Rady, ktoré si nemôžete dovoliť ignorovať, ak plánujete obstaranie umývačky

Umývačka riadu, jeden z najlepších vynálezov ľudstva. Spotrebič, ktorý sa stal už bežnou súčasťou väčšiny domácností. A nie je sa čomu diviť. Tento praktický pomocník šetrí nielen vaše ruky a čas, ale aj náklady na vodu alebo energiu.
Čo sa v článku dozviete?
Na trhu dnes nájdete doslova nepreberné množstvo modelov umývačiek riadu. Výber tej vhodnej je podmienený nielen vašimi požiadavkami a voľným priestorom v kuchyni, ale aj počtom ľudí žijúcich vo vašej domácnosti alebo tým, ako často umývate riad. Pred samotným výberom vašej vysnívanej umývačky riadu si teda odpovedzte na niekoľko základných otázok.
- Kam plánujete spotrebič umiestniť a koľko priestoru preň vlastne máte?
- Ako často budete umývačku používať?
- Máte nejaké špeciálne požiadavky na vybavenie, programy či funkcie?
- Koľko ste ochotní za umývačku zaplatiť?

Základné delenie umývačiek riadu
Voľne stojace umývačky riadu
Medzi najobľúbenejšie patria voľne stojace umývačky riadu, s ktorými je možné voľne manipulovať. Ide o veľmi flexibilný kuchynský spotrebič, ktorý môžete umiestniť kamkoľvek, kde máte pripravený prívod vody, elektrickú zásuvku a odpad. Väčšina modelov voľne stojacich umývačiek má možnosť podstavby, vďaka čomu je možné ich umiestniť aj pod kuchynskú linku. Voľne stojacu umývačku si môžete zaobstarať ako v štandardnej šírke 60 cm, tak aj v slim prevedení 45 cm.
Vstavané umývačky riadu
Ďalším typom sú vstavané umývačky, pri ktorých sa počíta so zabudovaním do kuchynskej linky. Vstavané umývačky sú vyrábané bez bočných stien, hornej dosky aj dekoračnej dosky predných dvierok. Kryt predných dvierok si zladíte s dekorom kuchynskej linky, vďaka čomu umývačka nijako nenaruší dizajn vašej kuchyne. Zaobstarať si ju môžete opäť v úzkom variante s 45 cm aj so štandardnou šírkou 60 cm. Vstavané umývačky sú k dostaniu s plne integrovaným ovládacím panelom, alebo panelom v hornej hrane dvierok.
Stolové umývačky riadu
Na trhu nájdete aj stolové umývačky, ktoré sú ideálnym riešením do malých priestorov alebo pre jednotlivcov. Oproti voľne stojacim aj vstavaným modelom sú podstatne úspornejšie. Kapacita stolových umývačiek sa pohybuje v rozmedzí 5 až 8 sád riadu. S ohľadom na ich rozmery sa dajú mini umývačky umiestniť prakticky kamkoľvek.
Profesionálne umývačky riadu
Špeciálnym typom sú profesionálne umývačky riadu. Tie sa využívajú predovšetkým v gastronómii alebo pohostinstve. Aby dokázali obstáť v náročnom prostredí, v ktorom sa denne umyje niekoľko stoviek kusov riadu, disponujú kvalitnejšou konštrukciou, väčšou kapacitou aj vyšším výkonom. Profesionálne umývačky musia navyše spĺňať zákonné hygienické predpisy.
Najdôležitejšie parametre pre výber umývačky riadu
Rozmery umývačky (šírka, výška, hĺbka)
Jedným z rozhodujúcich faktorov pre výber umývačky sú jej rozmery, predovšetkým šírka. Štandardne sú umývačky vyrábané v šírke 45 cm a 60 cm. Stolové umývačky majú šírku 55 cm. S rozmermi umývačky je úzko spätá aj jej kapacita. Voľne stojace umývačky bývajú najčastejšie vysoké okolo 85 cm. Výška vstavaných umývačiek sa potom pohybuje od 82 do 87 cm, ale nájdete aj modely nad 87 cm.
- Voľne stojaca 60 cm umývačka má najčastejšie rozmery 85 × 60 × 60 cm.
- Voľne stojaca 45 cm umývačka má vo väčšine prípadov rozmery 85 × 45 × 60 cm.
Kapacita alebo počet sád riadu
Jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý je pri výbere umývačky treba sledovať, je jej kapacita. Tá je určená počtom sád riadu, ktorý môžete do umývačky naraz naskladať. Za jednu sadu riadu je braný plytký, hlboký a dezertný tanier, hrnček, pohár a jeden príbor (lyžica, nôž a vidlička). Do sady riadu sa nezapočítavajú hrnce, panvice ani ďalší riad, ktorý zaberie veľké množstvo miesta.
- Štandardné umývačky so šírkou 60 cm pojmú približne 12 až 16 sád riadu.
- Tzv. SLIM umývačky so šírkou do 45 cm majú kapacitu 8 až 10 sád riadu.
- Stolové umývačky pojmú 4 až 6 súprav riadu.
Vnútorné usporiadanie umývačky
Pred zaobstaraním novej umývačky dôkladne preskúmajte aj jej vnútorné usporiadanie. Aj to má totiž vplyv na kapacitu umývačky. Zamerajte sa predovšetkým na usporiadanie košov, ich variabilitu a jednoduchú manipuláciu. Uistite sa, že je umývačka vybavená výškovo nastaviteľnými košmi, vyberateľným košíkom na príbory, klipmi na ostré nože alebo špeciálnymi „regálmi“ na umiestnenie vysokých pohárov.
Spotreba vody a energie
Rovnako ako pri iných domácich spotrebičoch, tak aj pri umývačkách riadu je dôležité, do akej energetickej triedy spadajú. Zaobstarať dnes môžete modely v energetických triedach C, D, E aj F. Najúspornejšie modely, ktoré spadajú do triedy C, majú v ECO programoch spotrebu el. energie pod 1 kWh. Ďalším parametrom, ktorý treba sledovať, je spotreba vody. Tá sa u väčšiny modelov pohybuje v rozmedzí 10 až 20 litrov. Najúspornejšie modely na trhu spotrebujú iba 7 litrov vody.
Hlučnosť umývačky
Ďalším z dôležitých parametrov je hlučnosť umývačky. Veľa domácností má dnes prepojenú kuchyňu s obývacou izbou. Pokiaľ nechcete počas sledovania televízie počúvať aj svoju umývačku, je tento údaj potrebné sledovať. V prípade, že hľadáte umývačku riadu do otvoreného alebo malého bytu, zvoľte si tichý model s hlučnosťou do 40 dB. Akási hranica znesiteľnosti je na 50 dB.
Dĺžka umývacieho cyklu
Priemerná dĺžka umývacieho cyklu pri štandardnom programe sa pohybuje v rozsahu 2 až 3 hodín. Za túto dobu zvládne umývačka perfektne umyť riad a nespotrebuje príliš veľké množstvo elektrickej energie ani vody. Úsporné Eco programy, ktoré vynikajú minimálnou spotrebou energie aj vody pri maximálnej intenzite umývania, väčšinou trvajú aj viac ako 4 hodiny. Naopak dĺžka umývacieho cyklu pri rýchlych a krátkych programoch je iba 30 až 45 min.
Programy a funkcie
Väčšina umývačiek je vybavená 5 základnými umývacími programami, ktoré sú ďalej rozšírené o niekoľko špeciálnych funkcií. Tieto dodatočné funkcie výrazne zvyšujú komfort používania umývačky. Medzi najzákladnejšie programy a funkcie patria:
- Štandardný program – hlavný umývací program.
- Automatický program (Šiesty zmysel alebo systém Fuzzy Logic) – umývačka automaticky nastaví najvhodnejšiu teplotu aj dobu trvania umývacieho cyklu.
- Ekologický program – úsporný umývací program.
- Intenzívny program – program určený pre silne znečistený riad.
- Rýchly program – program pre minimálne znečistený riad.
- Program pre polovičnú náplň – program na umývanie menšieho množstva riadu.
- Nočné umývanie - tichý program.
- Antibakteriálny program – program na dôkladné umytie riadu a odstránenie baktérií.
- Program umývania skla – program špeciálne určený na umývanie skla.
- Predumývanie – funkcia predumytia veľmi znečisteného riadu.
- Odložený štart – funkcia, vďaka ktorej si nastavíte začiatok umývania podľa potreby.
- Multizone program – možnosť viaczónového umývania riadu.
- Aktívne sušenie – funkcia na lepšie sušenie riadu.
Bezpečnostné prvky
Rozhodovanie vám môžu uľahčiť aj rôzne bezpečnostné prvky:
- Detská poistka – automatické či mechanické uzamknutie ovládacieho panelu alebo dverí.
- Systém AquaStop – zabezpečenie proti úniku vody.
- Systém AquaSafe – zastavenie spotrebiča v prípade úniku vody.
Rady a pomoc, ako vybrať umývačku riadu, nájdete tiež na rôznych webových porovnávačoch, kde vykonali test umývačiek riadu a následne spísali zaujímavé recenzie k jednotlivým modelom.