Vyhľadávač nábytku a dekorácií

LEGO pre dospelých: 11 tipov na tie najlepšie stavebnice

Petra Triščíková
26.01.2023

Dajte na chvíľu zabudnúť všedným starostiam a preneste sa do ríše fantázie s najpopulárnejšími farebnými kockami na svete. Nenechajte sa však zmiasť, LEGO nie je iba pre deti, často sa jedná o prepracované umelecké diela, ktoré zamotajú hlavu aj tým najskúsenejším staviteľom. Vyberiete si fanúšikovské LEGO Star Wars, romantickú kyticu alebo niektorý zo svetových architektonických skvostov?

Ako vybrať LEGO pre dospelých?

Pre mnoho ľudí nie je LEGO iba hračkou, ale žiadaným zberateľským kúskom, ktorý časom získava na hodnote. Okrem toho je tiež skvelým darčekom, a to aj pre tých, ktorí až doteraz nemali tušenie o jeho existencii.

A ako vybrať LEGO pre dospelých pod stromček alebo k narodeninám? Na výber je niekoľko rôznych typov:

Pokiaľ sa teda chystáte obdarovať niekoho, kto stavebnicu LEGO zbiera, bude výber jednoduchý. Ak vyberáte pre niekoho, kto je týmito farebnými kockami nepoľúbený, môžete sa riadiť podľa jeho záujmov alebo obľúbených filmových postáv.

Ako vystaviť LEGO?

Pokiaľ sa LEGO stane vašou vášňou a zbierka sa začne rozrastať, sú pre vystavenie najvhodnejšej presklené vitríny, v ktorých na vaše LEGO krásne uvidíte a zároveň sa naň nebude prášiť. Ak nechcete, aby vám LEGO rýchlo vybledlo, umiestnite ho mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.

Lego stavebnica
zdroj: Remy_Loz / Unsplash

Ako skladovať LEGO?

Ak sa rozhodnete LEGO zaobstarať ako investičnú záležitosť, potom by ste mali vedieť, že krabice musia zostať nerozbalené, inak stráca na hodnote. Nižšiu hodnotu majú tiež zničené krabice, LEGO by ste preto mali skladovať na miestach, kde je sucho a nehrozí poškodenie (podkrovie alebo pivnica nie sú vhodné).

Ako triediť LEGO?

Väčšina skúsených staviteľov odporúča kocky LEGA roztriediť najskôr podľa typu a až potom podľa farby. Na trhu existujú aj rôzne triediace boxy, ktoré vám pomôžu prácu uľahčiť.

Ako vyčistiť LEGO?

Kocky LEGA sa dajú prekvapivo ľahko vyčistiť. Zložené LEGO najskôr rozdeľte, pokiaľ vám to nejde, existuje oficiálny oddeľovač kociek. Do nádoby nalejte teplú vodu (cca 40 ° C) a pridajte Jar alebo prášok na pranie. Použiť možno aj vínny ocot, nikdy ale nepoužívajte dezinfekciu s bieliacim účinkom, LEGO by ste mohli nenávratne zničiť.

Následne kocky ponorte do nádoby a nechajte odmočiť, doba máčania sa riadi mierou znečistenia. Po dôkladnom kúpeli kocky opláchnite v nádobe s čistou vodou (ak je kociek viac a sú veľmi zašpinené, vodu v priebehu oplachovania vymeňte), položte na suchý uterák alebo utierku a nechajte uschnúť. Na zažraté nečistoty alebo samolepky je možné použiť zubnú kefku namočenú v alkohole.

LEGO nikdy nedávajte do umývačky ani práčky, nesušte ho v rúre, mikrovlnke ani fénom, kocky by mohli zmeniť tvar či sa inak poničiť.

Stavebnica LEGO
zdroj: Daniel K Cheung / Unsplash

Inšpirácia na najobľúbenejšie LEGO pre dospelých

Či už ste fanúšikmi Star Wars, áut či rozprávok alebo len chcete potešiť partnera niečím originálnym, na Homago si vyberiete. Pokiaľ je pre vás LEGO veľkou neznámou a neviete, ktoré vybrať, máme pre vás inšpiráciu na tie najobľúbenejšie kúsky.

LEGO McLaren formula

Do detailov prepracovaný kúsok zo série LEGO Technic sa skladá z 1 432 dielikov a je vhodný pre pokročilejších staviteľov. Precízne prevedenie, ktoré vzniklo v spolupráci s inžiniermi z tímu McLaren Racing, a úctyhodná veľkosť (dĺžka 67 cm, šírka 27 cm a výška 13 cm) predurčujú tento model na to, aby sa stal dominantou vašej LEGO výstavky. Autentickosť dopĺňajú samolepky, model je tiež funkčný.

LEGO McLaren formula

LEGO Socha Slobody

Rad LEGO Architecture bude baviť všetkých nadšencov do architektúry či milovníkov svetových pamiatok od 16 rokov vyššie. Dielikov je 1 685, takže sa hodí skôr pre skúsenejších staviteľov alebo tých, ktorí majú veľa času a trpezlivosti. Pokiaľ budete chcieť svoju výstavu rozšíriť, nájdete v rade LEGO Architecture aj ďalšie architektonické skvosty, napríklad Eiffelovu vežu v Paríži, Marina Bay v Singapure, Biely dom vo Washingtone, panorámu New Yorku alebo historické pyramídy v Gíze.

LEGO Socha Slobody

LEGO Star Wars helma Mandaloriana

Helma Mandaloriana, legendárneho lovca ľudí, je ďalším kúskom, ktorý nesmie chýbať v zbierke fanúšikov Star Wars. So svojimi 584 dielikmi je na stavbu jednoduchšia, čo sa týka prepracovanosti detailov, stále si drží vysoký LEGO štandard. Súčasťou stavebnice je štítok, s ktorým sa helma Mandaloriana bude skvele vynímať na vašej vystaviteľke.

LEGO Star Wars helma Mandaloriana

LEGO Star Wars Mandalorian a dieťa

Ak chcete svoju kolekciu LEGO Star Wars vtipne a veselo doplniť, siahnite po dvoch malých a na zostavenie veľmi jednoduchých (len 295 dielikov) figúrok Mandaloriana, ktorému nechýba typická blasterová puška a pištoľ, a dieťaťa vo vznášadle. Túto stavebnicu je možné použiť nielen ako doplnenie vašej dospeláckej zbierky Star Wars, ale aj ako kreatívnu zábavu pre vaše deti.

LEGO Star Wars Mandalorian a dieťa

LEGO Harry Potter

Harry Potter si získal srdcia fanúšikov po celom svete, a tak na jeho motívy LEGO vytvorilo celý rad stavebníc. Na tému Harry Potter môžete mať napríklad hrad v Rokforte v jednoduchšej detskej verzii či v prepracovanejšom variante pre deti a dospelých od 16 rokov, erby z kolekcie Art, Ministerstvo kúziel, adventný kalendár pre celú rodinu fanúšikov či stavebnice zachytávajúce najznámejšie filmové scény.

LEGO Harry Potter

LEGO Porsche

Detailný model Porsche 911, ktorý je možné zostaviť do verzie Turbo alebo Targa, sa skladá z 1 458 dielikov, nechýba mu žiadny z ikonických prvkov a jeho dĺžka po zložení meria 35 cm. Ak milujete rýchle autá, bude pre vás stavanie vzrušujúcou zábavou, ktorou zakončí vystavenie nádherného modelu na čestné miesto v poličke.

LEGO Porsche

LEGO Disney zámok

Nielen deti, ale aj dospelí sa často radi nechávajú uniesť rozprávkovým svetom. Stavebnica z 1 709 dielikov, ktorá verne kopíruje Ľadové kráľovstvo, tak bude výbornou zábavou pre celú rodinu. Pri stavbe vás bude neustále prekvapovať množstvo detailov a tematických predmetov, nechýbajú ani populárne figúrky Elsy. Anny, Kristofa a Olafa. Hotový zámok má rozmery 65 x 35 x 19 cm, takže sa stane skutočne neprehliadnuteľným výstavným kúskom.

LEGO Disney zámok

LEGO Batman Batmobil

Fanúšikovia filmov s Batmanom teraz môžu brániť bezpečnosť Gotham City s pomocou verného modelu Batmobilu z radu LEGO Technic. Verný detailný model je pekne nadupaný prepracovanými technickými detailmi – nechýba predné riadenie, diferenciál na zadných kolesách, pohyblivé piesty, otváracie dvere a čo je najviac cool – dve svetlá. Model má 1 360 dielikov av zloženom stave meria 45 cm na dĺžku, 17 cm na šírku a 11 cm na výšku.

LEGO Batman Batmobil

LEGO Buldozér Cat

Pokiaľ je technika vašou srdcovou záležitosťou a autíčka sú na váš vkus až príliš jednoduché, máme pre vás niečo lepšie. Buldozér zo série LEGO Technic, ktorý je presnou kópiou tých od firmy Cat, totiž nie je len detailnou stavebnicou. Akonáhle zložíte všetkých 3 854 dielikov, môžete vziať do ruky mobilný telefón a cez aplikáciu celé vaše dielo rozpohybovať. Podľa recenzií staviteľov vám LEGO Buldozér Cat zaberie niekoľko desiatok hodín práce.

LEGO Buldozer Cat

LEGO Lamborghini

Nadupaný limetkovo zelený model Lamborghini o rozmere 13×60×25 cm si môžu všetci nadšenci rýchlych áut postaviť z 3 696 dielikov LEGA. Niektoré detaily sú pohyblivé, napríklad motor V12, riadenie, kolesá, osemstupňová prevodovka, predný spojler alebo detailne prepracované brzdy. Nechýba ani podložka na vystavenie a originálne sériové číslo pre prístup k online návodom.

LEGO Lamborghini

LEGO Kytica

Chcete prekvapiť partnerku, kamarátku, mamičku, sestru či kolegyňu originálnym darčekom? Venujte jej pestrú kyticu, ktorú si sama poskladá a naaranžuje. LEGO Kytica zo 756 dielikov sa hodí do akejkoľvek vázy a je možné ju doplniť ďalšími dekoráciami, ako sú napríklad kamienky.

LEGO kytica