Vyhľadávač nábytku a dekorácií

Najlepšie postele 2023: Recenzie, inšpirácia, testovanie

Petra Triščíková
07.02.2023

Na rozdiel od matraca a roštu sa samotnej konštrukcii postele často venuje menej pozornosti, než by si zaslúžila. Máme tendenciu jej výber odbývať s tým, že ide len o pár dosiek. Samotná posteľ je však rovnako dôležitá ako matrac a rošt, a tak by sme ju rozhodne nemali podceňovať. Pripravili sme pre vás podrobný návod, ako vybrať posteľ, ktorý sme doplnili o tipy na najlepšie postele roku 2023.

Ako vybrať posteľ v 10 krokoch?

V posteli strávime až tretinu svojho života - znie to neuveriteľne, ale je to tak. Je preto dôležité vybrať si kvalitnú posteľ, ktorá bude dôstojnou oporou pre nemenej kvalitný rošt a matrac a spolu s nimi nám poskytne plnohodnotný zdravý spánok.

1. Boxspring versus klasika

Klasická posteľ sa skladá z rámu, roštu a matraca, ktoré je možné si ľubovoľne nakombinovať. Posteľ boxspring, alebo aj americká či kontinentálna posteľ, je konštruovaná z troch vrstiev. Tou prvou je pružinový box nahrádzajúci rošt, potom pružinový matrac a na záver topper (tenší vrchný matrac). Vyrábajú sa väčšinou čalúnené a ich výhodou je dlhšia životnosť, väčšia výška a luxusný vzhľad. Hlavný matrac býva vymeniteľný.

2. Materiál

Pri výbere materiálu zohráva úlohu váš životný štýl, jednoduchosť údržby, dizajn a cena. S akými materiálmi sa najčastejšie stretnete

 • Čalúnená posteľ: Čalúnenie môže byť látkové (najlacnejšie), kožené (najdrahšie) alebo z eko kože (stred). Látkové čalúnenie pôsobí príjemným dojmom a je vhodné na vysoké čelá, o ktoré sa chcete oprieť. Nie je ideálny pre alergikov, astmatikov a osoby s domácimi miláčikmi. Koža a eko koža pôsobí luxusne, ľahko sa udržuje, a je preto vhodná aj pre alergikov a astmatikov. Nie je vhodná v prípade, že máte domáce zvieratá, najmä mačky rady škriabu kožené povrchy.
 • Laminátová posteľ: Laminát je pevný, odolný chemikáliám, nezachytáva prach, ľahko sa udržuje, na výber je z nekonečného radu dekorov a je finančne dostupný. Je obľúbený u rodín s deťmi a domácimi miláčikmi, ktoré dávajú prednosť praktickosti pred luxusným vzhľadom.
 • Masívna posteľ: Masív dodá spálni nádych prírody, je pevný, stabilný, nedrží sa v ňom prach a má veľmi dlhú životnosť – predovšetkým pokiaľ si vyberiete posteľ z tvrdých driev, tzn. duba, orecha, buku, čerešne, jaseňa alebo exotických drevín, ako je teak. Jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Cenovo priaznivejšie sú masívne postele z mäkkých driev, tzn. borovice, smreka alebo smrekovca, ich trvanlivosť je však nižšia a ľahko do nich urobíte vryp.
 • Kovová posteľ: Kvalitná kovová posteľ (napr. z ocele) je veľmi odolná voči poškodeniu, pevná a stabilná a nedržia sa v nej roztoče, baktérie ani plesne. Vyrába sa v rôznych štýloch od modernej až po zdobené postele s ornamentmi. Aj tá najzdobnejšia posteľ však môže niekomu pripadať pocitovo studená.

3. Veľkosť

Mať dostatok priestoru na spánok je kľúčovým predpokladom na to, aby ste sa dobre vyspali, zvlášť pokiaľ je váš partner z kategórie nepokojných spáčov. Okrem šírky je ale nutné zamyslieť sa aj nad výškou a dĺžkou.

 • Šírka: Najčastejšia šírka manželskej postele je 140, 160, 180 alebo 200 cm, pričom 140 cm je krajná možnosť, pokiaľ nemáte v spálni príliš miesta – pohodlný spánok však príliš nezaručuje. 200 cm je luxusná veľkosť, pri ktorej sa pohodlne vyspíte, nie každý má však toľko miesta. Najrozumnejšou voľbou je tak šírka postele 180 cm, prípadne 160 cm.
  Dĺžka: Štandardná dĺžka postele, ktorá vyhovuje väčšine ľudí, je 200 cm. Ak ste ale vyššie postavy, rozhodne sa vám oplatí priplatiť si za predĺženú dĺžku 210 alebo 220 cm.
 • Výška: Teraz vás možno žiadne zdravotné problémy netrápia, posteľ si ale kupujete na niekoľko rokov dopredu. Nízka posteľ pri zemi možno vyzerá zaujímavo, bude sa vám z nej ale dobre vstávať aj o pár rokov? V závislosti na postave je ideálna výška postele pre pohodlné vstávanie 55 až 65 cm od zeme (vrchná hrana matraca tesne pod vašim pozadím).  Výška postele súvisí aj s odvetrávaním – rám tesne pri zemi neumožní také prúdenie vzduchu, aké matrac potrebuje na to, aby sa v ňom nedržali plesne. Ak bývate v byte či dome s väčšou vlhkosťou, voľte vyššiu posteľ s dostatočným priestorom naspodku.

Pozor, rozmery udávané pri posteliach vždy značia veľkosť matraca, ktorý sa do nich zmestí, skutočná veľkosť je ale väčšia. Pri výbere postele, zvlášť pokiaľ máte malý priestor a bojujete o každý centimeter, je tak nutné overiť celkovú šírku a dĺžku rámu.

4. Výška čela

Pokiaľ si v posteli radi čítate, vyberte si posteľ s vysokým čalúneným čelom, o ktoré sa môžete pohodlne oprieť a nebude vás studiť múr. Okrem toho pôsobí vysoké čelo luxusným dojmom a je zaujímavým prvkom spálne.

5. Pevné spoje

Aby sa posteľ rýchlo nerozvŕzala a správne podopierala rošt a matrac, je dôležitý aj taký detail, ako je prevedenie spojov. Kvalitná posteľ by tak mala byť spojená horizontálne aj vertikálne.

6. Vzhľad

Navodenie príjemnej atmosféry v spálni je dôležitý predpoklad pre zdravý spánok. Vyhnite sa teda krikľavým farbám postele, najlepšie je drevo alebo jemné tóny šedej, krémovej a bielej. Všetko vybavenie spálne by malo tvoriť jeden harmonický celok. Ak si neviete rady so zladením, sú riešením spálňové sety, tzn. posteľ s nočnými stolíkmi, skriňami, komodou alebo zrkadlom (podľa výrobcu).

7. Úložný priestor

Úložný priestor pod posteľou je výborný na uloženie perín, lôžkovín alebo sezónneho športového vybavenia a oblečenia. Na druhú stranu však treba myslieť na to, že uložením vecí pod posteľ bránite prúdeniu vzduchu, ktoré je dôležité pre vetranie matraca. V bytoch s vyššou vlhkosťou potom môže dochádzať k plesniveniu matraca a množeniu baktérií, roztočov a mikróbov v nej. Ak aj napriek tomu úložný priestor pod posteľ chcete, nezabudnite matrac pravidelne vetrať, prípadne si kúpte odvlhčovač vzduchu.

8. Rošt

Rošt môže a nemusí byť súčasťou postele. Najčastejšie sa stretnete s latkovým a lamelovým roštom. Pevný latkový rošt je lacnejší a hodí sa hlavne na pružinové a penové matrace. Lamelový rošt je drahší, ale lepšie vyrovnáva záťaž a pohyb = je vhodnejší pre zdravý a kvalitný spánok.

Rošt môže byť tiež polohovací, čo zvyšuje komfort a pomáha pri zdravotných problémoch. Polohovanie musí byť ľahko prístupné a dobre ovládateľné. Najkomfortnejšie, ale aj najdrahšie, je polohovanie na motorový pohon. Ak chcete polohovací rošt, je nutné vyberať matrac, ktorý je na polohovanie vhodný.

9. Sklápanie

Špeciálne sklápacie postele sú skôr okrajovou záležitosťou do malých priestorov. Pri ich výbere treba – okrem všetkých ostatných aspektov – myslieť predovšetkým na jednoduchú manipuláciu vzhľadom na vysokú váhu.

10. Cena

Cena by nemala byť postavená pred kvalitu, ale pre väčšinu z nás dôležitú úlohu zohráva. Na koľko teda vyjde kvalitná posteľ? Slušné kusy, väčšinou zhotovené z pevného laminátu, zaobstaráte už okolo 200 €. Za pevné postele z masívu s dlhou životnosťou alebo čalúnené postele v modernom dizajne zaplatíte okolo 400 €. Dizajnové postele známych značiek, kožené postele alebo postele z exotických drevín sa potom môžu pohybovať až rádovo v stovkách eur.

Aká veľká je posteľ Queen, King a ďalšie?

Aj u nás je už možné naraziť na zahraničné značenie postelí - a ak nie u nás, tak pri dovolenke mimo SR určite. Pripravili sme preto prehľadnú tabuľku, z ktorej sa dozviete, aká veľká je posteľ Queen, King, Superior King a ďalšie.

ZAHRANIČNÉ ZNAČENIE POSTELÍ    
NÁZEV ŠÍRKA (V CM) DĹŽKA (V CM)
Crib 71 129.5
Small Single 76.2 191
Twin (Single) 99 191
Twin (Single) Extra Long (TXL) 99 203
Super Single 122 191
Double 137 191
Double XL 137 203
Queen 152 203
Olympic Queen 168 203
King 193 203
Super King 203 203
California King 183 213
Texas King 203 249
Wyoming King 213 213
Alaskan King 274 274

8 tipov na najlepšie postele pre rok 2023

1. Najlepšia polohovacia posteľ s úložným priestorom

Posteľ Aneta o veľkosti 180 × 200 cm nadchne všetkých, ktorí nehľadia iba na dizajn, ale je pre nich dôležitá aj funkčnosť a pohodlie. Tie v tomto prípade obstaráva polohovací rošt, ktorý je možné pod hlavou nastaviť do niekoľko rôznych polôh a pod nohami do jednej, a veľký úložný priestor, ktorý je prístupný od nôh postele.

Posteľ Aneta je ideálna pre tých, ktorí si v posteli radi čítajú, majú problémy s chrbtom alebo v posteli trávia viac času, či už kvôli chorobe alebo kvôli tomu, že je to skrátka ich obľúbené miesto - a o tom, že si túto posteľ zamilujete, nepochybujeme. Pohodlný bude aj spánok vo dvojici, a to vďaka šírke 180 cm.

Okrem funkčnosti sa posteľ Aneta môže pochváliť veľmi pekným dizajnom s vysokým čalúneným čelom, ktoré dodá spálni nádych luxusu. Vďaka čalúneniu v decentnej sivej farbe sa posteľ hodí do mnohých typov interiérov.

Sconto polohovacia posteľ

Klady

 • Kompletný set vrátane roštu a matraca
 • Polohovací rošt
 • Úložný priestor
 • Moderný vzhľad
 • Komfortná šírka 180 cm
 • Výška pohodlná na vstávanie

Zápory

 • Vyššia cena

2. Najlepšia ekonomická posteľ pre mladých

Posteľ Hera je priamo predurčená na to byť posteľou v prvom samostatnom bývaní mladých párov – tým starším by nemusela vyhovovať šírka 140 cm a nízka výška. Mladé páry však ocenia jej prírodný vzhľad z masívnej borovice a nízku cenu, ktorá zahŕňa aj pevný rošt.

Borovicový masív je dvakrát lakovaný bezfarebným, ekologicky nezávadným lakom, ktorý chráni mäkké drevo pred poškodením. Vďaka konštrukcii z masívu je posteľ pevná a stabilná a jej nosnosť je až 240 kg (120 kg na osobu).

Expedo ekonomicá posteľ

Klady

 • Nízka cena
 • Vrátane roštu
 • Ekologicky a zdravotne nezávadný lak
 • Prírodný vzhľad
 • Vysoká nosnosť

Zápory

 • Menšia šírka
 • Nižšia výška nie je taká pohodlná na vstávanie
 • Mäkké drevo

3. Najlepšia klasická kovová posteľ

Ak preferujete skôr klasický a rustikálny štýl, je pre vás ako stvorená posteľ Valentina,  s ktorou si môžete zariadiť spálňu napríklad v romantickom Provence štýle. Stĺpiky postele sú z masívnej čerešne, zvyšok z čierneho kovu s dekoratívnymi ornamentmi.

V cene je tiež pevný rošt, ktorý nie je tak kvalitný ako lamelový, pokiaľ však vezmeme do úvahy priaznivú cenu postele, nemožno čakať top vybavenie a materiály. Aj napriek tomu sa však používatelia zhodujú na tom, že je posteľ pevná a stabilná a nemajú k nej výhrady, naopak sú spokojní so vzhľadom, cenou, kvalitou i jednoduchou montážou.

Kovová posteľ

Klady

 • Klasický vzhľad
 • Rošt v cene
 • Šírka pre pohodlné spanie dvoch osôb
 • Nízka cena

Zápory

 • Nižšia nosnosť
 • Pevný rošt

4. Najlepšia kontinentálna posteľ s úložným priestorom

Trpíte bolesťami v dolnej časti chrbta a každé vstávanie z postele je pre vás utrpením? Potom pre vás bude ideálna kontinentálna posteľ Lotta. Tá sa skladá z rámu, pružinového matraca a toppera, ktoré sú dohromady vysoké 61 cm, čo je výška ideálna na to, aby sa vám pohodlne vstávalo.

Medzi ďalšie bonusy patrí veľkorysý úložný priestor, do ktorého sa dostanete jednoduchým zdvihnutím matraca, alebo vysoké čalúnené čelo, ktoré ocenia predovšetkým náruživí čitatelia, ktorí sa chcú v posteli pohodlne posadiť. Okrem maximálneho úžitkového komfortu ponúka posteľ aj luxusný vzhľad v neutrálnej sivej farbe. Posteľ Lotta sa tak stane ako estetickým, tak aj praktickým doplnkom vašej spálne.

Kontinentálna posteľ

Klady

 • Výška uľahčujúca vstávanie
 • Pohodlné spanie pre dve osoby
 • Vysoké čelo na opretie
 • Luxusný vzhľad
 • Úložný priestor
 • Komplet vrátane matraca

Zápory

 • Vysoká cena

5. Najlepšia posteľ s matracom a polohovacím roštom

Nechce sa vám zháňať zvlášť posteľ, matrac a rošt? Riešením je set Genovia, ktorý vám za priaznivú cenu (vzhľadom na to, že sa jedná o kompletný set) splní všetky vaše sny o pohodlnom spánku. Základom je moderný rám v textilnom čalúnení s vysokým prešívaným čelom z koženky, ktoré bude výrazným prvkom spálne a zároveň výbornou izoláciou od studeného múru.

V ráme je vložený lamelový rošt s mechanickým polohovaním hlavy a nôh, čo ocenia nielen osoby so zdravotnými problémami, ale aj napríklad čitatelia. Na záver je tu penový matrac s nosnosťou až do 130 kg. Výpočet pozitív zakončuje ľahko prístupný úložný priestor  a horná hrana matraca vo výške 55 cm. Vstávanie z postele tak šetrí chrbát a bedrové kĺby a je ideálny pre všetkých, ktorým sa z nižších postelí zle vstáva.

polohovacia posteľ

Klady

 • Kompletný set vrátane roštu a matraca
 • Polohovací rošt
 • Vysoká nosnosť
 • Úložný priestor
 • Moderný vzhľad
 • Pohodlné spanie pre dve osoby
 • Pomer kvalita verzus cena
 • Výška pre pohodlné vstávanie

Zápory

 • Nie každému musí vyhovovať daný matrac

6. Najlepšia posteľ v škandinávskom štýle

Produkty firmy Karup Design sú typickými predstaviteľmi škandinávskeho štýlu, ktorý v sebe dokonale snúbi funkčnú a estetickú stránku. To platí aj o dvojlôžkové postele z masívnej borovice, ktorá je inšpirovaná japonským štýlom spania. K dostaniu je v dvoch prevedeniach – prírodná borovica alebo čierna farba natretá tak, aby presvitala štruktúra dreva. 

Súčasťou postele je pevný rám a penový matrac s vrchnou vrstvou zo silnej bavlny, vybrať si ale môžete aj verziu s latexovým matracom alebo bez matraca. Na výber je tiež z troch rôznych šírok, a to 140, 160 a 180 cm. Posteľ Karup Design je teda vskutku variabilná. Jedinou jej nevýhodou tak zostáva vyššia cena a nízka výška (nohy 19 cm), ktorá nebude vyhovovať tým, ktorým sa z postele zle vstáva kvôli bolestiam chrbta a kĺbov.

posteľ v škandinávskom štýle

Klady

 • Moderný minimalistický design
 • Dve farby dreva
 • Tri rozmery
 • Matrac a rošt v cene
 • Vysoká nosnosť
 • Pevná konštrukcia z masívnej borovice

Zápory

 • Vyššia cena
 • Nižšia výška
 • Bez stredového nosníka

7. Najlepšia posteľ z borovicového masívu

Postele z masívneho dreva sú krásne, nie však práve lacné. Vhodným kompromisom tak môže byť posteľ z borovice, ktorá ponúka pevnosť, stabilitu a prírodný vzhľad, ktorý sa hodí do každej spálne. Keďže sa jedná o mäkšie drevo, je jej cena nižšia ako napríklad pri masívnej dubovej posteli. Daňou za to je vyššie riziko poškodenia pri nárazoch ostrými predmetmi - posteľ je ošetrená lakom, ktorý ju pred nehodami čiastočne ochráni, aj tak je ale treba dávať pozor, zvlášť ak máte deti či domácich miláčikov.

posteľ z masívu borovice

Klady

 • Možnosť morenia na rôzne odtiene
 • Bytelné masívne prevedenie
 • Prírodný vzhľad

Zápory

 • Borovica je mäkšie drevo

8. Najlepšia sklápacia posteľ do malých priestorov

Na záver niečo pre tých, ktorí potrebujú vyriešiť spanie v malom priestore alebo mať pohotovostné spanie pre návštevy. Sklápacia posteľ z pevného laminátu je ponúkaná v vo variante s plochou lôžka 90 × 200 cm, sklopného do priestoru.

Vzhľadom k úspore miesta a neutrálnemu dizajnu v bielom prevedení sa tak hodí ako do detskej, tak aj do obývačky. Dokúpiť k nej je možné aj skrinku v rovnakom dizajne. Posteľ sa zdvíha pomocou pneumatických piestov. Aj keď posteľ nezaberá miesto v zloženom stave, treba počítať s miestom na rozloženie.

Sklápacia posteľ

Klady

 • Ideálne do malých priestorov
 • Neutrálny biely design
 • Jednoduchá údržba
 • Vhodné pre alergikov a astmatikov

Zápory

 • Vyššia cena
 • Matrac nie je v cene

Tip na záver: ako predĺžiť životnosť postele

Aby vám posteľ dobre slúžila a nebola za chvíľu rozvŕzaná, nenechajte na nej skákať deti ani domácich miláčikov. Doprajte jej tiež pravidelnú údržbu – vysávajte čalúnenie a laminát, masív, kožu a eko kožu pravidelne utierajte. Pri všetkých materiáloch vždy používajte iba prípravky určené priamo na ne. Od veci nie je tiež impregnácia látok, kože a eko kože, prípadne olejovanie masívnych povrchov. Vyblednutie čalúnených povrchov môžete spomaliť vhodným zatienením spálne.