Ako urobiť ohnisko na záhrade z tehál, betónu alebo suda? Inšpirujte sa našimi tipmi

Publikácia: 11.07.2022

Oheň už od pradávna symbolizuje teplo domova a ako taký pôsobí upokojujúcim dojmom – o chuti a vôni pokrmov pripravených na ohni ani nehovoriac. Zároveň však môže byť aj nebezpečný. Pokiaľ sa teda chystáte vybudovať vlastné vonkajšie ohnisko, mali by ste voliť vhodné materiály a dodržiavať niekoľko bezpečnostných zásad. Aké sú to? A z čoho a ako vyrobiť ohnisko na záhradu?

Záhradné ohnisko: na čo myslieť pred stavbou

Letné dni a noci strávené s rodinou či priateľmi pri ohni patria k najobľúbenejším letným aktivitám. Pri nevhodnom založení ohniska a troche nepozornosti však môže dôjsť k nemalým problémom – stačí jedna iskrička a katastrofa je na svete.

Prvým a najzásadnejším pravidlom je teda nezakladať oheň priamo na tráve, ale postaviť si bezpečné záhradné ohnisko. A čo si pred jeho stavbou rozmyslieť?

  • Mobilné verzus prenosné ohnisko: Odvíja sa od toho, ako často a v koľkých ľuďoch si pri ohni posedíte. Ak ste len dvaja, bude vám stačiť malé prenosné ohnisko (napríklad vo vedierku), rodinám a tým, ktorí často pozývajú svojich priateľov, sa oplatí urobiť veľké, pevné ohnisko.
  • Vhodné miesto na stavbu: Miesto na vonkajšie ohnisko musí byť dostatočne veľké na to, aby sa okolo neho dalo sedieť, ideálny je celkový priemer priestoru 3 – 4 metre. Ďalej by ste si mali byť istí, že ohnisko nebude obťažovať susedov dymom. V žiadnom prípade by ste ohnisko nemali stavať v blízkosti stromov, kríkov a (najmä) drevených záhradných pergol a pod.
  • Tvar ohniska: Ohnisko býva najčastejšie okrúhle, ak máte však modernejší dom a záhradu, môžete si postaviť aj hranaté či obdĺžnikové. Ak chcete mať dokonalý kruh, je najlepšie doprostred priestoru pre budúce ohnisko zapichnúť kolík a pomocou povrázkov a ďalších kolíkov vytýčiť jeho tvar. Na vytýčenie priestoru pre obdĺžnikové ohnisko poslúžia povrázky, dosky či iný doskový materiál.
  • Dno ohniska: Na zvýšenie bezpečnosti a jednoduchšie čistenie určite odporúčame ohnisko s pevným dnom, napríklad z tehál, štrku alebo kameňov.
  • Zapustené alebo nad úrovňou: Ohnisko nie je nevyhnutné zapúšťať, obzvlášť ak si chcete ušetriť prácu. Ak sa rozhodnete pre zapustený variant, nezabudnite pripočítať centimetre navyše na dno.
ohnisko
Zdroj: Unsplash

7 nápadov, ako urobiť bezpečné ohnisko na záhradu

Ohnisko je možné vyrobiť z celého radu nehorľavých materiálov, z ktorých niektoré sa vám možno povaľujú na záhrade. Záhradné ohnisko vás tak nebude okrem vašej práce stáť vôbec nič - a niektoré varianty dokonca ani príliš práce nevyžadujú. A aké sú teda konkrétne možnosti?

Ohnisko z tehál

Tehly môžete použiť buď samostatne, alebo v kombinácii s ďalšími materiálmi, napr. vnútorný priestor ohniska urobíte zo suda, obvodový kruh z tehál. Veľmi pekne budú vyzerať červené pálené tehly.

ohnisko z tehál
Zdroj: Pinterest

Kamenné ohnisko

Kameň, napríklad ten z vášho okolia, pôsobí prírodným dojmom a skvele sa bude hodiť najmä na chalupy. Ak zoženiete dostatočne ploché kamene, nemusíte sa namáhať ani so škárovaním, napokon oheň potrebuje na horenie vzduch a utesnenie by tak nebolo vhodné.

kamenné ohnisko
Zdroj: Pinterest

Betónové ohnisko

Betónové ohnisko si môžete odliať do požadovaného tvaru z betónu, ktorý vám zostal zo stavby. Ak si chcete prácu uľahčiť, použite betónové skruže či kvetináče. Vo všetkých variantoch sa bude hodiť predovšetkým k modernejším domom.

Betónové ohnisko
Zdroj: Pinterest

Kovové ohnisko zo suda

Starý sud môžete použiť hneď na niekoľko spôsobov, a to ako zvisle (použijete spodnú cca tretinu na obvodový kruh), tak vodorovne (použijete celý, pozdĺžne rozrezaný sud). Ak ste zručnejší, môžete zo suda vyrobiť záhradné ohnisko s poklopom alebo plnohodnotný gril.

kovové ohnisko
Zdroj: Pinterest

Ohnisko z diskov

Staré disky z kolies áut či nákladiakov (podľa toho, aké veľké záhradné ohnisko chcete) sú variantom pre tých, ktorí si chcú ušetriť prácu. Pokiaľ ste však šikovní a radi tvoríte, môžete z diskov vytvoriť, rovnako ako v prípade sudov, aj gril či udiareň.

Ohnisko z diskov
Zdroj: Pinterest

Ohnisko z vlnitého plechu

Vlnitý plech je veľmi jednoduchý na použitie, vonkajšie ohnisko z neho tak môžete mať behom chvíľky. Pokiaľ by sa vám vzhľad plechu nepáčil a trocha práce vám nevadí, stačí po jeho obvode vyskladať tehly alebo kamene.

plechové ohnisko
Zdroj: Pinterest

Prenosné ohnisko z vedierka

Ste iba dvaja a chcete menšie ohnisko pre romantické posedenie? Potrebujete mať mobilné ohnisko? Nie ste manuálne zruční? Vo všetkých prípadoch vám skvele poslúži obyčajné plechové vedro. Rovnako tak môžete použiť napríklad vyradený veľký hrniec alebo wok panvicu.

prenosné ohnisko
Zdroj: Pinterest

Autor článku