
  • oceľový rám

Zápory

  • vyššia hmotnosť (9,8 kg)

Záverečné hodnotenie

Medzi najlepšie kočíky sa v testoch a recenziách radí tie od značiek Kinderkraft, ABC a Hauck. To je spôsobené najmä tým, že sa jedná o kvalitné výrobky za prijateľné ceny (s prihliadnutím na typ a výbavu kočíka).

Populárne kočíky vyrába aj značka Bugaboo. Samozrejmosťou sú nádherné designy a prvotriedna kvalita. Ceny sú však na slovenské pomery vysoké, preto sa medzi najpredávanejšie kočíky v SR neradia.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že výber kočíka podlieha celému radu rôznych faktorov, ktoré môžu byť u každého z nás premenlivé. Pokiaľ teda chcete kúpiť ten najlepší kočík, dbajte najmä na svoje individuálne potreby a intuíciu s prihliadnutím na rozpočet. Nenechajte sa ovplyvniť okolím, kočík budete používať predovšetkým vy.

Autor článku