Čím natrieť drevenú pergolu? Vhodné sú moridlá, lazúry aj krycie farby

Publikácia: 21.06.2022

Záhradná pergola je obľúbeným okrasným prvkom. Vytvára príjemný priestor na odpočinok a chráni pred slnečnými lúčmi. Najčastejšie sa stavia z prírodného dreva. Bude teda nutné ju pravidelne ošetrovať a natierať. Na výber máte krycie farby alebo moridlá a lazúry, ktoré podporia prirodzený vzhľad tohto materiálu.

Prvý náter odporúčame previesť čo najskôr, potom už je to individuálne. Pokiaľ ale budete postupovať správne, vydrží vám pergola dlho ako nová. Stačí si všetko dobre naplánovať, vybrať vhodné prípravky a nevynechať žiadny dôležitý krok.

Príprava pergoly na náter

U niektorých farieb sa na etikete môžete dočítať, že drevo pred natieraním netreba brúsiť. Vždy ale musí byť suché a dokonale čisté, teda zbavené mastnoty a prípadných zvyškov farieb z opakovaného náteru. Postačí, keď ho očistíte kefou a ometiete.

drevená pergola
Unsplash

Ako brúsiť drevo?

Pokiaľ predsa len budete drevo pred morením či náterom brúsiť, použite ideálne vibračnú alebo uhlovú brúsku. Postupujte v smere vlákien, kým bude povrch dokonale hladký. Potom ho už len očistite, aby k nemu náter dobre priľnul.

Výber vhodného náteru

Záleží na type dreva aj na vlastnostiach a výdrži farieb. Samozrejme ide aj o to, koľko chcete do prípravkov investovať. Ak ale patríte medzi domácich majstrov začiatočníkov, radšej sa obráťte na odborníkov. Môžete vyhľadať špecialistu v kamennej predajni alebo kontaktovať zákaznícky servis e-shopu. Kvalitný predajca by vám mal vždy poradiť, a to s ohľadom na vaše možnosti aj požiadavky.

Lazúra verzus moridlo

Moridlo sa najlepšie nanáša hubkou, prípadne mäkkým štetcom. Zasychá len asi 8 hodín a pekne zvýrazní farebný tón dreva. Neposkytuje ale dostatočnú ochranu. Následne je teda nutné drevo ešte pretrieť bezfarebným lakom a naimpregnovať. Zároveň nezabudnite impregnáciu naniesť na dvakrát s tým, že najprv musí prvá vrstva zaschnúť. Celý postup bude nutné opakovať zhruba po štyroch rokoch.

Kvalitné lazúry nielen podčiarknu krásu dreva, ale tiež ho chránia proti poveternostným vplyvom, škodcom alebo plesniam. Práca s nimi bude jednoduchšia a rýchlejšia. Navyše vydržia oveľa dlhšie ako moridlá v kombinácii s lakom. Často obsahujú aj prírodné oleje, ktoré predĺžia životnosť farby aj samotného materiálu. Počítajte však s vyššou počiatočnou investíciou, ktorá sa však čoskoro vráti. Náter totiž stačí zopakovať zhruba za sedem až deväť rokov.

Kedy natrieť pergolu?

Pri natieraní pergoly by nemalo mrznúť ani pršať. Na vlhkom alebo premrznutom dreve by totiž farba zle zasychala. Rovnako nenatierajte pergolu pri teplotách nad 25 °C alebo pri silnom vetre. Vyhnete sa tak nevzhľadným škvrnám aj usadeným nečistotám.

Ako a čím pergolu natrieť?

Pripravte si:

  • brúsku alebo brúsny papier,
  • farbu a štetec, prípadne farbu s rozprašovačom,
  • základovú farbu,
  • metličku,
  • lepenku, kartóny či staré plechy.

Postup:

Akonáhle budete mať pergolu pripravenú, zakryte podlahu aj najbližšiu časť záhrady. Poslúži na to lepenka či kartón. Potom už môžete začať natierať. Aby ste dosiahli dokonale hladký povrch i vyvážený tón, odporúčame nanášať základovú farbu opatrne a starostlivo. Prvý náter nechajte zasychať minimálne 24 hodín a po uplynutí tejto doby použite brúsku či brúsny papier. Hneď potom nezabudnite povrch očistiť metličkou.

Autor článku