Čo zasadiť v júli? S týmito druhmi vás čaká hojná úroda

Publikácia: 06.07.2022

Záhradnícky kalendár našich predkov sa striktne riadil ročným obdobím a nepovoľoval žiadne odchýlky. My dnes máme, vzhľadom na šľachtenie nových odrôd aj klimatickým zmenám, oveľa viac možností. Sadiť tak môžeme pokojne aj v júli. Vďaka tomu sa nám predĺži možnosť žať úrodu až do prvých mrazivých dní, čo je v dnešnej dobe zdražovania potravín viac ako užitočné. A čo sadiť v júli? Možností je prekvapivo mnoho.

Čo zasiať v júli alebo Zelenina, ktorá bude mať úspech

Možností, čo zasadiť v júli, je viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. My sme vybrali tie druhy zeleniny, ktoré u nás patria k najobľúbenejším. U väčšiny z nich platí, že majú svoje letné odrody, o čom sa treba pred nákupom semien uistiť.

Paradajky

V júli strážime, či už vyrastené, skôr zasiate paradajky nenapadli pleseň – ak áno, napadnuté listy striháme, prípadne aplikujeme postrek. Zároveň ale môžete zasiať paradajky nové, a to letné odrody s kratším vegetačným obdobím. Ak by vás predsa len zastihli chladné dni skôr, zaveste celé trsy zelených paradajok do teplejšej miestnosti, kde dozrejú. Celý proces je možné ešte urýchliť tým, že paradajkám doprajete spoločnosť jabĺk.

paradajky
zdroj: Elaine Casap / Unsplash

Uhorky

Výsadba uhoriek v júli je možná, a to najmä vďaka ich rýchlemu rastu a krátkemu vegetačnému obdobiu, obzvlášť ak majú teplo a dostatočnú zálievku. Ideálne sú kríkové odrody, ktoré vyžadujú minimálnu starostlivosť, zaberú menej miesta a dajú sa pestovať aj v kvetináčoch, čo sa hodí ľuďom, ktorí majú malú záhradu alebo si chcú vypestovať aspoň trochu vlastnej zeleniny na balkóne.

Cukety

Cukety sú na tom podobne ako uhorky - za minimálne úsilie sa vám za cca 40 dní odmenia bohatou úrodou. Pestovať cukety zvládne pri dodržaní základných pravidiel aj začiatočník. Dôležitý je dostatok priestoru a živín (najlepšie je pestovať cukety rovno na komposte) a výdatnejšia zálievka raz za pár dní – zalievajte ku koreňom, nikdy nie na listy! Zberajte postupne v okamihu, keď majú cukety veľkosť cca 20 cm.

Špenát

Počuli ste niekedy o Malabarskom alebo Brazílskom špenáte? Ide o odrody pestované v tropických oblastiach = vhodné na výsev v júli a auguste. Obom svedčia vysoké teploty, nie však priame slnko, a pravidelná výdatná zálievka raz za 2 až 3 dni.

Fazuľa

Kríčkové fazule možno vzhľadom na dĺžku ich vegetačného obdobia vysiať zhruba do polovice júla, neskorší výsev je možný, je tu ale riziko slabšej úrody. Vhodná je napríklad fazuľa odrody Mascotte, ktoré tvorí bohaté trsy a dá sa pestovať nielen na záhonoch, ale aj v kvetináčoch.

Tip: Chcete, aby vaša úroda bola ešte efektívnejšia? Poradíme, ako vyrobiť vyvýšený záhon z paliet, ktorý vo vašej záhrade urobí veľa parády a ešte viac úžitku.

Mrkva

Na výsev mrkvy v júli vyberáme odrody s krátkym alebo okrúhlym koreňom. Okrem nich je možné vysiať aj ďalšie druhy koreňovej a hlúbovej zeleniny, napr. kaleráby, brokolica, červenú repu alebo čierne redkvičky.

Kapusta

Kapusta sa spoločne s ružičkovým kelom, kelom kučeravým a pórom radí medzi jesenné a zimné druhy zeleniny, júl je tak ideálnym obdobím na ich výsev. Obľúbené sú aj ďalšie odrody kapusty, napríklad čínske alebo pekinské, ktoré majú vegetačné obdobie iba 2 až 3 mesiace, úrody sa tak dočkáte relatívne rýchlo. Základným predpokladom pre rýchly rast je dostatočná zálievka, pozor však na preliatie.

Šalát

Vysiať môžete letné odrody Mars, Jupiter a Saturn alebo celoročné Medim, Merkurion a Maršálus, a to až do polovice augusta. Vhodná je tiež roketa (rukola), ktorá vyrastie za zhruba 6 týždňov, alebo valeriánka, pri ktorej je polovica augusta maximom pre výsev – zber je nutné stihnúť do prvých slabších mrazov.

Reďkovky

Letné odrody reďkoviek vysievame do polotieňa a dbáme na to, aby pôda bola stále vlhká. V opačnom prípade by mohlo vplyvom striedania sucha a vlhka dochádzať k ich drevnateniu a praskaniu.

Fenikel

Zeleninový (sladký) fenikel je rastlinou, ktorá u nás nie je príliš rozšírená, čo je vzhľadom k jeho výživovým účinkom a benefitom pre organizmus škoda. Ak ho chcete vyskúšať, je možné ho vysiať až do polovice augusta na teplé a slnečné miesto, ktoré je chránené pred vetrom. Fenikel potom bude dozrievať v chladnejšom septembri a októbri, čo je ideálne pre tvorbu listovej buľvy.

Tekvica

Tekvica je u nás menej obvyklá, jej obľuba ako surovina na varenie však raketovo stúpa. Tekvica potrebuje, rovnako ako cuketa, dostatok miesta na rast, prípadne vyberte kompaktnejšie odrody. Akonáhle začne kvitnúť, treba jej dopriať pravidelnú zálievku.

Máte radšej kvety? Tieto druhy môžete zasadiť v júli

Ak chcete mať v záhradke aj niečo pre radosť a okrasu, je možné bez obáv vysiať nasledujúce druhy kvetov.

Lantana

Letnička odolná voči horúčave a suchu vás poteší oranžovými, ružovými, bielymi alebo fialovými kvetmi. Navyše, ak bude miernejšia zima, zvládne ju Lantana prežiť.

kvety na záhradu
Zdroj: rminedaisy / Unsplash

Nechtík lekársky (Marigold)

Nechtík sa pestuje nielen na okrasu, ale aj ako bylina pre svoje liečivé účinky, prípadne je možné jeho listy použiť ako okrasu do šalátov a ďalších jedál. Vyžaduje slnečné stanovište alebo polotieň, dá sa pestovať na záhone alebo v kvetináči, je nenáročný, odolný až do prvých mrazíkov a jeho pestovanie zvládne aj začiatočník.

Pentas

Tropická rastlina pochádzajúca z Afriky sa vyznačuje hojným zhlukom žiarivých hviezdicovitých kvetov, ktoré vás budú tešiť až do septembra. Ako tropický druh má v obľube teplé a slnečné miesto, dobre dariť sa mu bude aj v malých kvetináčoch.

Cínia

Veľké farebné kvety rôznych odtieňov doslova rozžiaria každú záhradu, navyše sú odolné voči horúčave a suchu, takže budú prospievať aj u tých, ktorí sem tam zabudnú alebo nestihnú zaliať.

Portulaka (Portulaca, Moss Rose)

Plazivá rastlina milujúca teplo vyzerá dobre na záhonoch alebo v závesných kvetináčoch. Mnohými je považovaná za burinu, v skutočnosti je ale jedlá (stonky, listy a puky) a pýši sa celým radom pozitívnych účinkov na ľudské zdravie.

Autor článku