Ako vybrať trampolínu pre deti aj dospelých?

Publikácia: 28.06.2022

Trampolína je odjakživa snom takmer každého dieťaťa. Nikdy však nebolo jednoduchšie si ju na záhradu alebo do haly zaobstarať ako práve dnes. Ale trampolíny nie sú nutne len pre deti, ktoré potrebujú vybiť svoju nekonečnú energiu, skákaním sa zrelaxujú, pobavia a posilnia svaly aj dospeláci. Pred nákupom trampolíny je ale potrebné si ujasniť zopár vecí, ktoré vám jej výber uľahčia.

Kto bude trampolínu používať?

Kto bude trampolínu používať a na čo presne? Pokiaľ vyberáte bežnú voľnočasovú trampolínu pre deti, je dôležité venovať pozornosť najmä bezpečnostným prvkom. Tento druh trampolíny sa bude zásadne líšiť napríklad od profi trampolíny alebo športovej trampolíny na jumping. Ak ale doma nemáte práve budúceho akrobata a kaskadéra, vystačíte si bohato s univerzálnym kúskom, ktorý býva často určený ako pre deti, tak aj pre dospelých.

trampolína
Unsplash

Kam s ňou: dovnútra alebo von?

Pokiaľ máte na záhrade dostatok priestoru, kde budete môcť na trampolínu vyčleniť rovnú plochu (cca 10 m²) bez akýchkoľvek prekážok, potom si môžete dovoliť aj poriadny kúsok o veľkých rozmeroch.

Tí menej šťastní, ktorí záhradou nedisponujú, si môžu zaobstarať trampolínu do interiéru. Bytová varianta zaberie podstatne menej miesta (cca 2 m²) a hlavne je skladná a ľahko prenositeľná, a to vďaka nižšej váhe rámu. Vždy ale myslite na to, že by okolo nej mal byť voľný priestor, aspoň 1-1,5 m po celom obvode.

Interiérové trampolíny

Najmenšie trampolíny majú zhruba 90–110 cm v priemere a sú ideálne najmä do bytu pre najmenšie deti. Tie väčšie majú niečo medzi 110 – 200 cm a hodia sa aj pre väčšie deti. V oboch prípadoch je vhodné, aby na trampolíne bolo vždy iba jedno dieťa. Pokiaľ chcete trampolínu v byte používať tiež napríklad pri cvičení, potom nezabudnite pri výbere zohľadniť aj jej nosnosť a výšku odrazovej plochy.

Exteriérové ​​trampolíny

Do menších záhrad si vystačíte s trampolínou, ktorá má veľkosť plochy v priemere 300 cm. Pokiaľ ale chcete trampolínu pre viac detí, budete potrebovať aspoň 400 cm. K tomu je samozrejme potrebná väčšia záhrada. A ak chcete na trampolíne vyčíňať s deťmi aj vy, potom už potrebujete naozaj veľkú plochu, kvalitnú trampolínu s pevnou konštrukciou a ochrannou sieťou.

Pre maximálnu stabilitu odporúčame trampolínu zapustiť do zeme. Pokiaľ ju hodláte prenášať, nie je to pri všetkých modeloch nutnosťou. Vždy sledujte hmotnosť samotnej trampolíny, prenosné modely majú odľahčenú konštrukciu a pohybujú sa okolo 10 kg váhy, zatiaľ čo trampolíny, ktoré sú na záhrade stabilne, môžu mať až 80 kg.

Pri výbere myslite aj na to, že v zime bude potrebné trampolínu niekam uskladniť. Ak na to nemáte v garáži či kôlni priestor, mali by ste zainvestovať do čo najodolnejšieho materiálu. Tým býva najčastejšie oceľ (pevná, odolná, galvanizovaná proti korózii). Zoženiete aj modely z odľahčeného hliníka či polyetylénu, tie ale bývajú výrazne náchylnejšie na opotrebenie.

Na čo si dať pozor?

  1. Aká je kvalita spracovania? Sú zvary rúrok bez medzier? Je kompaktnosť švov bez trhlín?
  2. Je počet oporných nôh dostatočný pre celkovú stabilitu? (Mali by byť aspoň 4, ale ideálne je 6 nôh.)
  3. Sú bezpečnostné doplnky súčasťou balenia? Bežne býva v balení aj ochranná sieť a plachta. Rovnako schodíky, kryt a ďalšie vychytávky ako kotviace skrutky.
  4. Má trampolína certifikáty? A spĺňa bezpečnostné normy? (Pozerajte napríklad po norme STN EN 1176.)

Vedľa trampolíny môžete pridať ešte ďalšie prvky, s ktorými z kúta záhrady vytvoríte parádne detské ihrisko. Stačí vyrobiť detské drevené pieskovisko (alebo môžete samozrejme kúpiť nejaké hotové, ideálne so strieškou), k tomu pridáte jednoduchú hojdačku a nejaké tie hry na záhradu pre deti, ako je napríklad nesmrteľný petanque.

Autor článku